Legolas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Legolas
Wyobrażenie Legolasa
Wyobrażenie Legolasa
Lata życia urodził się najprawdopodobniej w Trzeciej Erze, odpłynął w 120 Czwartej Ery
Rasa i kultura elf, Sindar
Kraina Mroczna Puszcza, Ithilien
Tytuły lub przydomki Książę Leśnego Królestwa
Rodzice Thranduil
Wystąpienia w literaturze i aktorzy
Literatura przedmiotu Władca Pierścieni
Władca Pierścieni Orlando Bloom
Hobbit Orlando Bloom
Portal Portal Śródziemie

Legolas (sin. zielony liść[1]) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Władca Pierścieni. Był elfem z plemienia Sindarów, jednym z członków Drużyny Pierścienia.

Był synem króla Elfów Leśnych z Mrocznej Puszczy, Thranduila. Dokładny wiek Legolasa nie został podany przez Tolkiena. Pierwszy raz pojawił się w powieści na Naradzie u Elronda (3019 rok Trzeciej Ery), na którą przybył jako wysłannik swojego ojca, przynosząc wieści o ucieczce Golluma z elfickiej niewoli. Elrond wybrał go na członka Drużyny Pierścienia, w której reprezentować miał rasę elfów[1].

W Lothlórien Galadriela podarowała mu łuk o cięciwie z włosów elfów i kołczan pełen strzał[2]. Po rozbiciu Drużyny Pierścienia ruszył z Aragornem i Gimlim w pościg za Uruk-hai, którzy porwali Meriadoka i Peregrina, a następnie wziął udział w bitwie o Rogaty Gród. W czasie wyprawy Szarej Drużyny na bitwę na polach Pelennoru w Lebenninie usłyszał krzyk mew, który obudził w nim tęsknotę za Eldamarem[3]. Od tej pory nieustanie ciągnęło go do morza.

Początkowo Legolas przeciwstawiał się Gimlemu. Elfowie utrzymywali bowiem z krasnoludami wyjątkowo chłodne stosunki od czasu zniszczenia Doriathu, a ojciec Legolasa uwięził kiedyś ojca Gimlego – Glóina. W czasie wyprawy spędzali ze sobą coraz więcej czasu i ich przyjaźń stawała się coraz silniejsza. Po koronacji Aragorna na króla Zjednoczonego Królestwa Gondoru i Arnoru, Legolas wraz ze współplemieńcami osiadł w Ithilien[4]. Po śmierci Aragorna (w 120 roku Czwartej Ery), Legolas postanowił opuścić Śródziemie i statkiem odpłynąć do Amanu. Gimli, jako jego najlepszy przyjaciel, podążył razem z nim[5]

W filmowych ekranizacjach Władcy Pierścieni i Hobbita jego rolę zagrał Orlando Bloom. Peter Jackson postanowił o dodaniu roli Legolasa do fabuły Hobbita, ponieważ, jak powiedział, „[skoro] jest synem Thranduila, a Thranduil jest jedną z postaci w Hobbicie, i skoro elfowie są nieśmiertelni, to zaangażowanie Legolasa do wątku Leśnego Królestwa ma sens”[6]. W ekranizacji Hobbita Legolas uczestniczył w wątku miłosnym z Tauriel i Kílim[7].

Przypisy[edytuj]

  1. a b R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 165.
  2. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia, s. 492.
  3. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. Powrót Króla, s. 187.
  4. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 166.
  5. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. Powrót Króla, s. 495.
  6. Legolas (ang.). lotr.wikia.com. [dostęp 2015-06-20].
  7. Tauriel (ang.). lotr.wikia.com. [dostęp 2015-06-20].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]