Legacy of the Beast World Tour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Legacy of the Beast World Tour
Ilustracja
Trasa koncertowa zespołu Iron Maiden
Promowane albumy Legacy of the Beast (gra)
Lokalizacje Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja, Europa, Oceania
Data rozpoczęcia 26 maja 2018
Data zakończenia 25 lipca 2020
Liczba koncertów 117
Odwołanych: 0
Trasy koncertowe zespołu Iron Maiden

Legacy of the Beast World Tour – trasa koncertowa grupy Iron Maiden. Koncerty etapu europejskiego 2018 rozpoczęły się 26 maja w Tallinie, w Estonii a zakończyły się w londyńskiej O2 Arena 11 sierpnia, na 2019 rok zaplanowano występy na kolejnych kontynentach świata. Pośród ujawnionych dat, znalazło się również miejsce na 12 wizytę formacji w Polsce, koncerty zabookowano na 27 i 28 lipca 2018 roku w krakowskiej Tauron Arenie. Idea tournée została zainspirowana grą komórkową tudzież serią komiksów o tej samej nazwie. Scenografia obrazowała wiele różnych, ale powiązanych ze sobą ‘światów’, zaś repertuar obejmował materiał z lat ’80. XX wieku, z kilkoma niespodziankami z późniejszych albumów. Zgodnie z tradycją zespołu, była to już kolejna trasa, podczas której zaprezentowano kompilację najbardziej znanych utworów z dotychczasowego dorobku grupy. Jednocześnie uzupełniała ona poprzednie tournée "The Book of Souls World Tour" na poziomie wyboru obiektów i lokalizacji koncertów oraz tytularnego odniesienia do promocji gry, jak i obchodów 40-lecia działalności zespołu, trwających od 2015 roku[1]. Trasa "Legacy of the Beast World Tour" była pierwszą w historii muzyki w całości opartą o fabułę i postacie znane z promowanej gry RPG[2]. Oszacowano, iż 82 koncerty tournee obejrzało ponad 2,4 mln fanów w Europie oraz obu Amerykach[3][4][5][6][7]. Sukcesu komercyjny oraz artystyczny trasy skłonił management formacji do przedłużania trasy o kolejny, trzeci już z rzędu rok. Oprócz Europy, gdzie po raz siódmy Iron Maiden zagrać mieli w Donington, jako headliner Download Festival, zespół zdecydował się odwiedzić Azję oraz Oceanię, co w kontekście tras retrospektywnych zdarzyło się po raz pierwszy[8]. Zespół po raz pierwszy odwiedził Filipiny, po 25 latach odwiedził Izrael, wystąpił z kilkunastoma koncertami na wielotysięcznych stadionach całej Europy. Ostatecznie na trasę złożyło się 117 koncertów, zagranych w 36 krajach świata, dla około 3 mln widzów[9].

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Według managera formacji Roda Smallwooda: (…)fani wiedzą, że mamy ustalony bardzo konkrety cykl tras odkąd Bruce i Adrian powrócili do Iron Maiden na początku XXI wieku - przeplatamy trasy poświęcone nowym albumom z trasami pełnymi historii i hitów. Uwielbiamy pracować w ten sposób z wielu powodów, nie tylko dlatego, że daje to zespołowi możliwość zagrania zarówno nowego materiału, jak i starych, uwielbianych utworów, które chcą usłyszeć fani. Dzięki temu trasy pozostają świeże, nie tylko dla fanów, ale również dla zespołu. Wizerunek tej trasy pełnej historii/hitów zdecydowaliśmy się zbudować wokół nazwy Legacy of the Beast, co dało nam możliwość wykorzystania kreatywnych pomysłów i dobrej zabawy, zwłaszcza z EDDIE’m! Nie chcę zbyt wiele zdradzać w tym momencie, ale zgodnie z tradycją Iron Maiden pracujemy nad mnóstwem różnych scen i mamy nadzieję, że zapewni to naszym fanom niezapomniane wrażenia, kiedy zobaczą to bardzo specjalne show[1].

Bruce Dickinson w 2018

Zespół połączył promocję albumu The Book of Souls (2015) z jednoczesną, synchroniczną kampanią marketingową w wymiarze frontalnym, dotyczącą gry Legacy of the Beast, w końcu filmu The Book of Souls: Live Chapter (2017). Ogłoszenie trasy, okazało się zbieżnym z obchodami 40 – lecia działalności formacji, które można odliczać oraz interpretować na kilka różnych sposobów: rok 2015 to 40 lat istnienia formacji od chwili jej założenia 25 grudnia 1975 r., 2016 r. to 40 lat działalności estradowej – pierwszy koncert: 1 maja 1976 r., 2017: 40 lat wizerunku estradowego (Prowler’77 – proto Eddie), 2018: 40 lat aktywności studyjnej (sesja 1978/79 Spaceword Studios), na rok 2019 przypada 40 lat działalności wydawniczej: listopad 1979 – kontrakt z EMI Rec, w końcu w kwietniu 2020 roku minie równo 40 lat od rynkowej premiery debiutanckiego albumu studyjnego Iron Maiden. Trasy „The Book of Souls World Tour 2016/17” oraz kolejna: „Legacy of the Beast World Tour 2018/19” dopełniają się, natomiast w kontekście kilkuletniej promocji wspomnianej gry i wielowymiarowo rozumianych obchodów 40-lecia działalności grupy, warto zatem potraktować wszystkie koncerty zbiorczo, jako nierozerwalną część planu marketingowego, obejmującego również promocję wspomnianego filmu koncertowego na YT (każdy z 15 utworów został w zaledwie dwie doby po premierze przekonwertowany na osobny klip promocyjny)[1].

Praga – tłum przed koncertem.

Nieprzypadkowy okazał się również dobór poszczególnych miejsc i obiektów, które w oczywisty sposób pokrywały się z europejskim tournée 2016 r. Zatem sekstet znów miał zagrać w Berlinie na Waldbühne, w Monachium jako headliner RockAvaria, po raz pierwszy od 1984 roku zabukowano kolejną po zaledwie roku czasu trasę po największych halach sportowych w Wielkiej Brytanii, oprócz Genting Arena w Birmingham, SSE Arena w Belfaście – koncerty w Manchesterze, Londynie, Aberdeen i Newcastle zostały zabukowane dokładnie w tych samych obiektach. Na londyńskiej O2 Arena mieli zagrać już po raz ósmy w karierze. Po raz kolejny byli headlinerami na Volt Festival, Graspop (już dziewiąty raz), Hellfest, kolejny raz GelreDome (po raz trzeci) w Arnhem, czy Arena de Unita w Trieście. W Hiszpanii zaplanowano tylko jeden koncert, za to na gigantycznym Wanda Metropolitano Stadium (pierwszy koncert rockowy na nowym obiekcie), nowością były występy na Trondheim Rocks, Firenze Rocks, Sweden Rock czy bułgarskim Hills of Rock na terenach sportowo - rekreacyjnych Plovdivu. Do miejsc, na których mieli zagrać po raz pierwszy indywidualne spektakle, należały: Letany Airport w Pradze, Tauron Arena w Krakowie, Dalhs Arena w Norwegii, Royal Arena w Kopenhadze, Tele2 Arena w Szwecji, Saku Arena w Estonii (powrót po 18 latach), AccorHotels Arena w Paryżu (dawniej Bercy), Geneva Arena, San Siro Hippodrome, Freiberg Messegelande i Hannover Messe Plaza w Niemczech. W wielu przypadkach grupa miała wystąpić na o wiele większych obiektach niż przed dwoma laty. Niezwykle silną okazała się pozycja rynkowa zespołu na Starym Kontynencie, bowiem koncertowali tutaj trzeci rok z rządu, dając łącznie 89 występów dla około 2,6 mln widzów[1].

Estrada na Rock In Rio 2019.

