Lawrence Alma-Tadema

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lawrence Alma-Tadema
Ilustracja
Autoportret
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1836
Dronrijp
Data i miejsce śmierci 26 czerwca 1912
Wiesbaden
Narodowość holenderska
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka klasycyzm
Nagrody

tytuł baroneta

Lawrence Alma-Tadema (ur. 8 stycznia 1836 w Dronrijp pod Leeuwarden, zm. 26 czerwca 1912 w Wiesbaden) – holenderski malarz klasycysta, od 1870 r. na stałe mieszkający w Anglii.

Urodził się jako Lourens Tadema, szóste dziecko rejenta Pietera Tademy. Jego rodzice chcieli, by został prawnikiem i zapisali go do gimnazjum w Leeuwarden. Niespodziewana choroba, według lekarzy nieuleczalna, zmieniła jego życie. Zrozpaczeni rodzice pozwolili mu zajmować się tym, co lubi, Lawrence wybrał malarstwo. Wbrew przewidywaniom lekarzy całkowicie wyzdrowiał i postanowił poświęcić się sztuce. W 1851 r. wyjechał do Antwerpii, by studiować malarstwo na tamtejszej akademii. W 1856 r. podjął studia historyczne, a w 1859 r. stał się uczniem Hendrika Leysa i dołączył do jego studia. W 1862 r. porzucił Leysa i pracował samodzielnie, w 1870 przeniósł się na stałe do Anglii.

Lawrence Alma-Tadema osiągnął znaczną popularność, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli wiktoriańskiego malarstwa. Zafascynowany starożytnością malował głównie sceny rodzajowe przedstawiające antyczny świat. W 1879 stał się pełnym członkiem Royal Academy of Arts, a w 1899 otrzymał tytuł baroneta. Zmarł nagle w Wiesbaden, gdzie przebywał na leczeniu.

Jego córką była Laurence Alma-Tadema (1865-1940) poetka i pisarka, wielka przyjaciółka Polski i Polaków.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]