Lathi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lathi (dewanagari: लाठी "kij") - indyjska sztuka walki przy użyciu kija o długości ok. 180 - 200 cm. Tego typu bambusowe kije są standardowym wyposażeniem indyjskiej policji, służącym zwłaszcza do rozpędzania demonstracji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kij ze względu na swą dostępność i łatwość posługiwania się jest jednym z najstarszych rodzajów broni. Trening z użyciem kija stanowił standardową część szkolenia wojowników w starożytnych Indiach. Ponieważ zasadniczo nie jest on bronią śmiercionośną, kij był również często stosowany w samoobronie przez kapłanów hinduistycznych i mnichów buddyjskich.

W czasach mogolskich grupy tzw. lathial (uzbrojonych w kije) pomagały zamindarom (właścicielom ziemskim) w pobieraniu podatków od opornych chłopów.

Lathi na wyposażeniu policji[edytuj | edytuj kod]

W czasach rządów Brytyjczyków wprowadzili oni lathi jako standardową broń policji, szczególnie często używaną do tłumienia zamieszek. Standardowym wyrażeniem w języku angielskim stała się tzw. "lathi charge", [1] szarża policjantów uzbrojonych w bambusowe lathi w celu rozpędzenia protestującego tłumu.

W niepodległych Indiach i ościennych krajach lathi pozostały częścią wyposażenia policji. Szkolenie policjantów obejmuje również takie techniki użycia lathi, które mogą prowadzić do trwałego kalectwa.[2] Spotkało się to z protestami obrońców praw człowieka.[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]