Dziewiątego listopada 2018 roku ogłoszono daty koncertów na zbliżający się rok 2019. Okazało się, iż zespół odwiedzi wyłącznie sześć państw świata: USA, Kanadę, Meksyk, Argentynę, Brazylię oraz Chile. Ze względu na kilkudniowe odstępy pomiędzy niektórymi datami, istniała możliwość podwojenia spektakli w danym mieście (np. Meksyk czy Brooklyn). Koncerty wiodły przez 20 tysięczne areny sportowe, amfiteatry, stadiony sportowe, tylko jeden z nich miał charakter festiwalowy. Iron Maiden po raz czwarty w karierze zostali headlinerem gigantycznego festiwalu Rock in Rio w Brazylii. Po raz pierwszy zdecydowano się na zagranie samodzielnego koncertu na stadionie piłkarskim w Los Angeles oraz dwóch koncertów na otwartym powietrzu w Toronto. Po raz siódmy w historii zespół zarezerwował stadion Velez Sarsfield w Buenos Aires (50 tys.) zaś po raz czwarty koncert w stolicy Chile, Santiago, zorganizowano na tamtejszym Stadionie Narodowym. Występ zaplanowany na 15 października 2019 roku wieńczył trasę „Legacy of the Beast World Tour 2018/19”[10]. Ze względu na ogromne zainteresowanie do rozkładu trasy dodano dwa koncerty w brazylijskich miastach São Paulo i Porto Alegre, gdzie zespół wystąpił na Estádio do Morumbi oraz Estadio Gremio. Były to ostatnie koncerty zabookowane na rok 2019, w którym Iron Maiden zagrali na wielkich obiektach bez tzw. target supportu, bowiem trudno za takowy uznać projekt syna Steve'a Harrisa, George'a - The Raven Age czy kilka innych, lokalnych grup[11]. Ze względu na ogromne zainteresowanie postanowiono przedłużyć trasę o kolejny, trzeci rok z rzędu[12].

W pierwszej połowie listopada ogłoszono cykl 36 koncertów w Ameryce Północnej. Po raz pierwszy w historii grupy, sprzedaż biletów na obiekty o średniej pojemności oscylującej wokół 20 tys. miejsc, rozpoczęto na ponad osiem miesięcy przed startem trasy 18 lipca 2019 r. na Florydzie[13]. Trasa obejmująca 33 miasta Stanów Zjednoczonych oraz Kanady okazała się największym sukcesem komercyjnym grupy w tym regionie, przynosząc dochód około 34 mln USD. Iron Maiden zagrali dla kilkuset tysięcy fanów, zarabiając z każdego koncertu ponad milion dolarów[14]. Ogromny sukces grupa odniosła w Ameryce Łacińskiej, gdzie koncerty w sześciu miastach Meksyku, Brazylii, Argentyny i Chile zobaczyło ponad pół miliona widzów[15]! Koncert w ramach headlinera festiwalu Rock In Rio 2019 został wyprzedany w rekordowym czasie, przyciągając również rekordową, ponad stutysięczną widownię[16]. W stolicy Chile, Santiago, Iron Maiden wystąpili dla niemal 90 tys. widzów na Estadio Nacional de Chile i Arena Movistar[17].

Iron Maiden zagrali dla 90 tys. podczas dwóch koncertów w Santiago.

Ostatecznie 82 koncerty „Legacy of the Beast World Tour 2018/19” obejrzało ponad 2,4 mln fanów w Europie oraz obu Amerykach[18][19][20][21][22]. 44 koncerty, które zespół zagrał w 2019 roku przyciągnęły około 1,3 mln fanów w obu Amerykach[23].

Według niezależnych dziennikarzy, krytyków muzycznych i agentów grupy, Iron Maiden w okresie 2008 - 2019 dali 494 koncerty, w ramach pięciu światowych tras, które przyciągnęły łącznie ponad 14 mln widzów[24]. W roku 2019 minęło 20 lat od kiedy Anglicy powrócili w sześcioosobowym składzie. W latach 1999 – 2019 zespół dał 840 koncertów dla ponad 22 mln widzów, co przekładało się na średnią rzędu 26,5 tys. co wieczór[25].

W obliczu ogromnego sukcesu komercyjnego oraz artystycznego, management formacji zdecydował o przedłużaniu trasy o kolejne, trzeci już z rzędu rok. Oprócz Europy, gdzie po raz siódmy Iron Maiden zagrać mieli w Donington, jako headliner Download Festival, zespół zdecydował się odwiedzić Azję oraz Oceanię, co w kontekście tras retrospektywnych zdarzyło się po raz pierwszy[26]. Siódmego listopada 2019 r. ogłoszono 33 koncerty składające się na ostatni etap trasy. Zespół wynajął wielotysięczne stadiony w Rosji, Polsce, Czechach (po raz czwarty dawny Stadion Eden), Hiszpanii, Portugalii, Szwecji (Stadion Ullevi wynajęto po raz piąty), we Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji czy Holandii. Trasa wiodła również przez wybrane festiwale, których gwiazdą był zespół m.in. po raz dziesiąty (!) pojawili się na Graspop Festival w belgijskim Dessel. Grupa zdecydowała się odwiedzić Filipiny, po czterech latach powróciła z trasą po arenach do Japonii oraz Oceanii, zaś po ćwierćwieczu dotarła znów do Izraela, by w oryginalnym składzie zagrać na Bloomfield Stadium. Choć na starym kontynencie zorganizowano koncerty w wielu miastach, których nie objęła trasa europejska w 2018 roku, to w wielu przypadkach sekstet wracał do tych samych miast a nawet na te same obiekty, co przed dwoma laty[27].

Supporty[edytuj | edytuj kod]

2018[edytuj | edytuj kod]

2019[edytuj | edytuj kod]

2020[edytuj | edytuj kod]

Setlista[edytuj | edytuj kod]

2018/19/20[edytuj | edytuj kod]

(„Doctor Doctor” UFO z taśmy)

(przemowa Winstona Churchilla z taśmy)

1. Aces High (z albumu Powerslave , 1984)

2. Where Eagles Dare (z albumu Piece of Mind, 1983)

3. 2 Minutes to Midnight (z albumu Powerslave, 1984)

4. The Clansman (z albumu Virtual XI, 1998)

5. The Trooper (z albumu Piece of Mind, 1983)

6. Revelations (z albumu Piece of Mind, 1983)

7. For the Greater Good of God (z albumu A Matter of Life and Death, 2006)

8. The Wicker Man (z albumu Brave New World, 2000)

9. Sign of the Cross (z albumu The X Factor, 1995)

10. Flight of Icarus (z albumu Piece of Mind, 1983)

11. Fear of the Dark (z albumu Fear of the Dark, 1992)

12. Iron Maiden (z albumu Iron Maiden, 1980)

13. The Number of the Beast (z albumu The Number of the Beast, 1982)

BIS:

14. The Evil That Men Do (z albumu Seventh Son of a Seventh Son, 1988)

15. Hallowed Be Thy Name (z albumu The Number of the Beast, 1982)

16. Run to the Hills (z albumu The Number of the Beast, 1982)

(„Always Look on the Bright Side of Life” Monty’ego Pythona z taśmy)

Oprawa trasy[edytuj | edytuj kod]

Bruce Dickinson w wywiadzie dla szwedzkiej stacji „RockKlassiker” odniósł się m.in. do zbliżającej się trasy „Legacy Of The Beast World Tour 2018/19”. Jak słusznie domyślali się fani, zaprezentowany w klipie promocyjnym witraż zawierał szereg wskazówek odnośnie kompozycji, które skompilowały set listę. Na pomysł specjalnej trasy "Legacy Of The Beast World Tour” wpadł Rod Smallwood, Steve Harris oraz wokalista Iron Maiden jeszcze latem 2016 roku. Wtedy pojawiły się pierwsze propozycje odnośnie repertuaru oraz konstrukcji sceny, która miała być jeszcze bardziej spektakularna niż podczas koncertów 2016/17. Zdecydowano się na wykorzystanie wielu zdobyczy technologicznych. Grupa zgromadziła na ten cel ogromny budżet, natomiast muzycy nie byli zainteresowani zastosowaniem gigantycznych ekranów LED. Jak tłumaczył Bruce: Wszystko to przypomina gigantyczny iPod albo Smart Phone, można dostać oczopląsu. Wielokrotnie staraliśmy się wypróbować taką opcję, nie wszystko było OK. Można na tym wyświetlać wizualizacje z naszymi okładkami, EDDIEm – moglibyśmy zrobić show jak Metallica albo inni, nie do końca to współgra z naszymi scenografiami. Nie można jednak wykluczyć, iż jakieś ekrany na scenie się nie pojawią. Przebijemy The Book Of Souls Tour[35].

Ikar w płomieniach.

