Le Calvaire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Le Calvaire
Ilustracja
Georges Jeanniot, 1901
Autor Octave Mirbeau
Tematyka wyniszczająca miłość do kobiety lekkich obyczajów
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Paryż, Francja
Język francuski
Data wydania 23 listopada 1886
Wydawca Ollendorff
Pierwsze wydanie polskie
Przekład nie przetłumaczona na język polski

Le Calvaire – powieść francuskiego pisarza Octave’a Mirbeau wydana 23 listopada 1886 roku po wstępnej, częściowej publikacji w La Nouvelle Revue.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater tej pierwszoosobowej narracji, Jean Mintié, zaczyna od opisu swojego dzieciństwa spędzonego między popadającą w chorobę psychiczną matką a odległym i nierozumiejącym go ojcem. Rozdział drugi zawiera wstrząsającą relację z doświadczeń bohatera z wojny francusko-pruskiej 1870 roku. Kolejne rozdziały skupiają się na zasadniczym temacie powieści: wyniszczającej miłości Mintiégo do Juliette Roux, kobiety lekkiego prowadzenia. Bohater szybko zdaje sobie sprawę z pustki wewnętrznej i braku zasad moralnych swojej wybranki, mimo to nie potrafi zakończyć związku, który prowadzi go do ruiny finansowej i do wyjałowienia twórczego (Mintié jest pisarzem). Ostatnie sceny pokazują Jeana w kombinezonie robotnika, zmierzającego do rogatek Paryża w geście buntu przeciwko cywilizacji.

Wymowa utworu[edytuj | edytuj kod]

Georges Jeanniot, 1901

Le Calvaire to debiut Mirbeau pod jego własnym nazwiskiem. W dużej mierze jest to utwór autobiograficzny, opisujący nieszczęśliwą miłość pisarza do Judith Vimmer. Rozdział drugi, również oparty na osobistych doświadczeniach Mirbeau z czasów wojny francusko-pruskiej, wywołał gwałtowne reakcje wśród francuskich nacjonalistów, którzy widzieli w nim zamach na wielkość armii francuskiej. W rzeczywistości jest to dojmujący i niezwykle prawdziwy opis wojennego koszmaru, widzianego z perspektywy pojedynczego żołnierza uwikłanego w absurd bezlitosnej machiny wojennej. Z kolei wizja miłości, przesiąknięta pesymizmem i niewiarą w możliwość porozumienia między kobietą i mężczyzną, opiera się nie tylko na osobistych przeżyciach autora, ale również na bardzo nośnej w tamtym okresie filozofii Arthura Schopenhauera i na mizoginizmie powszechnym we Francji drugiej połowy XIX wieku.

Książka nie doczekała się jeszcze polskiego tłumaczenia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pierre Michel – Jean-François Nivet, Octave Mirbeau, l’imprécateur au cœur fidèle, Séguier, 1990.
  • Pierre Michel, Les Combats d’Octave Mirbeau, Besançon, 1995.
  • Pierre Michel, przedmowa do Le Calvaire, in O. Mirbeau, Œuvre romanesque vol. I, Paris, Buchet/Chastel – Société Octave Mirbeau, 2000-2001.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]