Laura Bretan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Laura Bretan
Ilustracja
Bretan występująca w Bukareszcie (2019).
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 2002
Chicago, (Illinois, Stany Zjednoczone)
Typ głosu sopran
Gatunki opera, CCM
Zawód śpiewaczka
Strona internetowa

Laura Bretan (ur. 7 kwietnia 2002 w Chicago) – rumuńsko-amerykańska śpiewaczka operowa. Najbardziej znana z 11 sezonu amerykańskiego programu rozrywkowego „Mam Talent” w 2016 roku, który ukończyła na szóstym miejscu. Artystka została zauważona w kraju i za granicą dzięki swojemu głosowi.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Chicago, w stanie Illinois, w rumuńskiej rodzinie. Śpiewa od szóstego roku życia, a w wieku ośmiu lat zaczęła śpiewać w rumuńskim kościele zielonoświątkowym „Elim”. Zarówno ona, jak i jej rodzice są aktywnymi członkami Rumuńskiego Kościoła Zielonoświątkowego w Chicago[1]. W 2016 roku wygrała w rumuńskim programie „Mam Talent”[2].

W lutym 2019 roku Laura Bretan zajęła drugie miejsce w rumuńskim programie Selecţia Naţională, który przeprowadza selekcję do reprezentowania Rumunii na Konkursie Piosenki Eurowizji. Bretan wykonywała piosenkę Dear Father, zajęła pierwsze miejsce wśród telewidzów i trzecie wśród jurorów. W klasyfikacji wyprzedziła ją jedynie Ester Peony[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 13-year-old Pentecostal girl wows judges, audience on \'America\'s Got Talent\' with her operatic performance, www.christiantoday.com, 2016 [dostęp 2019-01-26] (ang.).
  2. Irina Marica, City Compass Media, Who is Laura Bretan, the young opera singer who won this year’s Romania’s Got Talent? [dostęp 2019-01-26] (ang.).
  3. Beata Prętnicka, Ester Peony z Rumunii na Eurowizję!, Eurowizja.pl [dostęp 2019-02-17] (pol.).