Lebuin z Deventer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Lebuin z Deventer
Lebuin (Livin)
apostoł Fryzów
Ilustracja
Data i miejsce śmierci

ok. 785
Deventer

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

12 listopada

Patron

Deventer, umierających

Szczególne miejsca kultu

Holandia

Lebuin z Deventer, Święty Lebuin, również Lebuinus, Liafwin, Livinus, Liebwin (zm. ok. 785 w Deventer) – anglosaski mnich, misjonarz, apostoł Fryzów i święty Kościoła katolickiego.

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Lebuin był kapłanem i mnichem w klasztorze w Ripon. Z chwilą śmierci św. Bonifacego-Winfrida udał się z misją do Fryzji. Tam współpracował z Markhelmem, uczniem św. Wilibrorda i św. Grzegorza z Utrechtu, aby kontynuować pracę misyjną św. Bonifacego, dalszą chrystianizację Fryzów i pogańskich Saksonów (Sasów). W 776 roku założył pierwszy kościół w Deventer. Wcześniejsza misja (770) w Marklo w Saksonii[1] nie powiodła się, ale stąd wywodzi się historyczny epizod działalności Świętego.

Po śmierci Lebuin został pochowany, przez św. Ludgera (Liudgera, pierwszego biskupa Münsteru), w zbudowanym przez siebie kościele w Deventer.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Pamięć o św. Lebuinie zachowała się przede wszystkim na terenie dzisiejszej Holandii. Potwierdzenie kultu od IX wieku znajduje się w klasztorze(inne języki) w Werden, założonym przez św. Ludgera (obecnie dzielnica Werden w Essen), jako dokument historyczny działalności Lebuina (Lewina) w chrystianizacji Sasów. Jego najstarsze Vito Lebuini zostało tam spisane w 850 roku.

Kult Lebuina rozszerzył się wkrótce w Anglii oraz w diecezji utrechckiej i w Haarlem.

Uznawany był za patrona umierających.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 listopada.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Z Lebuinem identyfikowany jest irlandzki męczennik Liwin z Gent, który poniósł śmierć ok. 650 roku koło Alost (dzisiejsze Aalst w Belgii) i którego dzień pamięci przypada również na 12 listopada[2]. Niewykluczone, że chodzi o tę samą osobę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. według antropologa HH Howartha "Marklo" to prawdopodobnie dzisiejsze Marklohe, w gminie Hoya w Dolnej Saksonii, ok. 30 km od Werden
  2. Livinus (Lebuin) - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]