Muzyk nie ukrywał, iż użycie spektakularnej produkcji bezpośrednio przełożyło się na nieco wyższe ceny wejściówek na poszczególne koncerty trasy. Kiedy 24 listopada 2017 bilety trafiły do otwartej sprzedaży, po zaledwie kilku minutach podwojono poszczególne daty w Paryżu, Londynie i Helsinkach. Jak informowali dystrybutorzy, karty wstępu rozchodziły się wspaniale dosłownie wszędzie, po dwóch godzinach zabrakło wejściówek na stadion Tele2 Arena w Sztokholmie[36]. Zespół zaprezentował para – teatralne widowisko oparte o koncepcję odrębnych światów znanych z gry, która dała tytuł całemu przedsięwzięciu. Scena zmieniała wystrój w kontekście tematyki militarnej, religijnej, królestwa upadku czy też świata podziemnego. Fani oglądali mobilną, niezwykle realistyczną wersję Eddiego Troopera, z którym pojedynkował się Bruce Dickinson oraz potężne, pneumatyczne popiersie Eddiego Bestii, wyłaniające się zza estrady podczas kompozycji „Iron Maiden”. Choć generalnie ani estetyka, ani też styl prezentacji estradowej grupy nie uległy zmianie, tym razem całość została wzbogacona o najnowocześniejsze technologie i znacznie rozbudowana[37]. Elementy oświetlenia dostarczyła na zamówienie zespołu firma Philips, wśród nich znalazły się mobilne, multikolorowe głowy LED oraz linijki i węże świetlne, potężne fonobłyski typu VL 6000 Beams, stroboskopy oraz rzutniki i szperacze[38].

Scena z perspektywy.

Koncepcja scenograficzna przedstawiała wnętrze neo – gotyckiej świątyni, zwieńczonej mobilnymi łukami, okrywającymi ruchome rampy oświetleniowe. W głębi estrady, po obu jej bokach, widniały podświetlane linijkami LED witraże (adekwatnie, jak na posterze promującym tournée), przedstawiające różne warianty maskotki grupy oraz postacie korespondujące z tematyką i klimatem poszczególnych utworów. Bruce Dickinson wielokrotnie zmieniał garderobę, wcielał się w brytyjskiego żołnierza, komandosa, pilota Spitfire’a, kawalerzystę, wymachiwał flagami poszczególnych państw, w których odbywał się dany koncert, unosił w kierunku widowni podświetlany krzyż inkwizytorski, stawał się mnichem, magiem, przywdziewał wiktoriańską maskę oraz pelerynę, dzierżył miotacze ognia aby ukazać się fanom w skórzanym stroju, kojarzonym z przebraniami muzyków na pierwszych trasach Maiden. Niebagatelne wrażenie robiły nie tylko zmieniające się co utwór panoramiczne backdropy, lecz potężne, nadmuchiwane rekwizyty towarzyszące poszczególnym prezentacjom[39].

Na samym początku spektaklu oczom widzów ukazała się realistyczna replika samolotu Supermarine Spitfire Mk Vb AA 853 współtworząca Dywizjon 302, biorący udział w bitwach powietrznych nad Wielką Brytanią w 1941 roku. Model, wyposażony w obrotowe śmigło, poruszał się nad estradą, lewitując nad głowami widzów. Skrzydła estrady, witraże oraz podium wraz z perkusją pozostawały zakryte wojskową maskownicą. Dwóch członków ekipy technicznej, przebranych za żołnierzy brytyjskich, ustawiało zasieki oraz barykady w głębi estrady. Podczas „Flight of Icarus” za sceną pojawiła się ogromna, srebrzysta statua Ikara z rozłożonymi skrzydłami, w kierunku której frontman miotał płomienie, by w finalnej części utworu doprowadzić do symulowanego zapłonu i kontrolowanego ‘upadku’. Podczas prezentacji kompozycji o tematyce religijnej, w tle pojawiła się imitacja olbrzymiej rozety katedralnej, zaś nad głowami muzyków zawisły cztery imponujące kandelabry. Spore wrażenie robiły efekty pirotechniczne towarzyszące poszczególnym kompozycjom, by podczas finale grande w postaci „Run to the Hills”, zagrzmieć z potężną siłą w wyniku dokonanej przez Dickinsona 'detonacji' estrady. Zespół korzystał z niezliczonej ilości rekwizytów: siatki maskującej, barykad, zasieków, latarni, koksowników, szpady oraz miecza, posągów przedstawiających gargulce, podświetlanych paneli imitujących przepływ lawy, flag, osprzętu militarnego, stryczka i kratownicy więziennej oraz wielu innych.

Trasa niemal od razu obrosła legendą, stając się widowiskiem, którego żaden szanujący się fan nie mógł przeoczyć[40], została okrzyknięta zarówno przez dziennikarzy jak i fanów najbardziej teatralną, widowiskową i dopracowaną wizualnie w dotychczasowej historii grupy[41]. Redakcja "Berliner B. Z Newspaper" określiła występy grupy mianem: Doskonale wyreżyserowanej i wystawionej heavy – metalowej opery. Brytyjski "Metal Hammer" reportaż z koncertu na Tele2 Arena w Sztokholmie opatrzył wymownym tytułem: Największy show na ziemi. Pierwsze 26 koncertów europejskiego odcinka tournée zgromadziło nawet 750 tys. widzów, zaś wszystkie 38 występów zagranych w 2018 roku przyciągnęło ponad milion osób, europejskie tournee zostało całkowicie wyprzedane[42].

Personel trasy[edytuj | edytuj kod]

Iron Maiden
Muzycy Dodatkowi
Zarząd
Menadżerowie
 • Rick Roskin (Creative Artists Agency (Ameryka Płn.))
 • John Jackson (K2 Agency Ltd. (Reszta świata))
Obsługa trasy (The Killer Krew)
 • Rod Smallwood, Steve Harris, Bruce Dickinson - Koncepcja trasy
 • The Hangman Prod. - Produkcja i projekt scenografii
 • Ian Day – Dyrektor organizacyjny trasy
 • John "Collie" Collins – Kierownik trasy koncertowej
 • Rik Benbow – Kierownik sceny
 • Patrick Ledwith – Kierownik produkcji
 • Zeb Minto – Koordynator produkcji
 • Kerry Harris – Asystent produkcji
 • Ed Stewart-Lockhart - A systent managera trasy
 • Ian "Evo" Evans, Seamus Cleary – Merchandising
 • Todd Nakamine – Rzecznik prasowy
 • Howard Johnson – Rzecznik prasowy
 • Kenneth Von Druten – Realizator 'Front of House'
 • Michael Mule – Realizator MON
 • Mike "Smash" Hackman – Inżynier systemu PA
 • Phil Shenton – Technik dźwięku
 • Ryan Titley - Reżyser audio - wideo
 • Rob Coleman – Projektant oświetlenia
 • Antti Saari – Inżynier oświetlenia
 • Simon Lake, Neil Johnson, Mark, "Ethnic" Cooper, Euan Odd, Andy "Hed" Thompson - Techniczni ds. oświetlenia
 • Sean Brady – Technik Adriana Smitha
 • Michael Kenney – Technik Steve'a Harrisa
 • Charlie Charlesworth – Technik Nicko'a McBraina
 • Eddie Marsh – Technik Janicka Gersa
 • Colin Price – Technik Dave'a Murraya
 • Ashley Groom – Scenografia (szef)
 • Philip Stewart – Scenografia (techniczny)
 • Jack Davis – Scenografia (asystent)
 • Jem Mattews – Scenografia (II asystent)
 • Adam Fort - Specjalista animatronik
 • Steve Walsh - Kierownik ekipy instalacyjnej
 • Jeffrey Weir – Szef ochrony
 • Peter Lokrantz - Ochrona zespołu
 • Natasha De Sampayo – Garderoba
 • Don Carr JR – Reżyser wideo
 • Nicholas Birtwistle – Realizator wideo
 • Jeroen "Myway" Marain, Luke Butler and Max Ramsden - Kamerzyści
 • Keith Maxwell – Pirotechnika
 • Eric "Mooch" Muccio – Pirotechnika
 • Jeremy Smith – Dyrektor załadunku
 • Colette Shryane-Smith – Kierownik kateringu
 • Ed Stewart-Lockhart – Koordynator komunikacji wewnętrznej
 • Dick Bell - Mentor ds. produkcji
 • Daniel Wiseman - Obsługa reflektorów punktowych
 • Jammie Catt - Kontroler techniczny "Spitfire'a"
 • Paul "Rommel" Brierly (kierownik), Robbie Campbell, Rachel Shadwick, Gary "Monkey" Monk, Steve "Pusher"Pearce, Paul "Rambo" Ramm, Silvio Verissimo, Helder Tabauda, Rui Oliveiro, Jorge Costa and John Bregg - Kierowcy ciężarówek zespołu
 • Michael "Fish" McCarthy, Brenton Andriske and Pip King - Kierowcy nightlinerów zespołu

Daty trasy[edytuj | edytuj kod]

UWAGA! w wyniku aktualizacji danych, nazwy obiektów nie muszą się pokrywać ze stanem pierwotnym, znanym z materiałów prasowych grupy.

