Legion Hadžiefendicia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Legion Hadžiefendicia
Hadžiefendićeva legija
ilustracja
Historia
Państwo

 Chorwacja

Sformowanie

1941

Rozformowanie

1943

Dowódcy
Pierwszy

Muhamed Hadžiefendić

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Dyslokacja

Tuzla

Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Formacja

Hrvatsko domobranstvo

Rodzaj wojsk

piechota

Legion Hadžiefendicia (serb.-chorw. Hadžiefendićeva Legija, pełna nazwa Dobrovoljacki Odjel Narodnog Ustanka Bojnika Hadžiefendicia), zwany też Pułkiem Domdo Tuzla lub Legionem Muzułmańskim – ochotnicza kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z bośniackich muzułmanów podczas II wojny światowej.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na pocz. kwietnia 1941 r. oficer Królewskiej Armii Jugosławii mjr Muhamed Hadžiefendić zdezerterował i w rejonie miejscowości Vodice w zachodniej Chorwacji zorganizował oddział złożony z miejscowej ludności, który walczył z rozpadającą się armią jugosłowiańską. Po proklamowaniu 10 kwietnia utworzenia Niepodległego Państwa Chorwackiego, mjr H. Hadžiefendić powrócił do rodzinnej Tuzli w Bośni. W grudniu spotkał się z chorwackim marszałkiem Slavko Kvaternikiem, uzyskując od niego zgodę na sformowanie lokalnej jednostki spośród mieszkających w rejonie Tuzli muzułmanów, którym zagrażały ataki ze strony serbskich czetników i komunistycznej partyzantki.

Zarys historyczny[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 1941 r. powstała autonomiczna jednostka zwana potocznie Legionem Hadžiefendicia podporządkowana Siłom Zbrojnym Niepodległego Państwa Chorwackiego. Od marca 1942 r. był to oddział w sile brygady (w składzie sześciu batalionów). Liczył ok. 6 tys. ludzi. Rekrutował się spośród członków muzułmańskiej milicji Domdo w Bośni. Działał w północno-wschodniej części Bośni w rejonie Tuzli. Jego żołnierze byli słabo uzbrojeni i wyszkoleni. Na koniec grudnia 1941 r. jego struktura wyglądała następująco:

Legion podlegał wówczas chorwackiej 4 Dywizji Piechoty.

W ciągu 1942 r. bataliony muzułmańskie toczyły walki z komunistyczną partyzantką i czetnikami oraz sprawowały służbę ochronną w rejonie Tuzli. W grudniu tego roku w miejscowości Bijeljina sformowano V batalion, a na pocz. 1943 r. – VI batalion. Według stanu na styczeń tego roku Legion był podporządkowany chorwackiej 3 Dywizji Piechoty, a jego kwatera główna mieściła się w Tuzli. Pod koniec stycznia ponownie walczono z partyzantami w rejonie Zvornika. W lutym dowództwo chorwackiego II Korpusu postanowiło zreorganizować muzułmańską milicję we wschodniej Bośni, tworząc z niej brygadę w składzie dwóch pułków. Plan jednak upadł z powodu chęci przywódców muzułmańskich do zachowania swojej odrębności i niezależności. W lipcu rozmieszczenie batalionów wyglądało następująco:

  • I Batalion – Puračić,
  • II Batalion – Kladanj,
  • III Batalion – Gračanica,
  • IV Batalion – wzdłuż drogi Zvornik – Tuzla,
  • V Batalion – Zvornik.

Pod koniec lipca Legion pod względem taktycznym podporządkowano 369 (Chorwackiej) Dywizji Piechoty. Na przełomie lipca i sierpnia prowadził zacięte walki obronne z partyzantami. W poł. 1943 r. mjr M. Hadžiefendić postanowił przyłączyć się wraz ze swoim oddziałem do nowo formowanej przez Niemców chorwacko-muzułmańskiej 13 Dywizji Górskiej SS „Handschar”; został nawet mianowany oficerem SS. Jednakże 7 października został zabity wraz z 55 swoimi ludźmi przez komunistycznych partyzantów w zasadzce koło Tuzli. Po jego śmierci Legion został rozwiązany; część żołnierzy przeszła do chorwackiej armii, część do 13 DGór. SS, a pozostali przyłączyli się do partyzantów.