Le Calvaire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Le Calvaire
{{{nazwa}}}
Georges Jeanniot, 1901
Autor Octave Mirbeau
Miejsce wydania Paryż, Francja
Język francuski
Data I wyd. 23 listopada 1886
Wydawca Ollendorff
Tematyka wyniszczająca miłość do kobiety lekkich obyczajów
Typ utworu powieść
Przekład nie przetłumaczona na język polski
poprzednia
pierwsza książka
następna
Ksiądz Juliusz

Le Calvaire – powieść francuskiego pisarza Octave’a Mirbeau wydana 23 listopada 1886 roku po wstępnej, częściowej publikacji w La Nouvelle Revue.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater tej pierwszoosobowej narracji, Jean Mintié, zaczyna od opisu swojego dzieciństwa spędzonego między popadającą w chorobę psychiczną matką a odległym i nierozumiejącym go ojcem. Rozdział drugi zawiera wstrząsającą relację z doświadczeń bohatera z wojny francusko-pruskiej 1870 roku. Kolejne rozdziały skupiają się na zasadniczym temacie powieści: wyniszczającej miłości Mintiégo do Juliette Roux, kobiety lekkiego prowadzenia. Bohater szybko zdaje sobie sprawę z pustki wewnętrznej i braku zasad moralnych swojej wybranki, mimo to nie potrafi zakończyć związku, który prowadzi go do ruiny finansowej i do wyjałowienia twórczego (Mintié jest pisarzem). Ostatnie sceny pokazują Jeana w kombinezonie robotnika, zmierzającego do rogatek Paryża w geście buntu przeciwko cywilizacji.

Wymowa utworu[edytuj | edytuj kod]

Georges Jeanniot, 1901

Le Calvaire to debiut Mirbeau pod jego własnym nazwiskiem. W dużej mierze jest to utwór autobiograficzny, opisujący nieszczęśliwą miłość pisarza do Judith Vimmer. Rozdział drugi, również oparty na osobistych doświadczeniach Mirbeau z czasów wojny francusko-pruskiej, wywołał gwałtowne reakcje wśród francuskich nacjonalistów, którzy widzieli w nim zamach na wielkość armii francuskiej. W rzeczywistości jest to dojmujący i niezwykle prawdziwy opis wojennego koszmaru, widzianego z perspektywy pojedynczego żołnierza uwikłanego w absurd bezlitosnej machiny wojennej. Z kolei wizja miłości, przesiąknięta pesymizmem i niewiarą w możliwość porozumienia między kobietą i mężczyzną, opiera się nie tylko na osobistych przeżyciach autora, ale również na bardzo nośnej w tamtym okresie filozofii Arthura Schopenhauera i na mizoginizmie powszechnym we Francji drugiej połowy XIX wieku.

Książka nie doczekała się jeszcze polskiego tłumaczenia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pierre Michel – Jean-François Nivet, Octave Mirbeau, l’imprécateur au cœur fidèle, Séguier, 1990.
  • Pierre Michel, Les Combats d’Octave Mirbeau, Besançon, 1995.
  • Pierre Michel, przedmowa do Le Calvaire, in O. Mirbeau, Œuvre romanesque vol. I, Paris, Buchet/Chastel – Société Octave Mirbeau, 2000-2001.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]