Data Miasto Kraj Obiekt
Europa
26 maja 2018 Tallinn Estonia Estonia Saku Arena
28 maja 2018 Helsinki Finlandia Finlandia Hartwall Arena
29 maja 2018
1 czerwca 2018 Sztokholm Szwecja Szwecja Tele2 Arena
3 czerwca 2018[a] Trondheim Norwegia Norwegia Dahls Arena
5 czerwca 2018 Kopenhaga Dania Dania Royal Arena
7 czerwca 2018[b] Sölvesborg Szwecja Szwecja Sweden Rock Festival
9 czerwca 2018[c] Monachium Niemcy Niemcy Königsplatz
10 czerwca 2018 Hanower Expo Plaza
13 czerwca 2018 Berlin Waldbühne
16 czerwca 2018[d] Florencja Włochy Włochy Visarno Arena
17 czerwca 2018[e] Nickelsdorf Austria Austria Pannonia Fields II
20 czerwca 2018 Praga Czechy Czechy Letňany Airport
22 czerwca 2018[f] Dessel Belgia Belgia Festivalpark Stenehei
24 czerwca 2018[g] Clisson Francja Francja Val de Moine
26 czerwca 2018 Genewa Szwajcaria Szwajcaria SEG Geneva Arena
28 czerwca 2018[h] Sopron Węgry Węgry Lővér Camping Site
30 czerwca 2018 Fryburg Niemcy Niemcy Messe Freiburg
1 lipca 2018 Arnhem Holandia Holandia GelreDome
5 lipca 2018 Paryż Francja Francja AccorHotels Arena
6 lipca 2018
9 lipca 2018 Mediolan Włochy Włochy San Siro Ippodromo
10 lipca 2018 Zurych Szwajcaria Szwajcaria Hallenstadion
13 lipca 2018 Lizbona Portugalia Portugalia Altice Arena
14 lipca 2018 Madryt Hiszpania Hiszpania Wanda Metropolitano
17 lipca 2018 Triest Włochy Włochy Piazza Unità d'Italia
20 lipca 2018[i] Ateny Grecja Grecja Terra Vibe Park
22 lipca 2018[j] Płowdiw Bułgaria Bułgaria Plovdiv Stadion Park
24 lipca 2018 Zagrzeb Chorwacja Chorwacja Arena Zagreb
27 lipca 2018 Kraków Polska Polska Tauron Arena
28 lipca 2018
31 lipca 2018 Newcastle Anglia Anglia Metro Radio Arena
2 sierpnia 2018 Belfast Irlandia Północna Irlandia Północna SSE Arena
4 sierpnia 2018 Aberdeen Szkocja Szkocja Exhibition and Conference Centre
6 sierpnia 2018 Manchester Anglia Anglia Manchester Arena
7 sierpnia 2018 Birmingham Genting Arena
10 sierpnia 2018 Londyn O2 Arena
11 sierpnia 2018
Ameryka Północna
18 lipca 2019 Sunrise, Floryda Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone BB&T Center
20 lipca 2019 Atlanta, Georgia Cellairis Amphitheatre at Lakewood
22 lipca 2019 Charlotte, North Carolina PNC Music Pavilion
24 lipca 2019 Bristow, Wirginia Jiffy Lube Live
26 lipca 2019 Brooklyn, Nowy Jork Barclays Center
27 lipca 2019
30 lipca 2019 Philadelphia, Pensylwania Wells Fargo Center
1 sierpnia 2019 Boston, Massachusetts Xfinity Center
3 sierpnia 2019 Hartford, Connecticut Xfinity Theatre
5 sierpnia 2019 Montreal, Quebec Kanada Kanada Bell Centre
7 sierpnia 2019 Quebec, Quebec Videotron Centre
9 sierpnia 2019 Toronto, Ontario Budweiser Stage
10 sierpnia 2019
13 sierpnia 2019 Buffalo, Nowy Jork Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone KeyBank Center
15 sierpnia 2019 Cincinnati, Ohio Riverbend Music Center
17 sierpnia 2019 Pittsburgh, Pensylwania PPG Paints Arena
19 sierpnia 2019 Nashville, Tennessee Bridgestone Arena
22 sierpnia 2019 Chicago, Illinois Hollywood Casino Amphitheatre
24 sierpnia 2019 Indianapolis, Illinois Ruoff Home Mortgage Music Center
26 sierpnia 2019 St. Paul, Minnesota Xcel Energy Center
28 sierpnia 2019 Winnipeg, Manitoba Kanada Kanada Bell MTS Place
30 sierpnia 2019 Edmonton, Alberta Rogers Place
31 sierpnia 2019 Calgary, Alberta Scotiabank Saddledome
3 września 2019 Vancouver, British Columbia Pepsi Live at Rogers Arena
5 września 2019 Tacoma, Waszyngton Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone Tacoma Dome
6 września 2019 Portland, Oregon Moda Center
9 września 2019 Sacramento, Kalifornia Golden 1 Center
10 września 2019 Oakland, Kalifornia Oracle Arena
13 września 2019 Las Vegas, Nevada MGM Grand Garden Arena
14 września 2019 Los Angeles, Kalifornia Banc of California Stadium
17 września 2019 Phoenix, Arizona Talking Stick Resort Arena
19 września 2019 Albuquerque, Nowy Meksyk Isleta Amphitheater
21 września 2019 Dallas, Texas Dos Equis Pavilion
22 września 2019 Houston, Texas The Cynthia Woods Mitchell Pavilion
25 września 2019 San Antonio, Texas AT&T Center
27 września 2019 Meksyk MeksykMeksyk Palacio de los Deportes
29 września 2019
30 września 2019
Ameryka Południowa
4 października 2019[k] Rio de Janeiro Brazylia Brazylia Parque Olimpico - Ciduad del Rock
6 października 2019 São Paulo Estádio do Morumbi
9 października 2019 Porto Alegre Arena do Grêmio
12 października 2019 Buenos Aires Argentyna Argentyna Velez Sarsfield Stadium
14 października 2019 Santiago Chile Chile Movistar Arena
15 października 2019 Estadio Nacional de Chile
Oceania
1 maja 2020 Perth AustraliaAustralia RAC Arena
3 maja 2020 Adelaide Entertainment Centre
5 maja 2020 Brisbane Entertainment Centre
7 maja 2020 Sydney Qudos Bank Arena
9 maja 2020 Melbourne Rod Laver Arena
11 maja 2020 Melbourne Rod Laver Arena
13 maja 2020 Auckland Nowa Zelandia Nowa Zelandia Spark Arena
Azja
16 maja 2020[l] Manila Filipiny Filipiny Mall of Asia Arena
18 maja 2020 Tokyo Japonia Japonia Ticket Pia MM Arena
19 maja 2020
20 maja 2020 Osaka EDION Arena
27 maja 2020 Dubai Zjednoczone Emiraty Arabskie ZEA Coca-Cola Arena
30 maja 2020 Tel Awiw-Jafa Izrael Izrael Bloomfield Stadium
Europa
5 czerwca 2020[m] Tampere Finlandia Finlandia Särkänniemi Event Beach
9 czerwca 2020 Brema Niemcy Niemcy Buergerweide
10 czerwca 2020 Köln Niemcy Niemcy RheinEnergieStadion
13 czerwca 2020[n] Castle Donington Anglia Anglia Donington Park
15 czerwca 2020[o] Belfast Irlandia Północna Irlandia Północna Ormeau Park
18 czerwca 2020[f] Dessel Belgia Belgia Festivalpark Stenehei
20 czerwca 2020[p] Kopenhaga Dania Dania Refshale
23 czerwca 2020 Berlin Niemcy Niemcy Waldbühne
25 czerwca 2020[q] Oslo Norwegia Norwegia Ekebergsletta
27 czerwca 2020 Gothenburg Szwecja Szwecja Ullevi Stadion
30 czerwca 2020 Petersburg Rosja Rosja Ice Palace
2 lipca 2020 Moskwa Rosja Rosja Dynamo Moskwa Stadion
5 lipca 2020 Warszawa Polska Polska PGE Narodowy
7 lipca 2020 Praga Czechy Czechy Sinobo Stadion
9 lipca 2020 Weert Holandia Holandia Evenemententerrein
11 lipca 2020 Paryż Francja Francja La Défense Stadion
13 lipca 2020 Zurych Szwajcaria Szwajcaria Hallenstadion
16 lipca 2020 Wiedeń Austria Austria Neustadt Stadion
18 lipca 2020 Stuttgart Niemcy Niemcy Mercedes-Benz Arena
20 lipca 2020 Bolonia Włochy Włochy Arena Parco Nord
23 lipca 2020 Portugalia Portugalia Portugalia Estádio Nacional
25 lipca 2020 Barcelona Hiszpania Hiszpania Estadi Olímpic Lluís Companys

