Leśna Prawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leśna Prawa
Правая Лясная
Ilustracja
Rzeka Leśna Prawa w Hajnówce
Kontynent Europa
Państwo  Polska
 Białoruś
Rzeka
Długość 132,7 km
Źródło
Miejsce Hajnówka
Ujście
Recypient tworzy rzekę Leśna

Leśna Prawa, biał. Правая Лясная - rzeka w województwie podlaskim, prawy dopływ Bugu. Jej dopływami są: Łuch, Chwiszczej, Perebel, Przewłoka, Miedna i kilka bezimiennych dopływów.

Leśna Prawa łączy się w okolicach Kamieńca na Białorusi z rzeką Leśną Lewą (biał. Левая Лясная), co daje w sumie rzekę Leśną o dwóch źródłach, która jest dopływem Bugu. Dla odróżnienia nazwano je lewą i prawą.

Rzeka Leśna Prawa bierze początek na północ od miasta Hajnówka, w okolicy wsi Dubiny. Ma 132,7 km długości, ale już po 33 km opuszcza granice Polski i po stronie białoruskiej uchodzi do rzeki Bug.

Przepływając przez miejscowość Hajnówka rzeka przyjmuje ścieki komunalne i przemysłowe z miasta, a następnie wpływa na teren Puszczy Białowieskiej. W 1999 roku rzeka badana była w punkcie granicznym — miejscowości Topiło w ramach monitoringu granicznego (106,0 km).

Rzeka Leśna, w tym przypadku Leśna Prawa, opisywana była przez Elizę Orzeszkową, w jej powieści Ad astra. Dwugłos: „W błękicie i złocie powietrza z krystalicznym szmerem Leśny rozpływała się mocna woń mięt rozkwieconych i gorzkiej trawy żubrzej.”

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]