Lassen Peak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lassen Peak
Lassen Peak i Park Narodowy
Lassen Peak i Park Narodowy
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Położenie Góry Kaskadowe
Wysokość 3189 m n.p.m.
Wybitność 1594 m
Dane wulkanu
Aktywność aktywny
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
Lassen Peak
Lassen Peak
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Lassen Peak
Lassen Peak
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Lassen Peak
Lassen Peak
Ziemia 40°29′17″N 121°30′18″W/40,488056 -121,505000

Lassen Peak (znany także jako Mount Lassen) – najbardziej na południe wysunięty aktywny wulkan w paśmie Gór Kaskadowych. Jest częścią tzw. Cascade Volcanic Arc ciągnącego się od północnej Kalifornii po południowo-zachodnią Kolumbię Brytyjską. Lassen wznosi się ponad 600 m nad okolicznym terenem i ma objętość 2 km³, co czyni zeń największą kopułę wulkaniczną na świecie[1]. Powstał na zniszczonym północno-wschodnim zboczu nieistniejącego obecnie stratowulkanu Mount Tehama, który był o co najmniej 300 m wyższy od Lassen Peak.

Lassen Peak jest jedynym wulkanem na obszarze kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, nie licząc Mount St. Helens, jaki wybuchł w XX wieku[2]. 22 maja 1915 roku nastąpiła silna erupcja Lassen Peak powodując dewastację okolicznych terenów, a deszcz popiołu wulkanicznego opadał aż do 350 km na wschód od wulkanu[1]. Ta eksplozja była najsilniejsza z całej serii wybuchów, jakie miały miejsce w latach 1914-1917. Były to ostatnie erupcje w Górach Kaskadowych przed wybuchem Mount St. Helens w stanie Waszyngton. Park Narodowy Lassen Volcanic został utworzony w hrabstwie Shasta, by zachować zdewastowany obszar w stanie nienaruszonym, głównie dla celów badawczych i poznawczych.

W odróżnieniu od innych kopuł wulkanicznych, Lassen Peak posiada kratery. Kilka z nich otacza szczyt Lassen Peak, jakkolwiek dwa z nich zostały zamknięte zastygłą lawą i pokładami siarki. Lassen Peak jest największy z grupy ponad 30 wulkanów, które na przestrzeni minionych 300 000 lat wybuchały w tej okolicy.

Klimat[edytuj]

W pobliżu Lassen Peak odnotowuje się największe zimowe opady śniegu w Kalifornii. Średni opad roczny wynosi 1676 cm śniegu, ale w niektórych latach u podstawy szczytu, na wysokości 2 515 m, zalega warstwa 2500-centymetrowa. Okolice Mount Lassen otrzymują więcej opadów deszczu, marznącego deszczu, gradu i śniegu, niż gdziekolwiek indziej w Górach Kaskadowych na południe od wulkanów Trzy Siostry w Oregonie[3]. Ciężkie opady śniegu na Lassen Peak tworzą czternaście stałych pól śnieżnych wokół szczytu, lecz nie jest to firn, ani lodowiec[4]. W czasie letnich burz w szczyt wulkanu częstokroć uderzają błyskawice.

Przypisy

  1. a b Eruptions of Lassen Peak, California, 1914 to 1917, U.S. Geological Survey Fact Sheet 173-98.
  2. W.R. Osterkamp, E.R. Hedman: Perennial-Streamflow Characteristics Related to Channel Geometry and Sediment in Missouri River Basin. United States Geological Survey, 1982, s. 7.
  3. Cascade Snowfall and Snowdepth.
  4. Glaciers of California.

Linki zewnętrzne[edytuj]