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Headliner "Trondheim Rocks Festival"
 2. Headliner "Sweden Rock Festival"
 3. Headliner "Rockavaria"
 4. Headliner "Firenze Rocks"
 5. Headliner "Nova Rock Festival"
 6. a b Headliner "Graspop Metal Meeting"
 7. Headliner "Hellfest"
 8. Headliner "VOLT Festival"
 9. Headliner "Rockwave Festival"
 10. Headliner "Hills of Rock"
 11. Headliner "Rock In Rio"
 12. Headliner "PULP Summer Slam"
 13. Headliner "Rockfest"
 14. Headliner "Download Festival"
 15. Headliner "Belsonic Festival"
 16. Headliner "Copenhell Festival"
 17. Headliner "Tons of Rock Festival"

Box office[edytuj | edytuj kod]

Obiekt Miasto Bilety Sprzedane/Dostępne Dochód Netto (USD)
Saku Suurhall Tallinn 8,284 / 8,284 (100%) $544,989[60]
Hartwall Arena[a] Helsinki 20,344 / 20,344 (100%) $2,072,080[60]
Tele2 Arena Stockholm 37,221 / 37,221 (100%) $2,926,064[60]
Royal Arena Copenhagen 15,184 / 15,184 (100%) $1,394,397[60]
Expo Plaza Hanover 21,900 / 21,900 (100%) $1,878,755[60]
Waldbühne Berlin 17,000 / 17,000 (100%) $1,408,961[60]
Letňany Airport Prague 30,000 / 30,000 (100%) $2,514,576[60]
SEG Geneva Arena Geneva 8,200 / 8,200 (100%) $746,120[60]
Messe Freiburg 30,000 / 30,000 (100%) $3,170,000[61]
GelreDome Arnhem 22,500 / 22,500 (100%) $1,724,000[61]
AccorHotels Arena[a] Paris 36,794 / 36,794 (100%) $2,189,356[62]
San Siro Ippodromo Milano 16,500 / 16,500 (100%) $1,743,000[61]
Hallenstadion Zurich 12,600 / 12,600 (100%) $1,036,020[61]
Altice Arena Lisbon 17,600 / 17,600 (100%) $1,103,000[61]
Wanda Metropolitano Madrid 55,000 / 55,000 (100%) $4,797,916[63]
Piazza Unita d'Italia Trieste 11,000 / 11,000 (100%) $806,290[61]
Arena Zagreb Zagreb 17,000 / 17,000 (100%) $820,030[61]
Tauron Arena[a] Kraków 36,200 / 36,200 (100%) $2,543,600[61]
Metro Radio Arena Newcastle 10,211 / 10,211 (100%) $762,410[61]
SSE Arena Belfast 10,560 / 10,560 (100%) $752,230[61]
AECC P&J Arena Aberdeen 8,412 / 8,412 (100%) $548,800[61]
Manchester Arena Manchester 14,210 / 14,210 (100%) $1,145,000[61]
Genting Arena Birmingham 15,685 / 15,685 (100%) $1,132,000[61]
The O2 Arena[a] London 37,364 / 37,364 (100%) $2,713,830[64]
BB&T Center Sunrise 13,400 / 13,400 (100%) $1,143,000[65]
Cellairis Amphitheatre Atlanta 14,500 / 14,500 (100%) $749,171[65]
PNC Music Pavilion Charlotte 11,548 / 12,500 (92,3%) $915,422[65]
Jiffy Lube Live Bristow 13,405 / 14,345 (93%) $1,043,000[65]
Barclays Center[a] Brooklyn 27,411 / 27,411 (100%) $2,760,980[66]
Wells Fargo Center Philadelphia 11,975 / 11,975 (100%) $1,142,723[66]
Xfinity Center Mansfield 13,860 / 15,000 (92%) $1,150,200[66]
Xfinity Theatre Hartford 17,000 / 17,000 (100%) $1,120,200[66]
Centre Videotron Quebec City 13,993 / 13,993 (100%) $988,584[67]
Bell Centre Montreal 15,329 / 15,329 (100%) $954,174[67]
Budweiser Stage[a] Toronto 28,448 / 28,448 (100%) $1,553,524[67]
Keybank Center Buffalo 11,371 / 11,371 (100%) $885,907[67]
Riverbend Music Center Cincinnati 17,000 / 17,000 (100%) $742,372[67]
PPG Paints Arena Pittsburgh 13,100 / 13,100 (100%) $1,137,860[67]
Bridgestone Arena Nashville 8,064 / 10,200 (80%) $785,618[67]
Hollywood Casino Amphitheatre Tinley Park 18,000 / 18,000 (100%) $866,858[67]
Ruoff Home Mortgage Music Center Noblesville 13,000 / 13,000 (100%) $590,730[67]
Xcel Energy Center Saint Paul 12,864 / 12,864 (100%) $1,178,631[67]
Bell MTS Place Winnipeg 9397 / 10,367 (90,5%) $758,322[68]
Rogers Place Edmonton 12,367 / 12,367 (100%) $905,413[68]
Rogers Arena Vancouver 12,849 / 12,849 (100%) $934,972[68]
Scotiabank Saddledome Calgary 13,600 / 13,600 (100%) $898,333[68]
Tacoma Dome Tacoma 15,659 / 15,659 (100%) $1,181,743[69]
Moda Center Portland 13,787 / 13,787 (100%) $1,152,494[69]
Golden 1 Center Sacramento 11,290 / 11,290 (100%) $877,123[69]
Oracle Arena Oakland 11,299 / 12,375 (91%) $1,023,894[69]
MGM Grand Garden Las Vegas 12,704 / 12,704 (100%) $1,186,931[70]
Banc of California Stadium Los Angeles 28,000 / 28,000 (100%) $2,353,200[70]
Talking Stick Resort Arena Phoenix 13,000 / 13,000 (100%) $969,949[70]
Isleta Amphitheater Albuquerque 12,165 / 14,916 (82%) $602,913[71]
Dos Equis Pavilion Dallas 13,176 / 15,000 (88%) $813,197[71]
Cynthia Woods Mitchell The Woodlands 11,333 / 14,000 (80,9%) $755,022[71]
AT&T Center San Antonio 12,185 / 12,185 (100%) $1,053,861[71]
Palacio de los Deportes[a] Mexico City 66,000 / 66,000 (100%) $3,248,741[72]
City of Rock Rio de Janeiro 112,000 / 112,000 (100%) $14,150,234[72]
Estadio do Morumbi Sao Paulo 59,000 / 59,000 (100%) $3,872,803[72]
Arena do Grêmio Porto Alegre 36,000 / 36,000 (100%) $2,489,273[73]
Estadio Velez Sarsfield Buenos Aires 38,000 / 38,000 (100%) $1,358,110[74]
Movistar Arena Santiago 14,200 / 14,200 (100%) $986,670[74]
Estadio Nacional de Santiago 62,000 / 62,000 (100%) $2,580,320[74]
TOTAL: 64 1,374,013 / 1,388,504 (99,0%) 104,335,896

