Laura (Riding) Jackson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Laura (Riding) Jackson
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1901
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 2 września 1991
Wabasso, Floryda
Narodowość Stany Zjednoczone
Dziedzina sztuki Poezja, Proza, Esej
Epoka Modernizm (sztuka)

Laura (Riding) Jackson (ur. 16 stycznia 1901 w Nowym Jorku – zm. 2 września 1991 w Wassabo, Floryda) - amerykańska poetka, eseistka, powieściopisarka - autorka opowiadań oraz prac krytyczno-literackich.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako Laura Reichenthal w Nowym Jorku w rodzinie austriackich Żydów. Pisać i publikować zaczęła po rozpoczęciu studiów na Uniwersytecie Cornell w 1923 roku. Trzy lata później pod przybranym nazwiskiem Riding Gottschalk zadebiutowała tomikiem wierszy The Close Chaplet. W tym samym czasie - dzięki kontaktom z Allenem Tatem związała się z literacką grupą The Fugitives. Jej pierwsze małżeństwo z historykiem Loisem R. Gottscalkiem skończyło się rozwodem w 1925 roku.

Kolejne lata Laura Riding spędziła w Europie. Mieszkała w Londynie, gdzie pojechała na zaproszenie pisarza Roberta Gravesa oraz jego żony Nancy Nicholson. Romans z Gravesem, który doprowadził do rozpadu jego pierwsze małżeństwo, a młodą poetkę do nieudanej próby samobójczej, zakończył się słynnym w angielskim środowisku literackim skandalem.

Para pisarzy przeniosła się do miejscowości Deia na Majorce, gdzie mieszkali aż do 1936 roku, kiedy wybuch Hiszpańskiej wojny domowej zmusił ich do powrotu na kontynent. Był to bardzo płodny okres w twórczości Riding. Wtedy powstał ceniony później przez Johna Ashbery oraz Harry Mathewsa tom opowiadań Progress of Stories[potrzebny przypis] (1935) oraz napisane wspólnie z Gravesem książki A Survey of Modernist Poetry (1927) oraz A Pamphlet Against Anthologies (1928). Razem prowadzili też założone jeszcze w Londynie wydawnictwo Seizin Press.

Po powrocie z Majorki Graves i Riding podróżowali dużo po Europie. Mieszkali w Anglii, Francji, Szwajcarii, a w 1939 roku wyruszyli do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkali w New Hope w stanie Pensylwania. Rok później zerwali jednak stosunki i Riding wyszła za mąż za pisarza Schuylera B. Jacksona. Osiedlili się na niewielkiej farmie w Wabasso na Florydzie, gdzie razem uprawiali cytrusy. Riding mieszkała tam, aż do śmierci w 1991 roku.

Polskie przekłady[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]