Late Show with David Letterman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Late Show with David Letterman
Ilustracja
Prowadzący David Letterman
Gatunek

talk-show

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

David Letterman

Liczba odcinków

4263

Liczba serii

22

Produkcja
Scenariusz

David Letterman

Narracja

Bill Wendell (1993–1995)
Alan Kalter (1995–2015)

Muzyka

CBS Orchestra pod dyrekcją Paula Shaffera

Czas trwania odcinka

62 minuty

Pierwsza emisja
Data premiery

30 sierpnia 1993

Stacja telewizyjna

CBS

Lata emisji

1993-2015

Status

zakończony

Chronologia
Kontynuacja

Late Show with Stephen Colbert (od 8 września 2015)

Strona internetowa
Gość programu Michelle Obama

Late Show with David Lettermanamerykański talk-show nadawany w stacji CBS od 30 sierpnia 1993 do 20 maja 2015 roku. Program był kontynuacją Late Night with David Letterman. Twórcą i prowadzącym był David Letterman, a występowi towarzyszyła orkiestra stacji CBS (CBS Orchestra) pod dyrekcją Paula Shaffera. Talk-show był nagrywany w studio stacji CBS Ed Sullivan Theater na Broadwayu[1].

Program składał się z kilku stałych części. Letterman rozpoczynał go monologiem na temat bieżących wydarzeń – kulturalnych lub politycznych. W dalszej części programu następowała rozmowa z zaproszonymi gośćmi. W końcowej części talk-showu miał miejsce występ muzyczny, stand-up komika lub rozmowa z innym gościem.

Częścią programu była również tzw. Top Ten List, będąca listą dziesięciu humorystycznych zdań na dany temat. Listę tę prezentowała osoba kultury, mediów lub postać fikcyjna i była czytana od miejsca 10. w górę. Zbiór takich zdań został zebrany w książce An Altogether New Book of Top Ten Lists, w której można znaleźć takie tematy jak: 10 eufemizmów mafijnych do słowa "śmierć" lub 10 cech charakteryzująch bunkier Saddama Husajna[2].

Late Show był nominowany oraz zdobywał nagrody, między innymi sześciokrotnie nagrodę Emmy w kategorii Outstanding Variety, Music or Comedy Series[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]