Lassie, wróć!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy powieści Erica Knighta. Zobacz też: film z 1943 roku.
Lassie, wróć!
Lassie Come-Home
Autor Eric Knight
Typ utworu literatura dla dzieci i młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1940
Wydawca The John C. Winston Company
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1958

Lassie, wróć! (ang. Lassie Come-Home) – powieść Erica Knighta, opowiadająca o przygodach psa (suki) rasy owczarek szkocki długowłosy imieniem Lassie.

Utwór początkowo opublikowany został w 1938 roku na łamach Saturday Evening Post jako nowela. W 1940 roku autor zdecydował się wydać napisaną na podstawie tej noweli powieść. Powieść okazała się bestselerem i obecnie uchodzi za klasykę literatury dziecięco-młodzieżowej, zaś postać Lassie stała się jedną z ikon kultury masowej.

Treść[edytuj]

Treścią książki jest przyjaźń między tytułową Lassie a chłopcem o imieniu Joe. Przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, kiedy rodzice chłopca, bez jego wiedzy sprzedają zwierzę. Chłopiec jest zrozpaczony. Jednak Lassie nieoczekiwanie wraca do domu po ucieczce od nowego właściciela. Zdumieni rodzice jednak zwracają psa właścicielowi. Lassie jednak ponawia jeszcze kilkakrotnie próbę ucieczki. Kiedy po raz kolejny pojawia się pod domem Joego, chłopiec postanawia uciec z domu wraz z nią. Ojciec chłopca jednak odnajduje ich oboje. Lassie z powrotem musi wrócić do domu aktualnego właściciela. Joe traci nadzieję na to, że kiedykolwiek ją zobaczy. Jest załamany i smutny. Jednak Lassie ucieka znowu. Wędruje kilka tygodni w poszukiwaniu Joego i w końcu dociera do niego ledwie żywa. Rodzice Joeya na jej widok decydują się ją zatrzymać. Informują o tym właściciela, który po wahaniu godzi się zrezygnować z psa.

Ekranizacje[edytuj]