Lawina w Tatrach (2003)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lawina w Tatrach
Państwo  Polska
Miejsce wejście na Rysy
Rodzaj zdarzenia lawina
Data 28 stycznia 2003
Godzina ok. 10:45
Ofiary śmiertelne 8 osób
Ranni 5 osób
Położenie na mapie Tatr
Mapa lokalizacyjna Tatr
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia49°10′46″N 20°05′18″E/49,179444 20,088333

Lawina w Tatrachlawina, która zeszła 28 stycznia 2003 roku, porywając 13 osób zmierzających zimą na szczyt Rysy w Tatrach. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Tychach oraz osoby związane z działającym w tej szkole Klubem Sportowym "Pion".

Grupie ratowników z TOPR-u udało się wydobyć spod lawiny 3 osoby, jedna z nich już nie żyła. Do szpitala w Zakopanem trafiły 4 osoby, jedna z nich nie znalazła się pod śniegiem, ale była poturbowana przez spadające masy. W ciągu dnia na lawinisku pracowało ponad 30 ratowników TOPR, w tym dwóch lekarzy, sześciu przewodników psów lawinowych oraz siedemnastu przeszkolonych pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wieczorem, w dniu lawiny, przerwano poszukiwania z powodu złych warunków atmosferycznych. Drugiego dnia akcji ratunkowej miała miejsce awaria śmigłowca Sokół, podczas której uległy wyłączeniu kolejno oba silniki śmigłowca. Załoga zdołała wyskoczyć z pojazdu (z wysokości kilku metrów) w momencie zatrzymania się pierwszego silnika, jej członkowie doznali tylko drobnych obrażeń. Pilotowi Henrykowi Serdzie, podczas próby powrotu na lądowisko, udało się wylądować autorotacyjnie w miejscowości Murzasichle, jednak podczas przyziemienia doszło do poważnego uszkodzenia śmigłowca (złamanie belki ogonowej). Pilot (który nie odniósł żadnych obrażeń) został zwolniony z pracy przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, zarzucające mu łamanie przepisów lotniczych; później jednak przyjęto go z powrotem.

Po informacjach o tragedii w Tatrach zarządzeniem Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby został w Urzędzie Miasta powołany sztab kryzysowy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]