Latrodectus pallidus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Latrodectus pallidus
O. P.-Cambridge, 1872
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina omatnikowate
Rodzaj Latrodectus
Gatunek Latrodectus pallidus

Latrodectus pallidus to gatunek pająka z rodziny omatnikowatych, często spotykany na terenach Północnej Afryki, Bliskiego Wschodu oraz centralnej Azji. Jest to gatunek z rodzaju Latrodectus, do którego zaliczane są również usiane złą sławą L.mactans oraz L.tredecimguttatus – pająki z tego rodzaju potocznie określa się jako czarne wdowy. Jednakże z powodu koloru, L.pallidus w przeciwieństwie do nich nazywany jest białą wdową (ang. white widow spider).

Jest często spotykany na terenach stepowych Rosji, Kazachstanu i innych państwach południowo-zachodniej Azji, jak również na terenach pustynnych środkowo-wschodniej Azji. Występuje także na terenach pustynnych Północnej Ameryki. Porównując jednak do innych pająków z rodzaju Latrodectus, L.pallidus jest od nich rzadziej spotykany.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do innych pająków z rodzaju Latrodectus, których ubarwienie jest zazwyczaj czarne lub ciemnobrązowe, Latrodectus pallidus charakteryzuje się jasnym ubarwieniem – charakterystyczny biały odwłok oraz ciemniejsze od niego odnóża. Jest on także całkowicie pozbawiony czerwonych wzorków, pojawiających się dość często u innych przedstawicieli owego rodzaju, np. L.mactans, L.tredecimguttatus czy L.hasseltii. Poza kolorem, sylwetka oraz zachowanie pająka są bardzo podobne do wcześniej wspomnianych pająków.

Wielkość ciała samic białej wdowy wynosi ok. 11–13 mm, przy czym samców – zaledwie 3.4-4.5 mm. Jeżeli samiec Latrodectus pallidus po kopulacji zbyt długo zwleka z odstąpieniem od samicy, może zostać przez nią pożarty. Czarne wdowy żywią się głównie owadami i innymi bezkręgowcami. Większość żyje 1-2 lata. Jest gatunkiem występującym licznie i nie wymaga ochrony.

Jad[edytuj | edytuj kod]

Jako przedstawiciel rodzaju Latrodectus, biała wdowa również dysponuje dość silnym jadem, który może być niebezpieczny dla człowieka. Choć jego jad dla organizmu ludzkiego nie jest tak groźny jak jad L.mactans, jak wynika z badań, w skrajnym przypadku byłby w stanie spowodować śmierć dziecka.

Z badań toksykologii wynika, iż jego jad porównywalny jest do jadu karakurta, jednakże Egyptian Society of Natural Toxins opisało gatunek L.pallidus jako „średnio-jadowity”, przy czym Karakurta – jako jednego z najsilniej jadowitych pająków Europy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]