Leśniczówka (przystanek kolejowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leśniczówka
Ilustracja
Dworzec, 2012
Państwo  Polska
Miejscowość Leśniczówka
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
1
Kasy N
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Niedrzwica Duża
Mapa lokalizacyjna gminy Niedrzwica Duża
Leśniczówka
Leśniczówka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Leśniczówka
Leśniczówka
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Leśniczówka
Leśniczówka
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lubelskiego
Leśniczówka
Leśniczówka
Ziemia51°02′59″N 22°21′23″E/51,049722 22,356389
Portal Portal Transport szynowy

Leśniczówkaprzystanek osobowy, dawniej stacja kolejowa w powiecie lubelskim, w województwie lubelskim. Służyła głównie do załadunku buraków cukrowych wywożonych do cukrowni w Lublinie.

Stację nazwano „Leśniczówka” ze względu na to, że położona jest na skraju lasu. Została zamknięta dla potrzeb technicznych 16 listopada 1993 roku i przekształcona w przystanek osobowy. W lipcu 2003 dokonano całkowitej rozbiórki wszystkich torów dodatkowych i rozjazdów, pozostawiono tylko jeden tor główny. Do dziś zachował się jeden tor, stary słup megafonowy oraz ruiny nastawni wykonawczej od strony Wilkołazu. Przy okazji remontu i zabudowy na przejeździe, w ciągu drogi powiatowej Sobieszczany–Kłodnica SSP, zburzono ruiny nastawni dysponującej. Znajduje się tu drewniany dworzec, obecnie zaadaptowany na prywatne mieszkanie. Przed likwidacją stacji oprócz toru głównego zasadniczego, znajdowały się dwa tory główne dodatkowe i jeden tor ładunkowy, zakończony kozłem oporowym od strony Wilkołazu. Tor 2 miał żeberko wyciągowe w kierunku Niedrzwicy, również zakończone kozłem. Semafory na początku kształtowe, w roku 1972 zostały zmienione na świetlne. Z nastawni dysponującej zamykano niegdyś także przejazd kolejowy od strony Niedrzwicy. Peron dwukrawędziowy po likwidacji stacji został przekształcony w jednokrawędziowy.

Podczas remontu i elektryfikacji linii kolejowej nr 68 na odcinku Lublin–Kraśnik pomiędzy marcem a wrześniem 2018 roku wyremontowano peron przystanku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Leśniczówka
Linia 68 LublinPrzeworsk (28,366 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Niedrzwica Kościelna
odległość: 3,742 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 4,900 km