Le Rire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Le Rire
Le Rire - Caran d'Ache.jpg
Okładka Le Rire z 1901 roku
Państwo Francja 
Pierwsze wydanie 1894
Ostatnie wydanie 1950

Le Rire był to francuski magazyn humorystyczny publikowany od 1894 roku do roku 1950. Magazyn został założony w Paryżu podczas trwania Belle époque przez Felixa Juvena. Magazyn zajmował się głównie tworzeniu artykułów poświęconych sztuce, polityce oraz kulturze. Przedstawiając te dziedziny w humorystyczny sposób Le Rire odnosił liczne sukcesy stając się najpopularniejszym magazynem z gatunku "Journal Humoristique."

Afera Dreyfusa została szeroko rozpisana na łamach Le Rire. W sprawie afery a później wielu innych publikacjach, Le Rire przedstawiał zdecydowany charakter antyrepublikański. W czas afery Dreyfusa rząd francuski wykazywał się zdecydowaną niekompetencją połączoną z licznymi aferami korupcyjnymi dzięki czemu magazyny humorystyczne takie jak Le Rire miały szerokie pole manewru do tworzenia licznych satyr oraz karykatur ówczesnych polityków a także wojskowych.

Artykuły oraz zamieszczane satyry w Le Rire były ozdabiane licznymi rysunkami znakomitych artystów z których jednym z najbardziej aktywnych był théophile Alexandre Steinlen. Oprócz tego prace oraz rysunki przedstawiające karykatury ludzi oraz wydarzeń zostały zilustrowane przez m.in takich artystów jak: Henri de Toulouse-Lautrec, Juan Gris, Jean-Louis Forain, Adolphe Willette, Joaquín Xaudaró.

Magazyn został wydawany przez ponad 60 lat. Zamknięcie magazynu dokonało się w latach 50 XX wieku. Ponowna reaktywacja w latach 70 nie powiodła się i magazyn został ponownie zamknięty.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]