Left-arm orthodox spin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Animacja przedstawiająca lot piłki rzuconej przez leworęcznego ortodoksyjnego spinnera. Piłka opada łagodnym łukiem na pitch po czym zmienia kierunek lotu po odbiciu od ziemi.

Left-arm orthodox spin to rodzaj techniki bowlingu w krykiecie. Jest wykonywany wyłącznie przez leworęcznych bowlerów używających palców do podkręcenia piłki (w przeciwieństwie do bowlerów podkręcających piłkę ruchem nadgarstka) tak, aby skręcała z prawej do lewej strony pitchu. Leworęczni spinnerzy zazwyczaj rzucają piłkę w powietrze tak, aby dla praworęcznego batsmana (odbijającego) tak, aby ta odchodziła w jego prawą stronę, czyli na jego off side. Piłka rzucana przez bowlerów używającej tej techniki leci stosunkowo powoli. Technika ta jest jednak uważana za ofensywną.

Left-arm orthodox spin jest ogólną techniką rzutu. Bowlerzy ją stosujący używają jej konkretnych odmian. Najważniejsze z nich to są topspinner (który skręca nieco mniej, ale odbija się wyżej lub niżej od standardowej piłki), arm ball (który w ogóle nie skręca, tylko kieruje się w stronę batsmana zgodnie z kierunkiem nadanym przez bowlera, tym samym myląc odbijającego, który spodziewa się podkręconej piłki) oraz wersja doosry dla leworęcznego ortodoksyjnego spinnera (która odbija się w przeciwnym kierunku niż ta rzucana przez praworęcznego). Istnieje możliwość rzucenia piłki zgodnie z ogólnym założeniem techniki bez żadnych modyfikacji i wtedy nazwa techniki służy również jako rodzaj konkretnego rzutu.

Za jednego najlepszych przedstawicieli leworęcznego ortodoksyjnego spinningu uważany jest Nowozelandczyk Daniel Vettori.