Legion Lubelski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Legion Lubelski (właściwie II Legion Polski, 740 Drużyna Lubelska) – polska formacja zbrojna utworzona w czasie I wojny światowej pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego, licząca ok. kilkaset ochotników; formowała się do walki w składzie armii rosyjskiej przeciwko Niemcom na froncie wschodnim.

W początkowym okresie I wojny światowej wojska rosyjskie opuściły część Kongresówki, jednak po ofensywie odzyskały część ziem polskich po zachodniej stronie Wisły. W tym czasie naród polski gotowy był do solidaryzowania się ze słowiańską Rosją, przeciw polakożerczym Niemcom. Utworzenie Legionów Polskich przez Austriaków, dało wiele do myślenia Rosjanom. Chcieli wykorzystać nastroje Polaków do własnych celów. 14 sierpnia 1914 Mikołaj Mikołajewicz Romanow wydany dekret o zjednoczeniu ziem polskich pod berłem carów. Kielczanin Bonawentura Snarski jako pierwszy wystąpił do władz rosyjskich z inicjatywą tworzenia polskich oddziałów. Utworzono pierwszy 200 osobowy oddział, który wysłano na front i w walkach uległ zdziesiątkowaniu po czym go rozwiązano.

31 października 1914 W. Gorczyńskiemu udało się uzyskać od dowódcy Frontu Południowo-Zachodniego zezwolenie na formowanie Legionu. 9 listopada Gorczyński otrzymał patent do formowania „polskich drużyn” (rozumianych jako bataliony). Zgodnie z ustaleniami Gorczyńskiego z przedstawicielem Frontu formowane oddziały nazwano Legionami. W myśl pozwolenia Mikołaja Mikołajewicza tworzone oddziały miały, jako Legiony ochotnicze do zadań partyzancko-wywiadowczych, być skierowane do działań rozpoznawczych i dywersyjnych, operować grupami na tyłach i skrzydłach nieprzyjaciela. Nie były to wojska regularne. Rozpoczęto formowanie Legionu Puławskiego w Puławach. Po zwerbowaniu stanu etatowego Legionu Puławskiego i wobec dalej napływających ochotników skierowano ich do Lublina, gdzie przystąpiono do tworzenia II Legionu, stąd nazwa „Legion Lubelski”. W Lublinie wcielono, łącznie z żołnierzami podesłanymi z Puław ok. 800 ochotników.

Wskutek knowań, car Mikołaj II wydał rozporządzenie zakazujące dalszego organizowania oddziałów polskich i wcielenia istniejących do pospolitego ruszenia. W efekcie tego, z początkiem lutego 1915 r., Legion Lubelski - stał się 740 Drużyną Lubelską. Legion Puławski stał się 739 Drużyną Nowoaleksandryjską. Formowania Legionu Lubelskiego nie ukończono. 13 października 1915 r. Legion rozformowano. Jego część wcielono do Legionu Puławskiego. Część jako 740 Drużynę Lubelską włączono do rosyjskiej 104 Brygady Pospolitego Ruszenia (dowódca gen. Piotr Szymanowski.

15 października 1915 r. w wyniku starań oficerów Polaków, pozostali żołnierze Legionu Lubelskiego i I Legionu, wcieleni zostali do Brygady Strzelców Polskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]