Przejdź do zawartości

Leh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leh
Ilustracja
Widok miasta
Państwo

 Indie

Stan

Ladakh

Dystrykt

Leh

Wysokość

3514 m n.p.m.

Populacja (2001)
• liczba ludności


27 513

Nr kierunkowy

1982

Kod pocztowy

194101

Położenie na mapie terytorium związkowego Ladakh
Mapa konturowa terytorium związkowego Ladakh, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Leh”
Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Leh”
Ziemia34°09′N 77°34′E/34,150000 77,566667
Strona internetowa

Leh – miasto w północnych Indiach, w terytorium związkowym Ladakh (do 2019 w stanie Dżammu i Kaszmir), położone na południe od gór Karakorum, w krainie Ladakh, zaliczanej do Himalajów Wysokich, nad rzeką Indus. Stolica dawniej niezależnego Królestwa Ladakhu, obecnie znajdującego się w większości na terytorium Indii (mała część Ladakhu leży po stronie Chin). Około 27 tysięcy mieszkańców, 43,85% z nich stanowią buddyści, 35,37% hinduiści, a 15,14% muzułmanie[1].

Temperatura w Leh waha się od −28 °C zimą do 33 °C latem.

Pierwsze połączenia lotnicze z Leh zostało uruchomiono w 1979 r. Między czerwcem a wrześniem można dotrzeć do Leh drogą lądową: 434 kilometrową drogą ze Śrinagaru w Kaszmirze, albo 473 kilometrową z Manali w Himachal Pradesh.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Nad miastem górują ruiny królewskiego pałacu, przypominającego Potalę w stolicy Tybetu – Lhasie. Został on zbudowany przez króla Sengge Namgyala w XVII wieku. W połowie XIX wieku został zniszczony przez kaszmirskie wojsko. Obecnie trwają prace konserwatorskie mające na celu przywróceniu mu dawnej świetności.

Interesującą budowlą w Leh jest sunnicki meczet zbudowany w 1661 roku, po przymierzu z muzułmanami mającemu na celu przeciwstawieniu się dominacji Tybetu w tym regionie, za czasów V Dalajlamy. Meczet stanowi ciekawą mieszankę architektury tybetańskiej i islamskiej. Może pomieścić do 500 osób.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Niegdyś Leh był ważnym miejscem, gdzie krzyżowały się drogi kupców z Kaszmiru, Tybetu i Indii. Obecnie główny dochód Ladakhu to turystyka, szczególnie w okresie letnim.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]
  • Galerie zdjęć 1, 2