Late Show with David Letterman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Late Show with David Letterman
Gatunek serialu talk-show
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy David Letterman
Produkcja
Scenariusz David Letterman
Narracja Bill Wendell (1993–1995)
Alan Kalter (1995–2015)
Muzyka CBS Orchestra po dyrekcją Paula Shaffera
Czas trwania odcinka 62 minuty
Emisja
Stacja telewizyjna CBS
Data premiery 30 sierpnia 1993
Status trwający
Oficjalna strona serialu
David Letterman
Gość programu Michelle Obama

Late Show with David Lettermanamerykański talk-show nadawany w stacji CBS. Premiera odbyła się 30 sierpnia 1993 roku, a program jest kontynuacją Late Night with David Letterman. Twórcą i prowadzącym jest David Letterman, a występowi towarzyszy orkiestra stacji CBS (CBS Orchestra) pod dyrekcją Paula Shaffera. Talk-show jest nagrywany w studio stacji CBS Ed Sullivan Theater na Broadwayu[1].

Program składa się z kilku stałych części. Letterman rozpoczyna monologiem, którego temat jest oparty na wydarzeniach aktualnych, kulturalnych lub politycznych. W dalszej części programu następuje rozmowa z zaproszonymi gośćmi. W końcowej części talk-showu ma miejsce występ muzyczny, stand-up komika lub rozmowa z innym gościem.

Częścią programu jest również tzw. Top Ten List, będący listą dziesięciu humorystycznych zdań na dany temat. Listę tę często prezentuje znana osoba kultury, mediów lub postać fikcyjna i jest czytana od miejsca 10. w dół. Zbiór wcześniejszych zdań został zebrany w książce An Altogether New Book of Top Ten Lists, w której można znaleźć takie tematy jak: 10 eufemizmów mafijnych do słowa "śmierć" lub 10 cech charakteryzująch bunkier Saddama Husajna[2].

Late Show był wielokrotnie nominowany oraz zdobył wiele nagród, między innymi sześciokrotnie nagrodę Emmy w kategorii Outstanding Variety, Music or Comedy Series[3][4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]