Leader of Men

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leader of Men
Singel zespołu Nickelback
z albumu The State
Strona B "Leader of Men" (Acoustic) / "Just Four"
Wydany Stany Zjednoczone 18 sierpnia 2000
Unia Europejska Kwiecień 2001
Nagrywany 1998 w Green House Studios w Burnaby, Kolumbia Brytyjska
Gatunek metal alternatywny
Długość * 3:30 (Album Version)
* 3:32 (Acoustic Version)
Wydawnictwo Holandia Roadrunner (Europa)
Kanada EMI (USA)
Producent Chad Kroeger, Dale Penner
Format Promo CD, Singel CD, płyta gramofonowa
Twórca tekstu Chad Kroeger (Tekst / Muzyka), Ryan Peake (Muzyka), Mike Kroeger (Muzyka), Ryan Vikedal (Muzyka)
Singel po singlu

Leader of Men – pierwszy singel kanadyjskiej rockowej grupy Nickelback, który promował drugą studyjną płytę zespołu "The State" wydaną najpierw w roku 1998, a następnie w roku 2000 roku, czyli dwa i cztery lata po ukazaniu się debiutanckiego krążka "Curb". Singel ukazał się po raz pierwszy nakładem holenderskiej wytwórni metalowej Roadrunner Records. Został wydany 18 sierpnia 2000 roku w Stanach, oraz w kwietniu 2001 roku w Europie. Utwór został zamieszczony na trzeciej pozycji na krążku, trwa 3 minuty i 31 sekund. Autorem tekstu jest wokalista grupy Chad Kroeger, muzykę skomponował wspólnie cały zespół. Na stronie B singla, zespół zamieścił utwór "Just Four" z albumu "Curb". Jest to pierwszy singel zespołu, wydany w Europie.

Znaczenie tekstu[edytuj | edytuj kod]

Tekst utworu opisuje wydarzenia których uczestnikiem był wokalista grupy, Chad Kroeger. Kilkoro przyjaciół wokalisty kąpało się przy klifie, jedna z koleżanek poślizgnęła się i wpadła do wody. Ryzykując własne życie, Kroeger zdecydował się uratować swoją przyjaciółkę Kathy przed utonięciem.

Brzmienie utworu początkowo utrzymane jest w łagodnym rockowym tonie, gdzie słychać jest także grę gitary akustycznej, jednak w połowie utworu muzyka staje się coraz ostrzejsza podchodząc już prawie pod metal.

Sukces[edytuj | edytuj kod]

Singel z utworem "Leader of Men" odniósł duży sukces, i zapewnił mało jak dotąd znanej grupie Nickelback duży rozgłos. Utwór bardzo dobrze radził sobie na amerykańskich listach przebojów, zajmując m.in. 8 miejsce na amerykańskiej liście przebojów Mainstream Rock Tracks. Uwzględniając wcześniejsze wydania, jest to drugi singel zespołu. Dzięki tej piosence, grupą zaczęły interesować się duże wytwórnie fonograficzne, co zaowocowało podpisaniem kontraktu z Roadrunner Records oraz EMI w roku 2000.

Utwór na koncertach[edytuj | edytuj kod]

Na płycie "The State" znalazła się także w formie bonusu akustyczna wersja tej piosenki. Utwór do dziś regularnie wykonywany jest również na akustycznych występach zespołu. Wszedł w skład akustycznego koncertu grupy "MTV Unplugged" z września 2003 roku. Znalazł się także na koncertowym DVD, "Live at Home" z 2002 roku. Utwór został zagrany w dłuższej wersji, trwa 6 minut i 25 sekund.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Do utworu "Leader of Men" początkowo została nakręcona jedna wersja clipu. Jej reżyserem był David Vaisbord, jego premiera odbyła się 15 maja 2000 roku. Początkowo planowane było nakręcenie clipu w opuszczonej hali lub hangarze. Zespołu jednak nie było stać na wynajęcie takiej hali. Dlatego wokalista grupy Chad Kroeger wpadł na pomysł aby teledysk był nagrywany w domu w formie amatorskiej. Teledysk ukazywał zespół grający we własnym domu podczas imprezy, a następnie palenie oraz niszczenie domu, m.in wyrywanie telefonu z kontaktu czy wyrzucanie telewizora przez okno. Emisja teledysku została zabroniona. Do utworu nakręcono drugą wersję clipu. Reżyserem jest Ulf Buddensieck. Druga wersja jest już oficjalnym teledyskiem, i przedstawia cały zespół, siedzący w studiu nagraniowym i wykonujący utwór. Wraz ze zmianą tempa gry w utworze, muzycy niszczą poszczególne rzeczy, m.in. uderzają gitarą w szybę, wywracają stoły. Premiera drugiej wersji teledysku odbyła się 2 lipca 2000 roku. (Źródło: Road to Success)

Chad Kroeger o utworze Leader of Men:

Ta piosenka obejmuje wiele, od opisu stanu w jakim znajduje się człowiek po grzybach halucynogennych, aż po moje doświadczenia ze znajomymi. Fragment o skakaniu z klifu jest prawdziwy. Kilkoro moich przyjaciół kąpało się przy klifie i wtedy jedna z koleżanek ześlizgnęła się do wody. Nie umiała zbyt dobrze pływać i nie mogła utrzymać się na powierzchni więc wskoczyłem do wody, podpłynąłem do niej i wyciągnąłem na brzeg[1].

Lista utworów na singlu[edytuj | edytuj kod]

Single CD:

Nr. Tytuł Tekst Muzyka Długość
1. "Leader of Men" Chad Kroeger Nickelback 3:31
2. "Leader of Men" (Acoustic) Chad Kroeger Nickelback 3:23
3. "Just Four" Chad Kroeger Nickelback 3:54

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Nickelback

Produkcja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. www.topaz.gda.pl: Chad o utworze Leader of Men. nickelback.world.prv.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-05-22)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]