Lawina w Tatrach (2003)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lawina w Tatrach
Państwo  Polska
Miejsce wejście na Rysy
Rodzaj katastrofy lawina
Data 28 stycznia 2003
Godzina ok. 10:45
Ofiary śmiertelne 8 osób
Ranni 5 osób
Położenie na mapie Tatr
Mapa lokalizacyjna Tatr
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Ziemia 49°10′46″N 20°05′18″E/49,179444 20,088333

Lawina w Tatrachlawina, która zeszła 28 stycznia 2003 roku, porywając 13 osób zmierzających zimą na szczyt Rysy w Tatrach. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Tychach oraz osoby związane z działającym w tej szkole Klubem Sportowym "Pion".

Grupie ratowników z TOPR-u udało się wydobyć spod lawiny 3 osoby, jedna z nich już nie żyła. Do szpitala w Zakopanem trafiły 4 osoby, jedna z nich nie znalazła się pod śniegiem ale była poturbowana przez masę śniegu. W ciągu dnia na lawinisku pracowało ponad 30 ratowników TOPR, w tym dwóch lekarzy i sześciu przewodników psów lawinowych oraz 17 przeszkolonych pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wieczorem, w dniu lawiny, przerwano poszukiwania z powodu złych warunków atmosferycznych. Drugiego dnia akcji ratunkowej miała miejsce awaria śmigłowca Sokół, podczas której uległy wyłączeniu kolejno oba silniki śmigłowca. Pilotowi Henrykowi Serdzie, podczas powrotu na lądowisko, udało się wylądować autorotacyjnie w miejscowości Murzasichle, jednak podczas przyziemienia doszło do poważnego uszkodzenia śmigłowca (złamanie belki ogonowej). Pilot (który nie odniósł żadnych obrażeń) został zwolniony z pracy przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, zarzucające mu łamanie przepisów lotniczych.

Po informacjach o tragedii w Tatrach zarządzeniem Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby został w Urzędzie Miasta powołany sztab kryzysowy.

Linki zewnętrzne[edytuj]