Inea Stadion TV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lech TV)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inea Stadion
Data startu 17 maja 2007 (jako telewizja internetowa)
24 października 2013 (jako telewizja koncesjonowana)
2018 (jako Inea Stadion)
Właściciel KKS Lech Poznań S.A.
Kraj nadawania Polska
Siedziba ul. Bułgarska 17, 60-320 Poznań (od początku nadawania),

ul. Krzywoustego 72, 61-144 Poznań (dawniej), ul. Klaudyny Potockiej 25, 60-211 Poznań (obecnie)

Poprzednia nazwa Lech TV
Zastąpił Lech TV
Strona internetowa

Inea Stadion – pierwszy klubowy koncesjonowany kanał telewizyjny w Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstał na bazie internetowego kanału LechTV Online. Lech TV powstał przy współpracy klubu Lech Poznań i sieci kablowej Inea, która od połowy 2013 roku jest Sponsorem Premium Lecha Poznań i sponsorem tytularnym INEA Stadionu w Poznaniu[1].

Lech TV rozpoczął nadawanie 24 października 2013 o godz. 20:00. Stacja ma charakter informacyjno-lifestylowy. Stacja ma na celu przybliżyć klub Lech Poznań, jego zawodników szerokiej publiczności, promować klub i jego wartości oraz jednoczyć kibiców. Kanał jest wzorowany na podobnych klubowych kanałach telewizyjnych działających w Europie Zachodniej. Najwięcej uwagi poświęcone jest pierwszej drużynie, jednak stacja przybliża także zespoły juniorskie.

W ramówce kanału znajdują się materiały pokazujące kulisy funkcjonowania klubu, materiały archiwalne, w tym mecze, oraz bieżące retransmisje. Co godzinę Lech TV nadaje flesz informacyjny, z podsumowaniem najświeższych wydarzeń. Na żywo emitowane są konferencje prasowe. Część prezentowanych materiałów dostępna jest także w internecie na stronie klubu[2]. Obecnie kanał dostępny jest w sieci kablowej Inea i Asta-Net.

1 lipca 2018 stacja zmieniła nazwę na Inea Stadion TV[3].

Historia LechTV Online[edytuj | edytuj kod]

Stacja internetowa LechTV Online była pierwszą stacją telewizyjną poświęconą klubowi sportowemu w Polsce i pierwszą klubowi z polskiej Ekstraklasy. Telewizja rozpoczęła działalność 17 maja 2007 i była dostępna tylko w internecie. Przez pierwsze dwa lata transmitowała newsy dotyczące klubu i jego zawodników, relacje z meczów na żywo ze wszystkich meczów drużyny Lecha Poznań, zapowiedzi, skróty, wypowiedzi, konferencje prasowe, relacje audio, oraz programy m.in. "Babskim Okiem", "Wiara Lecha", "Poznaj Lechitę" i "Szkółka Lecha". Stacja nie posiadała stałej ramówki. Materiały były udostępniane na stronie internetowej lechpoznan.tv, gdzie każdy kibic mógł w każdej chwili obejrzeć interesujący go program. W lutym 2009 telewizja internetowa stała się płatna. Nie przyniosła jednak oczekiwanych wyników. Po niespełna roku telewizja stała się ponownie otwarta, jednak już wyłącznie w formie newsowej. Wszystkie programy cykliczne i stałe punkty LechTV zostały zawieszone, a redakcja pomniejszona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Startuje Lech TV, www.sportgniezno.pl [dostęp 2017-11-24].
  2. O 20.00 startuje kanał telewizyjny Lech TV, epoznan.pl [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  3. Nowy kanał w ofercie Inea – Lech TV zmienia się w Inea Stadion (pol.). inea.pl. [dostęp 20 czerwca 2019].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]