Lawrence Brandt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lawrence Eugene Brandt)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lawrence E. Brandt
biskup Greensburga
Herb Lawrence E. Brandt Ignis caritatis
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 27 marca 1939
Charleston
biskup Greensburga
Okres sprawowania 2004-2015
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 19 grudnia 1969
Nominacja biskupia 2 stycznia 2004
Sakra biskupia 4 marca 2004
Sukcesja apostolska
Konsekrator Justin Francis Rigali
Współkonsekratorzy Anthony Bosco
Donald Trautman

Lawrence Eugene Brandt (ur. 27 marca 1939 w Charleston, Zachodnia Wirginia) – amerykański duchowny katolicki, biskup Greensburga w metropolii Filadelfia w latach 2004-2015.

Ukończył Pontifical College Josephinum w Columbus. W roku 1966 uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie w Innsbrucku w Austrii. Kształcił się również w Kolegium Ameryki Płn. w Rzymie i Uniwersytecie Gregoriańskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 grudnia 1969 w Bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk Jamesa Hickeya, ówczesnego rektora Kolegium Ameryki Płn., późniejszego kardynała. Podjął dalsze studia na Papieskiej Akademii Kościelnej, a po jej ukończeniu służył w nuncjaturach na Madagaskarze, w Niemczech, Ekwadorze i Algierii. W roku 1981 przerwał karierę dyplomaty z powodów rodzinnych i osiadł w rodzinnym kraju. Inkardynował się do diecezji Erie. W roku 1983 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, ukończył również Uniwersytet Paryski i Uniwersytet we Florencji. Służył następnie jako proboszcz parafii św. Jadwigi w Erie. Prałat honorowy Jego Świątobliwości od 1991.

2 stycznia 2004 mianowany ordynariuszem diecezji Greensburg. Sakry udzielił mu kard. Justin Francis Rigali. Jednym ze współkonsekratorów był jego kolega ze studiów w Innsbrucku Donald Trautman.

24 kwietnia 2015 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnionego urzędu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]