Late of the Pier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Late of the Pier
ilustracja
Rok założenia

2005

Pochodzenie

Wielka Brytania, Castle Donington

Gatunek

indie rock
elektronika
pop

Wydawnictwo

Parlophone
Zarcorp

Strona internetowa

Late of the Pier – angielska grupa muzyczna założona w 2005 roku w Castle Donington. Muzyka tego zespołu jest mieszanką indie rocka, elektroniki oraz popu, często nawiązujących do lat 80. Obecnie grupa nagrywa w wytwórni Parlophone Records.

Late of the Pier są porównywani do twórczości takich artystów jak: Gary Numan, Brian Eno, Frank Zappa i Klaxons. Ich debiutancki album zespołu Fantasy Black Channel ukazał się 11 sierpnia 2008.

Skład[edytuj | edytuj kod]

  • Samuel Eastgate
  • Andrew Faley
  • Sam Potter
  • Ross Dawson

Historia[edytuj | edytuj kod]

Członkowie zespołu rok po jego utworzeniu zaczynali od udostępniania do ściągania swojego "Zarcorp Demo" za darmo. Ich debiutancki singel Space and the Woods został wydany przez Way Out West Records w marcu 2007 roku, wraz z b-sidem A Heartbeat. A Flicker. A Line (wcześniej znanym jako Heartbeat).

Ich drugi singel – Bathroom Gurgl został wyprodukowany przez Erola Alkana i ukazał się w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2007 roku nakładem Moshi Moshi Records. Został na nim umieszczony b-side "VW". Tak jak poprzedni singel, wydany został w 500 kopiach. Został stworzony remix utworu Broken, wydany przez francuską wytwórnię Kitsuné Music w kompilacji Kitsune Maison 5. Został on podpisany jako remix Fairy Lights. Jak się okazało, jest to zmieniona wersja piosenki dokonana przez samych Late of the Pier.

Ich trzeci singel The Bears Are Coming ukazał się w wersji 12" i 7". Były one sprzedawane tylko podczas lutowej trasy koncertowej zespołu (2008), przez ich własną wytwórnię Zarcorp. Pojawiła się na nich, jako b-side, wersja demo utworu Piss Hands.

Czwarty singel z nowymi wersjami piosenek Space and the Woods i Focker ukazał się 19 maja 2008 roku. Stał się on nagłówkiem dla trasy Levi's Ones To Watch.

Late of the Pier otworzyli w 2007 roku Carling Weekend na scenie NME/Radio One. Wystąpili jako support grup Hadouken! i Soulwax. 2 lipca 2009 roku Late of the Pier po raz pierwszy wystąpił w Polsce w ramach Heineken Open'er Festival. Grali także na pierwszym Underage Festival w kwietniu 2008 roku. Wokalista Saumel Eastgate posiada także poboczny projekt La Priest. Samuel ma na koncie liczne produkcje i stworzył także kilka remixów. Jeden z nich "Engine" został zremiksowany przez Erola Alkana i wydany przez wytwórnię Alkana – Phantasy Sound.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy

Single