Laszkar-i-Toiba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Armia Sprawiedliwych
Ilustracja
Terytorium

Kaszmir

Liczba członków

100 000 (2005)

Działalność przestępcza

Terroryzm

Sprzymierzeńcy

partia Mudżahedinów, Armia Muhammada

Wrogowie

Indie

Lashkar-i-Toiba (Laszkar-e-Tajjaba; urdu: لشكرِ طيبه), LiT – organizacja militarno-terrorystyczna z siedzibą w mieście Muzaffarabad w pakistańskiej części Kaszmiru.

Organizacja powstała w 1984 r. celem udzielania pomocy zbrojnej afgańskim mudżahedinom walczącym ze Związkiem Radzieckim. W 1986 roku organizacja wycofała się z Afganistanu, nie będąc w stanie odnaleźć się w miejscowych rywalizacjach klanowych. Od 1989 r. skoncentrowała się na wspieraniu kaszmirskich separatystów w indyjskiej części stanu Dżammu i Kaszmir, dokąd wysłała bojowników.

W 2001 r., po atakach z 11 września, Markaz Dawa wa'l-Irszad została wpisana przez USA na listę organizacji terrorystycznych. W styczniu 2002 została również zakazana w Pakistanie i od lutego tego roku zmieniła oficjalną nazwę na Dżamaat ad-Dawa. W tym samym czasie Laszkar-i-Toiba, jej skrzydło zbrojne, została oficjalnie przeniesiona do pakistańskiego Kaszmiru (który w sensie prawnym nie jest częścią Pakistanu), a Dżamaat ad-Dawa oficjalnie się od niego odcięła.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]