Late Night with Jimmy Fallon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Late Night with Jimmy Fallon
Ilustracja
Rodzaj programu Talk-show
Kraj produkcji USA
Język angielski
Prowadzący Jimmy Fallon
Data premiery 2 marca 2009
Lata emisji od 2009 do 2014
Pora emisji 00:35 EST
Liczba odcinków 969 (5)
Czas trwania odcinka 60 min.
Format nadawania 480i SDTV
1080i HDTV
Produkcja
Produkcja Lorne Michaels
Michael Shoemaker
Stacja telewizyjna NBC
Bilet do programu
Wejście do studia

Late Night with Jimmy Fallonamerykański program telewizyjny typu talk-show prowadzony przez aktora i komika Jimmy’ego Fallona. Nadawany był codziennie wieczorem w telewizji NBC.

Było to trzecie wcielenie programu Late Night, który w 1982 r. zapoczątkował David Letterman. W latach 1993-2009 prowadził go Conan O’Brien, 2009-2014 Jimmy Fallon, a obecnie prowadzony jest przez Setha Meyersa.

W 2011 r. program otrzymał trzy nominacje do Nagrody Emmy[1].

Od lutego 2012 r. Late Night można było oglądać w Europie (w tym w Polsce) na kanale CNBC Europe. Zastąpił on nadawany przez wiele lat The Tonight Show with Jay Leno. Jego emisja, w skróconej 30 minutowej wersji, odbywała się od poniedziałku do piątku o północy. W soboty i niedziele o 21.00 nadawane były dwa pełne odcinki.

O programie[edytuj | edytuj kod]

Program składał się niejako z trzech części. Na początku narrator Steve Higgins zapowiada gości, którzy w nim wystąpią oraz „legendarny zespół” The Roots. Następnie pojawia się Jimmy Fallon, który wygłasza krótki monolog, po czym siada za biurkiem i wykonuje typowo komediowe kawałki, które zmieniają się w zależności od dnia tygodnia. W drugiej części rozgrywane są różne konkursy, w których udział biorą ludzie wyłonieni z publiczności. Na końcu pojawiają się zaproszeni do studia goście. Ostatnim z nich jest zazwyczaj jakiś muzyk, szef kuchni albo komik, który daje swój występ przed publicznością.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki Late Night with Jimmy Fallon sięgają 2004 r. kiedy to stacja NBC ogłosiła, że obecny prowadzący Conan O’Brien, zastąpi w 2009 r. Jaya Leno w programie The Tonight Show. W tym samym czasie Fallon zrezygnował z występów w Saturday Night Live na rzecz kariery filmowej. Producent programu, Lorne Michaels, zasugerował mu wówczas, że doskonale zastąpiłby O’Briena w roli gospodarza[2], a ponieważ był jego wielkim orędownikiem, w lutym 2007 r. nakłonił szefów NBC, żeby podpisali z nim kontrakt[3]. Jednak aż do początku 2008 r. stacja oficjalnie się do tego nie przyznawała. Wcześniej rozważano też kilku innych kandydatów, ale Michaels upierał się, że wyprodukuje program tylko z Fallonem jako prowadzącym. Kiedy więc w maju 2008 r. NBC ogłosiła, że zastąpi on O’Briena, spotkało się to z pewnym zaskoczeniem[4]. Michaels, który został producentem programu, w ramach przygotowań wysłał Fallona w ośmiomiesięczną trasę po klubach i studenckich kampusach, gdzie dawał 50 minutowe występy typu stand – up[5].

Na długo przed premierą zdecydowano, że w odróżnieniu od innych tego typu programów Late Night będzie też bardziej obecny w Internecie. By podkreślić jego interaktywność Fallon zaczął robić wpisy na Twitterze i założył video bloga na oficjalnej stronie programu, gdzie prezentuje zabawne fragmenty i zakulisowe przygotowania. Witryną zajmowało się trzech pełnoetatowych blogerów[6]. Late Night With Jimmy Fallon jest uważany za jeden z innowacyjnych programów telewizyjnych ze względu na częstą interakcję z fanami za pomocą mediów społecznościowych.[7]

Program był nagrywany codziennie o godzinie 17 w historycznym studiu 6B w GE Building (30 Rockefeller Plaza, Nowy Jork), będącym siedzibą dla stacji NBC.[8]

