Lee Smolin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lee Smolin w Harvardzie

Lee Smolin (ur. 1955 w Nowym Jorku) – amerykański fizyk teoretyczny, pracuje m.in. na Perimeter Institute for Theoretical Physics, University of Waterloo oraz na University of Toronto.

Smolin znany jest ze swojego wkładu w rozwój kwantowej grawitacji, w szczególności pętlowej grawitacji kwantowej. Broni tezy, że dwa obecne podejścia do grawitacji kwantowej – pętlowa grawitacja kwantowa i teoria strun – mogą być w rzeczywistości rozważane jako różne aspekty tej samej ogólniejszej (wyższego rzędu) teorii. Jego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. kosmologii, teorii cząstek elementarnych, podstaw mechaniki kwantowej oraz biomatematyki[1].

Kosmologiczny dobór naturalny[edytuj | edytuj kod]

Hipoteza Smolina dotycząca doboru naturalnego w kosmologii, znana także jako teoria płodnych wszechświatów, sugeruje, że proces analogiczny do biologicznego doboru naturalnego ma zastosowanie także w największych skalach. Smolin opublikował swój pomysł w 1992 roku i streścił go w książce popularnonaukowej The life of the cosmos.

Teoria ta zakłada, że zapadająca się czarna dziura powoduje powstanie nowego wszechświata po „drugiej stronie”, którego fundamentalne stałe fizyczne mogą się nieznacznie różnić od wszechświata, w którym powstała czarna dziura. Według tej teorii wszechświat daje początek tylu nowym wszechświatom, ile zawiera w sobie czarnych dziur. Teoria zawiera ewolucyjne idee „reprodukcji” i „mutacji” wszechświatów, więc jest formalnie analogiczna do modeli biologicznych.

Leonard Susskind, który później wypromował podobną koncepcję krajobrazu teorii strun, stwierdził, że idea Smolina zasługiwała na znacznie większe zainteresowanie niż to, z którym się spotkała[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z Diną Graser, prawnikiem oraz działaczką publiczną w Toronto. Jego brat, Dawid M. Smolin, jest profesorem prawa.

Publikacje popularnonaukowe[edytuj | edytuj kod]

  • 1999 – The Life of the Cosmos
  • 2001 – Three Roads to Quantum Gravity
  • 2006 – The Trouble With Physics: The Rise of String Theory, the Fall of a Science, and What Comes Next
  • 2013 – Time Reborn: From the Crisis in Physics to the Future of the Universe

Przypisy[edytuj | edytuj kod]