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g Dane dotyczą wielokrotnych koncertów w tej samej lokalizacji
 • Kierownictwo grupy zarezerwowało wiele tych samych obiektów, co w przypadku poprzedniego, światowego tournee "The Book of Souls World Tour"[76].
 • Trasa "Legacy of the Beast World Tour" była pierwszą w historii muzyki w całości opartą o fabułę i postacie znane z promowanej gry RPG[77].
 • Sprzęt niezbędny do realizacji koncertów przewożono w 11 TIRach. Ze względu na rozbudowaną scenografię grupa zrezygnowała z wykorzystania prywatnego Boeinga "Ed Force One"[78].
 • 24 listopada 2017 bilety trafiły do sprzedaży otwartej. Po zaledwie kilku minutach podwojono poszczególne daty w Paryżu, Londynie i Helsinkach[79].
 • Jak informowali dystrybutorzy, karty wstępu rozchodziły się bardzo szybko dosłownie wszędzie, np. na stadion Tele2 Arena w Sztokholmie, po zaledwie paru godzinach zabrakło głównej puli biletów na Sweden Rock Festival oraz Hellfest 2018[80].
 • Bilety na "Dzień z Iron Maiden" podczas Sweden Rock Festival sprzedano w około trzy minuty. Tym samym festiwal odnotował absolutny rekord frekwencji - ponad 36 tys[81].
 • Rewelacyjnie wyglądało zainteresowanie biletami w Madrycie, po kilku dniach rozeszło się ich 45 tys. na 60 tys. dostępnych miejsc[82].
 • Ze względu na wielkie zainteresowanie dodano drugi koncert w krakowskiej Tauron Arenie[31]. Każdy z wyprzedanych koncertów w Polsce zgromadził po około 20 tys. fanów. Po raz pierwszy w historii zespół muzyczny wynajął największą arenę typu indoor w Polsce, na dwa wyprzedane koncerty z rzędu[83].
 • Podczas koncertów w roli headlinera europejskich festiwali 2018, Iron Maiden występowali dla audytoriów rzędu 20 - 80 tys. widzów, wielokrotnie ustanawiając rekord frekwencji. Dziesięć koncertów festiwalowych przyciągnęło około 530 tys. fanów[84].
 • Na indywidualne koncerty w 24 miastach Europy sprzedano ponad 500 tys. biletów w bezpośredniej dystrybucji, co pozwoliło na wygenerowanie dochodu rzędu 43 mln USD[85] przy najwyższych cenach biletów w dotychczasowej karierze formacji (średnio około 90 USD)[86][87].
 • Wstępnie zakładano, iż koncerty zagrane w 2018 roku zgromadzą niemal 750 tys. fanów, jednakże ostatecznie zespół wystąpił dla ponad milionowego audytorium[88].
 • Trasa europejska została całkowicie wyprzedana, zaś w przypadku koncertów brytyjskich Iron Maiden zagrali przed rekordowymi audytoriami w poszczególnych obiektach. W latach 2016 - 2018 Iron Maiden dali w UK 21 koncertów dla łącznego audytorium szacowanego na 360 tys. fanów[89].
 • Na wiele tygodni przed startem tournee sprzedano 85 tys. biletów na niemieckie koncerty formacji. W latach 2016 - 2018 zespół wystąpił w Niemczech 13 razy dla łącznego audytorium 350 tys. widzów[90].
 • Trzy koncerty francuskie zobaczyło nawet 130 tys. widzów, zaś analogiczną liczbę występów we Włoszech odwiedziło 95 tys. fanów[91].
 • Zespół zagrał w Grecji pierwszy koncert po siedmiu latach absencji. Przedstawienie zobaczyło około 50 tys. fanów[92].
 • Koncert na błoniach bułgarskiego Stadionu Plovdiv zgromadził rekordową liczbę około 40 tys. fanów[93].
 • Dwa koncerty w Szwecji zagrane w 2018 roku, przyciągnęły łącznie blisko 80 tys. fanów[94].
 • Po raz czwarty w karierze Iron Maiden zostali headlinerem potężnego festiwalu "Rock In Rio", zorganizowanego w macierzystej, brazylijskiej lokalizacji[95].
 • 12 listopada 2018 r. rozpoczęła się sprzedaż „Rock In Rio Cards 2019” – specjalnych biletów umożliwiających uczestnictwo w wybranym dniu festiwalu. W ciągu dwóch godzin sprzedano około 200 tys. wejściówek, o wartości około 160 USD każda. Wielu nabywców deklarowało uczestnictwo w koncertach „Metal Day” 4 października 2019, z Iron Maiden jako headlinerem[96].
 • 11 kwietnia 2019 r. rozpoczęła się sprzedaż biletów dziennych na festiwal Rock in Rio 2019. 100 tys. wejściówek na "Metal Day”, z Iron Maiden jako headlinerem rozeszło się w kilkadziesiąt minut pozostawiając w cieniu inne atrakcje imprezy[97][98][99][100].
 • Ze względu na ogromne zainteresowanie do rozkładu trasy dodano dwa koncerty w brazylijskich miastach São Paulo i Porto Alegre, gdzie zespół wystąpiła na Estádio do Morumbi oraz Arena do Grêmio. Były to ostatnie koncerty zabookowane na rok 2019, w którym Iron Maiden zagrali na wielkich obiektach bez tzw. target supportu, bowiem trudno za takowy uznać projekt syna Steve'a Harrisa, George'a - The Raven Age czy kilka lokalnych grup[101].
 • Trasa po Ameryce Północnej okazała się największym przedsięwzięciem grupy od 2000 roku. Po raz pierwszy grupa zabukowała indywidualny koncert na stadionie piłkarskim w Los Angeles, w Toronto zdecydowano się na dwa koncerty na otwartym powietrzu. Średnia pojemność wynajętych na potrzeby trasy obiektów wynosiła 20 tys[102].
 • Niemal wszystkie koncerty amerykańskie, które miały odbyć się w 2019 roku ogłoszono na ponad osiem miesięcy przed właściwym startem tournee, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii formacji[102].
 • Po raz pierwszy od 32 lat w rozpisce amerykańskiej trasy zespołu znalazło się miasto Portland w stanie Oregon[102].
 • Ze względu na niesłabnące zainteresowanie dodano kolejne show w nowojorskiej arenie Barclays Center. 35 koncertów jakie grupa dała w USA oraz Kanadzie odniosło ogromny sukces komercyjny[103]. Średnia frekwencja przekroczyła nawet rezultat uzyskany przez grupę KISS w ramach równorzędnej trasy "pożegnalnej". Amerykańskie tournee Iron Maiden przyniosło blisko 34 mln USD dochodu, przy średniej ponad miliona dolarów na poszczególne miasto trasy[104].
 • Pierwszy koncert w Mexico City (Palacio de los Deportes) sprzedano w ciągu dwóch godzin. Ze względu na ogromne zainteresowanie dodano kolejny wieczór, również wyprzedany w krótkim czasie. Po czasie ogłoszono również trzeci koncert w Mexico City (27 września 2019). Po raz kolejny bilety rozeszły się na dniach. Obiekt o pojemności około 25 tys. zabukowano po raz jedenasty w karierze formacji[102].
 • Po raz siódmy w karierze wynajęto stadion klubowy Velez Sarsfield w Buenos Aires, zaś po raz czwarty Estadio Nacional de Chile w Santiago[102].
 • Argentyński koncert został całkowicie wyprzedany (ponad 50 tys.) w dobie kryzysu ekonomicznego[105].
 • W ciągu pierwszej doby przedsprzedaż biletów na koncert w Santiago przekroczyła wartość 22 tys. sprzedanych kart wstępu. 30 listopada 2018 zespół miał już na koncie 32 tys. sprzedanych biletów[106].
 • Ze względu na ogromne zainteresowanie koncertami zespołu w Chile dodano kolejny występ w Santiago, tym razem w Movistar Arena. Po raz pierwszy w historii Stadion Narodowy w Santiago został całkowicie wyprzedany na prawie siedem miesięcy przed datą imprezy, również po raz pierwszy artysta ze strefy anglojęzycznej zagrał podczas tej samej wizyty w obu obiektach[107].  
 • Koncert w Movistar Arena wyprzedano w ciągu kilkunastu minut (15 tysięcy biletów), co oznaczało, iż w stolicy Chile Iron Maiden zagrają łącznie dla ponad 80 tys. widzów. To najliczniejsza widownia przed jaką kiedykolwiek wystąpił w Santiago artysta z kręgu ciężkiego rocka, dając samodzielne koncerty[108].  
 • Ostatecznie oba koncerty w stolicy Chile przyciągnęły rekordową widownię. Według informacji zamieszczonych przez portal Radio Futuro CL, sumarycznie na obu spektaklach zgromadziło się blisko 90 tys. fanów[109].
 • Odcinek tournée obejmujący Amerykę Łacińską, okazał się jednym z największych sukcesów w historii formacji. Dziewięć koncertów w Meksyku (3), Brazylii (3), Argentynie oraz Chile przyciągnęło łącznie ponad pół miliona widzów. Iron Maiden odwiedzili 6 miast, w których zagrali średnio dla niemal 85 tys. fanów[110][111].
 • Grupa dała w Brazylii trzy całkowicie wyprzedane koncerty dla 265 tyś. widzów łącznie. Była to największa liczba widzów, jaką zgromadzili w tym kraju od 2001 roku[112].
 • Ostatecznie w koncercie Iron Maiden, jako głównej atrakcji "Metalowego Dnia" na Rock In Rio Festival, uczestniczyła rekordowa liczba 135 tys. widzów! Był to nowy rekord imprezy[113][114][115].
 • 44 koncerty, które grupa dała w 2019 roku przyciągnęły około 1,3 mln widzów[116].
 • 82 koncerty zagrane w latach 2018/19 zostały niemal całkowicie wyprzedane, przyciągając łącznie ponad 2,4 mln widzów[117][118][119][120].
 • W latach 1999 - 2019 Iron Maiden odbyli sześć tras o charakterze historyczno - przekrojowym, występując w ich ramach 409 razy dla około 11,4 mln widzów łącznie[102].
 • W roku 2019 mijało 20 lat od kiedy Iron Maiden powrócili w sześcioosobowym składzie. W latach 1999 - 2019 zespół dał 840 koncertów dla ponad 22 mln widzów, co przekładało się na średnią rzędu 26,5 tys. co wieczór[102].
 • Z końcem 2019 roku magazyn Pollstar zamieścili ostateczne rezultaty podsumowujące trasy koncertowe. Zgodnie z zestawieniami, Brytyjczycy odwiedzili 38 miast w obu Amerykach, sprzedając 752 tys. biletów netto[121] (tylko główne kanały dystrybucji) na indywidualne koncerty, w tym aż 509 tys. biletów na 35 koncertów w Ameryce Północnej. Rezultat ten stanowił rekord zespołu od chwili reunion w 1999 roku[122].
 • Indywidualne koncerty jakie zespół zagrał w 38 miastach obu Ameryk w 2019 roku pozwoliły na wygenerowanie dochodu rzędu 50 mln USD[123].
 • Iron Maiden znaleźli się w Top 3 najlepiej przyjętych tras hard rock/metal ustępując jedynie Metallice i KISS, osiągnęli również wysoką, 24 lokatę wśród największych tras koncertowych na świecie[124].
 • Koncert na festiwalu Download w Donington Park był siódmym w historii grupy w roli headlinera imprezy. Stanowiło to rekord w historii występów tego samego artysty jako głównej gwiazdy od 1980 roku[125]!
 • Po raz drugi w ramach tej samej trasy formacja wystąpiła na Graspop Festival, dając jednocześnie dziesiąty (!) koncert w karierze jako headliner imprezy[126].
 • Na trzeci i zarazem ostatni etap trasy składało się 35 koncertów przypadających na okres 1 maj - 25 lipiec 2020 r[126].
 • Grupa zdecydowała się odwiedzić Filipiny, po czterech latach powróciła z trasą po arenach do Japonii oraz Oceanii, zaś po ćwierćwieczu dotarła znów do Izraela, by w oryginalnym składzie zagrać na Bloomfield Stadium[126].
 • Zespół wynajął wielotysięczne stadiony w Rosji, Polsce, Czechach (po raz czwarty dawny Stadion Eden), Hiszpanii, Portugalii, Szwecji (Stadion Ullevi wynajęto po raz piąty), we Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji czy Holandii[126].
 • Po raz siódmy w karierze zespół wynajął Hallenstadion najsłynniejszy kryty stadion w Szwajcarii[126].
 • Wejściówki na koncerty sprzedawały się znakomicie, w przeciągu kilku minut sprzedano 35 tys. biletów na La Defense Arena, aby na dniach osiągnąć komplet 42 tys[127]!
 • Koncert w Melbourne sprzedano w ciągu kilku godzin, wkrótce dodano kolejne show. Znakomicie rozchodziły się bilety na pozostałe koncerty stadionowe oraz festiwale, zaś w Niemczech, w ciągu trzech dni sprzedano 115 tys. biletów na 4 stadionowe koncerty[128]. Przed końcem 2019 liczba ta wzrosła do około 140 tys., co stanowiło rekord w historii sprzedaży biletów na indywidualne koncerty grupy w tym kraju[129].
 • Ostatecznie w latach 2018 - 2020 Iron Maiden pojawili się w 36 krajach, dając 117 koncertów dla około trzech milionów widzów[126]!

