Legolas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Legolas
Książę Leśnego Królestwa
Postać z mitologii Śródziemia
Ilustracja
Wyobrażenie Legolasa
Wystąpienia

Władca Pierścieni

Grany przez

Orlando Bloom (Władca Pierścieni)
Orlando Bloom (Hobbit)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Mroczna Puszcza, Ithilien

Przynależność

elf, Sindar

Rodzina

Thranduil (ojciec)

Legolas (sin. zielony liść[1]) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Władca Pierścieni. Był elfem z plemienia Sindarów, jednym z członków Drużyny Pierścienia.

Był synem króla Elfów Leśnych z Mrocznej Puszczy, Thranduila. Dokładny wiek Legolasa nie został podany przez Tolkiena. Pierwszy raz pojawił się w powieści na Naradzie u Elronda (3019 rok Trzeciej Ery), na którą przybył jako wysłannik swojego ojca, przynosząc wieści o ucieczce Golluma z elfickiej niewoli. Elrond wybrał go na członka Drużyny Pierścienia, w której reprezentować miał rasę elfów[1].

W Lothlórien Galadriela podarowała mu łuk o cięciwie z włosów elfów i kołczan pełen strzał[2]. Po rozbiciu Drużyny Pierścienia ruszył z Aragornem i Gimlim w pościg za Uruk-hai, którzy porwali Meriadoka i Peregrina, a następnie wziął udział w bitwie o Rogaty Gród. W czasie wyprawy Szarej Drużyny na bitwę na polach Pelennoru w Lebenninie usłyszał krzyk mew, który obudził w nim tęsknotę za Eldamarem[3]. Od tej pory nieustanie ciągnęło go do morza.

Początkowo Legolas przeciwstawiał się Gimlemu. Elfowie utrzymywali bowiem z krasnoludami wyjątkowo chłodne stosunki od czasu zniszczenia Doriathu, a ojciec Legolasa uwięził kiedyś ojca Gimlego – Glóina. W czasie wyprawy spędzali ze sobą coraz więcej czasu i ich przyjaźń stawała się coraz silniejsza. Po koronacji Aragorna na króla Zjednoczonego Królestwa Gondoru i Arnoru, Legolas wraz ze współplemieńcami osiadł w Ithilien[4]. Po śmierci Aragorna (w 120 roku Czwartej Ery), Legolas postanowił opuścić Śródziemie i statkiem odpłynąć do Amanu. Gimli, jako jego najlepszy przyjaciel, podążył razem z nim[5]

W filmowych ekranizacjach Władcy Pierścieni i Hobbita jego rolę zagrał Orlando Bloom. Peter Jackson postanowił o dodaniu roli Legolasa do fabuły Hobbita, ponieważ, jak powiedział, „[skoro] jest synem Thranduila, a Thranduil jest jedną z postaci w Hobbicie, i skoro elfowie są nieśmiertelni, to zaangażowanie Legolasa do wątku Leśnego Królestwa ma sens”[6]. W ekranizacji Hobbita Legolas uczestniczył w wątku miłosnym z Tauriel i Kílim[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 165.
  2. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia, s. 492.
  3. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. Powrót Króla, s. 187.
  4. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 166.
  5. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. Powrót Króla, s. 495.
  6. Legolas. lotr.wikia.com. [dostęp 2015-06-20]. (ang.).
  7. Tauriel. lotr.wikia.com. [dostęp 2015-06-20]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]