Lawon Wolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lawon Wolski
Ляво́н Арту́равіч Во́льскі
Ilustracja
Lawon Wolski podczas koncertu Krambambuli 11 września 2004 r.
Imię i nazwisko Leanid Arturawicz Zejdel-Wolski
Леанід Арту́равіч Зэйдэль-Во́льскі
Pseudonim Kanzler
Data i miejsce urodzenia 14 września 1965
Mińsk, Białoruska SRR, ZSRR
Instrumenty gitara, klawisze
Gatunki rock
Aktywność od 1984
Zespoły
Mroja
Novaje Nieba
N.R.M.
Zet
Krambambula

Lawon Wolski (biał. Лявон Вольскі; właśc. Leanid Arturawicz Zejdel-Wolski, biał. Леанід Артуравіч Зэйдэль-Вольскі, ur. 14 września 1965 w Mińsku) – białoruski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta zespołów Mroja, N.R.M., Krambambula oraz Zet. Grał również w zespole Nowaje Nieba.

Wraz z innymi białoruskimi muzykami brał udział w licznych wspólnych projektach, takich jak Pieśniarok – album w hołdzie pierwszemu białoruskiemu zespołowi rockowemu, rock-opera Narodny albom oraz album z piosenkami patriotycznymi Ja naradziŭsia tut.

Życiorys[edytuj]

Lawon Wolski jest synem poety Artura Wolskiego, a jego dziadkiem był Wital Wolski – znany białoruski pisarz. Przodkowie Lawona to mohylewscy Niemcy wyznania luterańskiego.

W 1984 roku zakończył Miński państwowy uniwersytet artystyczny im. A. Glebowa. Tam w czasie swojej nauki poznał Aleha Dziemidowicza oraz Uładzimiera Dawydoŭskiego, z którymi wspólnie założył grupę Fawaryt (późniejsza Mroja). W 1994, po pewnych zmianach w składzie zapoczątkował przekształcenie Mroi w N.R.M., w którym do 2010 roku był głównym autorem muzyki i tekstów. Jednocześnie w latach 1990-1998 był też członkiem grupy Novaje Nieba.

W 2003 roku N.R.M. znalazł się na „czarnej liście” Ministra Kultury, zabraniający muzykom dawania koncertów na terenie Białorusi, a także puszczania ich piosenek w radiu oraz telewizji. W latach zakazu (2003–2007) zespół koncertował prawie wyłącznie za granicą: w Polsce, Danii, Niemczech.

W tym czasie Wolski zajął się też innymi projektami, jednym z których jest grupa Krambambula. Zespół został stworzony jako alternatywa dla obecnej rozrywkowej sceny muzycznej dla Białorusi, a jego celem jest popularyzacja języka białoruskiego poprzez pozytywne emocje[1].

Obecnie Lawon Wolski śpiewa i gra w zespołach Krambambula oraz Zet, jest autorem kilku tomików wierszy, a od 2010 roku uczestniczy w tworzeniu audycji „Saŭka dy Hryška” w Radiu Wolna Europa. Wraz z żoną Hanną Wolską, producentem muzycznym, mają córkę Adelę.

Bibliografia[edytuj]

Proza[edytuj]

  • Miłaruś (Міларусь, 2011)

Poezja[edytuj]

  • Kalidor (Калідор, 1993)
  • Fotaalbom (Фотаальбом, 1998)

Dyskografia[edytuj]

 Zobacz też: N.R.M.Mroja.
  • Kuplety i prypievy (Куплеты і прыпевы, pol. Zwrotki i refreny, 2008)
  • Takoha niama nidzie (Такога няма нідзе, pol. Takiego nie ma nigdzie, 2009)
  • Biełaja jabłynia hromu (Белая яблыня грому, 2010)
  • Hramadaznaŭstva (Грамадазнаўства, 2014)
  • Psychasamatyka (Псыхасаматыка, 2016)

Przypisy[edytuj]