Leander z Sewilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Leander
arcybiskup Sewilli
San Leandro.jpg
Św. Leander z Sewilli,
mal. Bartolomé Esteban Murillo
Data urodzenia ok. 534
Nowa Kartagina
Data śmierci 599 lub 600
Sewilla
Czczony przez Kościół katolicki
Atrybuty książka, płonące serce, gęsie pióro
Patron Sewilli

Święty Leander (ur. ok. 534 w Nowej Kartaginie (Cartagena), Hiszpania, zm. 599 lub 600) – święty Kościoła katolickiego, arcybiskup Sewilli.

Był synem Seweriana; bratem Izydora, Fulgencjusza i Florentyny.

Wraz z rodziną udał się do Sewilli, gdzie po rychłej śmierci rodziców opiekował się rodzeństwem. Następnie wstąpił do benedyktynów a w roku 578 został arcybiskupem Sewilli. Miał znaczący udział w nawróceniu Hermenegilda z jego żoną Ingundą, wspierał go również przed atakami rozgniewanego ojca, króla Wizygotów, Leowigilda, który jednak kazał zamordować Hermenegilda w 585 roku.

Leander podczas swej misji w Konstantynopolu poznał świętego Grzegorza I Wielkiego i został jego bliskim przyjacielem. Święty Leander jest pionierem i organizatorem słynnego synodu w Toledo w roku 589, podczas którego król Wizygotów Rekkared I, brat Hermenegilda wraz z całym ludem przeszedł z arianizmu na katolicyzm. W 590 roku Święty powołał kolejny synod w Toledo, na którym znowu podjęto ważne decyzje dla Kościoła w Hiszpanii. Zmarł w Sewilli w roku 599[1] lub 600, prawdopodobnie 13 marca. Do dziś zachowało się wiele jego pism, w tym jego słynna mowa pochwalna, wygłoszona przez niego na zakończenie synodu w Toledo w roku 589. Świętymi zostali również jego bracia - Izydor i Fulgencjusz oraz siostra Florentyna.

W ikonografii jest przedstawiany jako arcybiskup z książką, płonącym sercem, gęsim piórem, ze swym rodzeństwem.

Jest patronem Sewilli, wzywany jest w przypadku reumatyzmu.

Przypisy

  1. Fros, Sowa, Księga imion i świętych, t. 2, szpalta 580.