3 kwietnia 2013 NBC ogłosiło, że Jimmy Fallon przejmie stery programu The Tonight Show, który nadawany jest godzinę wcześniej, zastępując wieloletniego prowadzącego Jaya Leno.[9] W maju tego samego roku NBC zadecydowało, że kolejnym gospodarzem serii Late Night będzie Seth Meyers, wieloletni członek obsady i scenarzysta programu Saturday Night Live[10]. Premiera programu The Tonight Show Starring Jimmy Fallon odbyła się 17 lutego 2014 roku.[11] Od tego czasu pozostaje najchętniej oglądanym programem typu late night talk show w Stanach Zjednoczonych.[12]

Przyjęcie programu[edytuj | edytuj kod]

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Premierowy odcinek został przyjęty z mieszanymi, a nawet negatywnymi ocenami. Bardziej wybredni krytycy wytknęli Fallonowi zdenerwowanie, nadmierną potliwość i niezręczne kawałki komediowe[13]. Jednakże, zauważono też jego udane współdziałanie z zespołem The Roots, który występuje w programie. Los Angeles Times napisał, że „wbrew pozorom rola prowadzącego wydaje się być dobrze dopasowano do Jimmy’ego Fallona”[14]. Z kolei serwis Metacritic przyznał pierwszej serii 48/100 punktów, a widzowie 4.8/10[15].

W kolejnych latach notowania programu poprawiły się, a sam Fallon zbierał coraz więcej pozytywnych opinii. W 2010 r. magazyn New York pochwalił prowadzącego za „dobry humor” i zauważył jego poprawę[4]. W tym samym roku Los Angeles Times komplementował jego entuzjazm i urok. Obecnie, po zakończeniu serii składającej się z pięciu sezonów, program ma ocenę 7.0/10 w serwisie IMDB na podstawie głosów kilku tysięcy użytkowników.[16]

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Wbrew ostrożnym przypuszczeniom, program był faworytem widzów w czasie swojego premierowego tygodnia. Pod względem oglądalności, o pół miliona przewyższył swojego głównego konkurenta The Late Late Show with Craig Ferguson emitowanego w telewizji CBS. Miał też o 21% więcej widzów, niż wcześniej jego poprzednik Conan O’Brien[17].

Po powrocie Jaya Leno do programu The Tonight Show, liczba widzów Late Night spadła z 2 milionów do ok. 1,7 mln[18].

W maju 2010 r. program odnotował najwyższą oglądalność, ale przeciętnie miał mniej widzów niż The Late Late Show. Oba programy mają podobne wyniki, jednak w przedziale 18–49 lat nieznacznie większy udział ma The Late Late Show.

W maju 2011 r. wszystkie programy typu late night nadawane w telewizji NBC odnotowały wzrosty oglądalności. Show Jimmy’ego Fallona miał aż o 13% więcej widzów niż w analogicznym okresie rok wcześniej[19].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Press Release Nomnations 2011 Emmys
 2. Ready or Not, Here Comes Jimmy Fallon To Update Late Night [data dostępu: 2012-09-28]
 3. Jimmy Fallon: The New King of Late Night
 4. a b Mr. Sunshine [data dostępu: 2012-09-28]
 5. Jimmy Fallon: Host for a Twittering society
 6. Nervous but Excited, Jimmy Fallon Enters the Late-Night Fray
 7. Josh Catone: How Social Media is Changing the Late Night TV Landscape (ang.). Mashable. [dostęp 2015-04-23].
 8. Heather Cross: How to Get Late Night with Jimmy Fallon Tickets (ang.). [dostęp 2015-04-23].
 9. Ross Luippold: Jimmy Fallon To Take Over 'The Tonight Show' From Jay Leno In Spring 2014 (ang.). The Huffington Post. [dostęp 2015-04-23].
 10. Seth Meyers Taking Over 'Late Night' From Jimmy Fallon (ang.). Yahoo TV. [dostęp 2015-04-23].
 11. Saeed Ahmed: Jimmy Fallon's 'Tonight Show' debut: New show, old Jimmy (ang.). CNN. [dostęp 2015-04-23].
 12. Sara Bibel: 'The Tonight Show Starring Jimmy Fallon' and 'Late Night With Seth Meyers' Ratings Hit 5-Week Highs (ang.). TV by the Numbers. [dostęp 2015-04-23].
 13. Debut episode review of Late Night with Jimmy Fallon
 14. March 3, 2009 Review of Late Night with Jimmy Fallon
 15. Late Night with Jimmy Fallon: Season 1
 16. Late Night With Jimmy Fallon (ang.). IMDB. [dostęp 2015-04-23].
 17. March 13, 2009 Review of Late Night with Jimmy Fallon
 18. NBC’s late night team: ‘Leno’ and “Fallon’ defeated all for week March 1–5
 19. JAY LENO AND JIMMY FALLON FINISH #1 VS. ABC AND CBS COMPETITION IN THE MAY 2011 SWEEP

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]