Lasse Hallström

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lasse Hallström
Ilustracja
Lasse Hallström i Lena Olin na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2013)
Prawdziwe imię i nazwisko

Lars Sven Hallström

Data i miejsce urodzenia

2 czerwca 1946
Sztokholm

Zawód

reżyser

Lata aktywności

od 1977

Lars Sven „Lasse” Hallström (ur. 2 czerwca 1946 w Sztokholmie) – szwedzki reżyser filmowy i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karierę zaczynał w latach 70. jako realizator teledysków, zasłynął zwłaszcza współpracą z ABBĄ. Pod koniec dekady nakręcił swoje pierwsze filmy fabularne. Uznanie przyniósł mu zrealizowany w 1985 komediodramat Moje pieskie życie, za który otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepsza reżyseria, a sukces obrazu otworzył mu kilka lat później drogę do Hollywood.

Jego pierwszym amerykańskim filmem była komedia romantyczna Jedna runda z Holly Hunter. W 1993 zaś zrealizował Co gryzie Gilberta Grape’a, jeden z pierwszych filmów w karierze Leonardo DiCaprio, w którym główną rolę w zagrał jednak Johnny Depp. Inne ciepło przyjęte dzieła Szweda to Wbrew regułom (na podstawie powieści Johna Irvinga Regulamin tłoczni win, nominacja do Oscara za reżyserię), Czekolada (w oparciu o powieść Joanne Harris o tym samym tytule) czy Niedokończone życie z Jennifer Lopez i Robertem Redfordem.

Jego żoną była aktorka i osobowość telewizyjna Malou Hallström (1941–2005), z którą się rozwiódł. Obecnie jest związany z aktorką Leną Olin.

Reżyseria (wybór)[edytuj | edytuj kod]

W Szwecji:

W Stanach Zjednoczonych:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]