Latarnia morska Longships

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Latarnia morska Longships
Latarnia morska Longships
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Land’s End
Wysokość wieży 35 m
Wysokość światła 35 m n.p.m.
Zasięg światła 15 Mm
Data budowy 1795, 1875
Data uruchomienia 1875
Administrator Trinity House Operations and Planning Centre
Położenie na mapie Kornwalii
Mapa lokalizacyjna Kornwalii
Latarnia morska Longships
Latarnia morska Longships
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Latarnia morska Longships
Latarnia morska Longships
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Latarnia morska Longships
Latarnia morska Longships
Ziemia50°04′01″N 5°44′49″W/50,066944 -5,746944

Latarnia morska Longshipslatarnia morska położona na skalistych wysepkach Longships, 2 km na zachód od Land’s End, Kornwalia.

Historia latarni morskiej w tym położeniu sięga 1791 roku kiedy to Trynity House uzyskało zgodę na postawienie w najbardziej wysuniętym na zachód przylądku Kornwalii latarni morskiej. Na podstawie umowy prawo budowy i prowadzenia latarni otrzymał porucznik Henry Smith, za kwotę 100 funtów rocznie przez 50 lat. Wkrótce po tym rozpoczęto budowę latarni na największej z wysepek Carn Bras, wznoszącą się na 12 metrów nad poziom morza. Pierwsza latarni morska, zbudowana według projektu architekta Samuela Wyatta, została oddana do użytku 29 września 1795 roku. Miała trzy kondygnacje i położoną 24 metry nad poziomem morza laternę. Jednak w ciągu swojego funkcjonowania wielokrotnie światło latarni było gaszone dużymi falami morskimi. Spowodowało to podjęcie decyzji o przebudowie obiektu.

Zbudowano go z szarego granitu, według projektu sir Jamesa Douglassa i oddano do użytku w 1875 roku. Wieża ma 35 metrów wysokości, a laterna umieszczona jest 35 metry nad poziomem morza. W 1988 roku latarnia została całkowicie zautomatyzowana i jest obecnie sterowana z Trinity House Operations & Planning Centre w Harwich. Emitowany sygnał świetlny: jednosekundowy biały błysk co 10 sekund.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]