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Legacy of the Beast Tour (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2017-11-14].
 2. ING: Behind the Beast (ang.). ironmaiden.com, 20 luty 2019.
 3. 2 more shows added (ang.). ironmaiden.com, 25 luty 2019.
 4. 2 more shows added to 2019 LOTB Tour (ang.). ironmaiden.com, 13 maj 2019.
 5. Tom Valcanis, IRON MAIDEN // Are Bringing Their 'Legacy of the Beast' Tour To Australia, Hysteria Magazine, 7 listopada 2019 [dostęp 2019-11-06] (ang.).
 6. Legendary heavy metal band Iron Maiden to perform in Dubai next year, What's On Dubai, 7 listopada 2019 [dostęp 2019-11-07] (ang.).
 7. Iron Maiden, Graspop Metal Meeting 2020 [dostęp 2019-11-13].
 8. IRON MAIDEN ANNOUNCE TWO UK FESTIVAL SHOWS FOR 2020 DOWNLOAD, DONINGTON AND BELSONIC, BELFAST, ironmaiden.com [dostęp 2019-10-20] (ang.).
 9. LEGACY OF THE BEAST 2020 TOUR DATES, ironmaiden.com [dostęp 2019-11-07] (ang.).
 10. a b c d e Legacy of the Beast Tour 2019 (ang.). ironmaiden.com, 09-11-2018.
 11. Legacy of the Beast Tour 2019, Brazil (ang.). ironmaiden.com, 15-05-2019.
 12. IRON MAIDEN ANNOUNCE TWO UK FESTIVAL SHOWS FOR 2020 DOWNLOAD, DONINGTON AND BELSONIC, BELFAST, ironmaiden.com [dostęp 2019-10-12] (ang.).
 13. Legacy Of The Beast Tour 2019 Dates Announced, ironmaiden.com [dostęp 2018-12-07] (ang.).
 14. Iron Maiden & Clive Burr - Tribute, www.facebook.com [dostęp 2019-10-20] (pol.).
 15. Bruce Dickinson: ele evita falar que público do Brasil é melhor para não causar ciúmes, whiplash.net [dostęp 2019-10-20] (port. braz.).
 16. (Em 04/10/2019) Iron Maiden: show antológico no Rock in Rio faz banda alcançar proporção épica no Brasil (Resenha - Iron Maiden (Rock In Rio, Rio de Janeiro, 04/10/2019)), whiplash.net [dostęp 2019-10-20] (port. braz.).
 17. Mira el video resumen del concierto de Iron Maiden en el Estadio Nacional, Futuro, 16 października 2019 [dostęp 2019-10-20] (hiszp.).
 18. 2 more shows added (ang.). ironmaiden.com, 25 luty 2019.
 19. 2 more shows added to 2019 LOTB Tour (ang.). ironmaiden.com, 13 maj 2019.
 20. Tom Valcanis, IRON MAIDEN // Are Bringing Their 'Legacy of the Beast' Tour To Australia, Hysteria Magazine, 7 listopada 2019 [dostęp 2019-11-06] (ang.).
 21. Legendary heavy metal band Iron Maiden to perform in Dubai next year, What's On Dubai, 7 listopada 2019 [dostęp 2019-11-07] (ang.).
 22. Iron Maiden, Graspop Metal Meeting 2020 [dostęp 2019-11-13].
 23. ABOUT | EXPLORER1 MUSIC COMPANY, Explorer1 [dostęp 2019-10-31] (ang.).
 24. Iron Maiden & Clive Burr - Tribute, www.facebook.com [dostęp 2019-01-18] (ang.).
 25. Iron Maiden & Clive Burr – Tribute, facebook.com [dostęp 2019-01-18] (ang.).
 26. IRON MAIDEN ANNOUNCE TWO UK FESTIVAL SHOWS FOR 2020 DOWNLOAD, DONINGTON AND BELSONIC, BELFAST, ironmaiden.com [dostęp 2019-10-20] (ang.).
 27. LEGACY OF THE BEAST 2020 TOUR DATES, ironmaiden.com [dostęp 2019-11-07] (ang.).
 28. a b Legacy of the Beast Tour (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2017-11-14].
 29. Legacy of the Beast Tour 2018 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2017-12-07].
 30. Legacy of the Beast Tour (biał.). graspop.com. [dostęp 2017-12-13].
 31. a b Legacy of the Beast Tour - Kraków. terazrock.pl. [dostęp 2018-01-15].
 32. Legacy Of The Beast Tour - 2018 - Iron Maiden, ironmaiden.com [dostęp 2018-03-17] (ang.).
 33. Iron Maiden are back to RiR (ang.). ironmaiden.com, 28 września 2018.
 34. a b c d e f g h i j Tournee 2020 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2019-11-07].
 35. Bruce Rockklasiker (ang.). rockklassiker, 23 listopada 2017.
 36. Second nights added (ang.). ironmaiden.com, 24 listopada 2017.
 37. Press Release IM (ang.). ironmaiden.com, 03 czerwca 2018.
 38. Touring Iron Maiden (ang.). lighting.philips.com, 16 lipca 2018.
 39. Kerrang about Iron Maiden (ang.). ironmaiden.com, 16 czerwca 2018.
 40. Kerrang about Iron Maiden (ang.). ironmaiden.com, 16 czerwca 2018.
 41. Iron Maiden inside the astonishing heavy metal circus (ang.). loudersound.com, 10 czerwca 2018.
 42. Iron Maiden Tour (ang.). iron maiden.com, 22 lipca 2018.
 43. a b c d e f g h Current Boxscore (ang.). Billboard, 4 Lipca 2018.
 44. a b c d e f g h i j k l m Current Boxscore (ang.). Billboard, 11 Sierpnia 2018.
 45. IRON MAIDEN's Summer 2018 'Legacy Of The Beast' Tour Generates Millions (ang.). BLABBERMOUTH.NET, 2019-09-19.
 46. IRON MAIDEN's Summer 2018 'Legacy Of The Beast' Tour Generates Millions (ang.). BLABBERMOUTH.NET, 2019-09-19.
 47. Current Boxscore (ang.). Billboard, 5 Września 2018.
 48. a b c d Current Boxscore (ang.). Billboard, 23 Lipca 2019.
 49. a b c d Current Boxscore (ang.). Billboard, 13 Sierpnia 2019.
 50. a b c d e f g h i j Current Boxscore (ang.). Billboard, 27 Sierpnia 2019.
 51. a b c d Current Boxscore (ang.). Billboard, 3 Września 2019.
 52. a b c d Current Boxscore (ang.). Billboard, 10 Września 2019.
 53. a b c Current Boxscore (ang.). Billboard, 24 Września 2019.
 54. a b c d Current Boxscore (ang.). Billboard, 2 Październik 2019.
 55. a b c Current Boxscore (ang.). Billboard, 8 Październik 2019.
 56. Current Boxscore (ang.). Billboard, 15 Październik 2019.
