Leghemoglobina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Model leghemoglobiny

Leghemoglobina jest hemoproteiną wiążącą tlen znalezioną w brodawkach korzeniowych roślin motylkowych. Rośliny te pozostają w symbiozie z bakteriami posiadającymi zdolność wiązania azotu atmosferycznego (bakterie brodawkowe). Kompleks enzymatyczny – nitrogenaza odpowiedzialny za przekształcenie azotu cząsteczkowego do jonów amonowych może działać tylko w środowisku beztlenowym. Dlatego jej działanie w komórkach korzeni roślin jest możliwe po obniżeniu stężenia tlenu poprzez związanie go z leghemoglobiną.

Leghemoglobina ma budowę i właściwości podobne do hemoglobiny i jak hemoglobina jest czerwona. Panuje przekonanie, że białko jest produktem zarówno rośliny, jak i bakterii. Część hemową wytwarzałby symbiont, a globina powstawałaby w komórkach rośliny. Nowsze badania nie potwierdzają tych informacji. Prawdopodobnie także cześć hemowa jest produkowana przez roślinę[1].

Leghemoglobina ma wysokie powinowactwo do tlenu (Km około 0,01 µM), około dziesięć razy wyższy niż łańcuch β ludzkiej hemoglobiny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Santana MA., Pihakaski-Maunsbach K., Sandal N., Marcker KA., Smith AG. Evidence that the plant host synthesizes the heme moiety of leghemoglobin in root nodules. „Plant physiology”. 4 (116), s. 1259–69, kwiecień 1998. PMID: 9536042. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]