Legislatura Oklahomy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oklahoma
Pieczęć Oklahomy

Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Oklahoma

Legislatura Oklahomy (Oklahoma Legislature) - parlament amerykańskiego stanu Oklahoma, główny organ władzy ustawodawczej w tym stanie. Ma charakter bikameralny i składa się z Izby Reprezentantów i Senatu[1]. Obie izby zbierają się na posiedzenia w gmachu Kapitolu Stanowego Oklahomy w Oklahoma City.

 Osobny artykuł: Senat Oklahomy.
 Osobny artykuł: Izba Reprezentantów Oklahomy.

Senat składa się z 48 członków wybieranych na czteroletnie kadencje[2], przy czym co dwa lata odnawiana jest połowa jego składu. W skład Izby Reprezentantów wchodzi 101 deputowanych, wyłanianych co dwa lata[3]. Obie izby mają równe prawa w procesie legislacyjnym, przy czym projekty ustaw związanych z dochodami budżetu stanowego muszą być składane w Izbie Reprezentantów[4], która rozpatruje je jako pierwsza. Z kolei Senat posiada dodatkowe kompetencje w zakresie zatwierdzania kandydatów na najwyższe stanowiska w stanowej władzy wykonawczej, przedstawianych przez gubernatora[5].

Ograniczenie liczby sprawowanych kadencji zostało w Oklahomie sformułowane w sposób rzadko spotykany w amerykańskich parlamentach. Każda osoba może w ciągu całego swojego życia zasiadać w Legislaturze przez maksymalnie 12 lat. Do limitu tego wlicza się zarówno czas spędzony w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie. Nie ma również znaczenia, czy kadencje następują jedna po drugiej, czy też są między nimi przerwy[6].

Kapitol Stanowy Oklahomy w Oklahoma City, miejsce posiedzeń obu izb Legislatury

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]