 57. a b c Current Boxscore (ang.). Billboard, 18 Październik 2019.
 58. The Book of Souls Tour (ang.). ironmaiden.com, 25 luty 2017.
 59. Behind the Beast (ang.). ironmaiden.com, 20 luty 2019.
 60. RiR Boeing (port.). cultura.estadao.com.br, 13 października 2018.
 61. Second nights added (ang.). ironmaiden.com, 25 listopada 2017.
 62. Hellfest Sold Out! (fr.). hellfest.fr, 25 listopada 2017.
 63. Rekordhart Iron Maiden (szw.). blt.se, 26 styczeń 2018.
 64. Locura Iron Maiden Europa (hiszp.). ironmaiden.com, 25 listopada 2017.
 65. Iron Maiden w Krakowie. magazyngitarzysta.pl, 30 lipca 2018.
 66. Rekord Iron Maiden (niem.). novarock.at, 26 lipca 2018.
 67. Sam Smith and Normani's Collab 'Dancing With A Stranger' Is Here: Stream It Now, Billboard [dostęp 2019-02-02].
 68. Pollstar World Tours 2018: Iron Maiden (ang.). pollstar.com, 7 stycznia 2019.
 69. Iron Maiden & Clive Burr - Tribute, www.facebook.com [dostęp 2019-03-07] (pol.).
 70. Iron Maiden Tour (ang.). ironmaiden.com, 26 lipca 2018.
 71. Iron Maiden Tour (ang.). ironmaiden.com, 26 lipca 2018.
 72. Uber 80.000 karten - Iron Maiden (niem.). time-for-metal.eu, 16 maja 2018.
 73. Iron Maiden Festivals (wł.). eddies.it, 28 lipca 2018.
 74. Iron Maiden in Athens (gr.). mixgrill.gr, 24 lipca 2018.
 75. Slipknot идват в Пловдив на Hills of Rock!, trafficnews [dostęp 2020-01-17] (ang.).
 76. Rekordhart Iron Maiden (szw.). blt.se, 26 styczeń 2018.
 77. Iron Maiden are back to RiR (ang.). ironmaiden.com, 28 września 2018.
 78. Rock In Rio 2019 – Cards (port.). revistaquem.globo.com, 13 listopada 2018.
 79. Ingressos do Rock in Rio para dias de Drake e Red Hot devem ser os próximos a acabar, Lineup [dostęp 2019-04-18] (port. braz.).
 80. AMDB Internet, Rolling Stone · Rock in Rio 2019: venda de ingressos começa nesta quinta-feira; veja atrações e como comprar, Rolling Stone [dostęp 2019-04-18] (port. braz.).
 81. Ingressos para ver Drake e Cardi B no Rock in Rio estão quase esgotados | RAP +, RAP+, 16 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-18] (port. braz.).
 82. Não há mais ingressos para o Rock in Rio 2019, O Globo, 25 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-26] (port. braz.).
 83. Legacy of the Beast Tour 2019, Brazil (ang.). ironmaiden.com, 15-05-2019.
 84. a b c d e f g Legacy of the Beast Tour 2019 – Dates (ang.). ironmaiden.com, 13 listopada 2018.
 85. Two more shows added (ang.). ironmaiden.com, 25 luty 2019.
 86. Summary North American Tours (ang.). pollstar.com, 20 październik 2019.
 87. PressReader.com - Your favorite newspapers and magazines., www.pressreader.com [dostęp 2019-10-14].
 88. Legacy of the Beast Tour 2019 – Santiago de Chile (hiszp.). futuro.cl, 27 listopada 2018.
 89. MAIDEN TOO HOT FOR CHILE!! New date added..., ironmaiden.com [dostęp 2019-03-28] (ang.).
 90. The Movistar Arena SOLD OUT in 15 minutes!, sonarfm.cl [dostęp 2019-04-03] (hiszp.).
 91. Mira el video resumen del concierto de Iron Maiden en el Estadio Nacional, Futuro, 16 października 2019 [dostęp 2019-10-16] (hiszp.).
 92. Bruce Dickinson: ele evita falar que público do Brasil é melhor para não causar ciúmes, whiplash.net [dostęp 2019-10-12] (port. braz.).
 93. [ BRUCE DICKINSON ] - ele evita falar que público do Brasil é melhor para não causar ciúmes, IRON MAIDEN BRASIL [dostęp 2019-10-14].
 94. Trooper Brasil IPA Announced, ironmaiden.com [dostęp 2019-10-12] (ang.).
 95. Trooper Brasil IPA Announced, ironmaiden.com [dostęp 2019-10-12] (ang.).
 96. JOHN McMURTRIE - Music, Stage & Tour Photographer, www.facebook.com [dostęp 2019-10-12] (pol.).
 97. (Em 04/10/2019) Iron Maiden: show antológico no Rock in Rio faz banda alcançar proporção épica no Brasil (Resenha - Iron Maiden (Rock In Rio, Rio de Janeiro, 04/10/2019)), whiplash.net [dostęp 2019-10-14] (port. braz.).
 98. PRESS | EXPLORER1 MUSIC COMPANY, Explorer1 [dostęp 2019-10-31] (ang.).
 99. Tom Valcanis, IRON MAIDEN // Are Bringing Their 'Legacy of the Beast' Tour To Australia, Hysteria Magazine, 7 listopada 2019 [dostęp 2019-11-06] (ang.).
 100. Sold Out Tour (ang.). ironmaidenbeer.com, 19 września 2019.
 101. Legendary heavy metal band Iron Maiden to perform in Dubai next year, What's On Dubai, 7 listopada 2019 [dostęp 2019-11-07] (ang.).
 102. Iron Maiden, Graspop Metal Meeting 2020 [dostęp 2019-11-13].
 103. POLLSTAR 2019 YEAR END SPECIAL, www.pollstar.com [dostęp 2019-12-17].
 104. POLLSTAR 2019 YEAR END SPECIAL, www.pollstar.com [dostęp 2019-12-17].
 105. Touring Data, Pollstar | 2019 Year End Worldwide, Touring Data, 14 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-14] (ang.).
 106. POLLSTAR 2019 YEAR END SPECIAL, www.pollstar.com [dostęp 2019-12-17].
 107. IRON MAIDEN ANNOUNCE TWO UK FESTIVAL SHOWS FOR 2020 DOWNLOAD, DONINGTON AND BELSONIC, BELFAST, ironmaiden.com [dostęp 2019-10-12] (ang.).
 108. a b c d e f LEGACY OF THE BEAST 2020 TOUR DATES, ironmaiden.com [dostęp 2019-11-07] (ang.).
 109. Post, Iron Maiden Italia [dostęp 2019-11-18] (wł.).
 110. Iron Maiden & Clive Burr - Tribute, www.facebook.com [dostęp 2019-11-18] (pol.).
 111. Post, Iron Maiden Italia [dostęp 2019-12-17] (wł.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]