Leiji Matsumoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leiji Matsumoto, 2008

Leiji Matsumoto (jap. 松本 零士 Matsumoto Reiji) (ur. 25 stycznia 1938 w Kurume, prefektura Fukuoka, Japonia) – japoński twórca wielu mang i serii anime.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutował w 1953 roku wygrywając konkurs organizowany przez pismo Manga Shōnen. Jego manga została doceniona i wydana jeszcze tego samego roku. W roku 1957 wyjechał do Tokio, gdzie spędził 6 lat swojego życia. W czasie trwania tego okresu rysował głównie mangi z gatunku Shōjo (pomimo iż sam nie przepadał za tego rodzaju tematyką). Wtedy także poznał swoją przyszłą żonę, rysowniczkę Miyako Maki, z którą mniej więcej po roku znajomości wziął ślub. Wraz z rokiem 1968 Leiji opublikował swoją pierwszą mangę o tematyce science fiction pt. Sexaroid, która odniosła wielki sukces, stając się również wzorcem dla późniejszych twórców. Od tego czasu jego twórczość uległa podziałowi na trzy główne wątki: fantastyka naukowa, western oraz tematyka wojenna. Debiutem Matsumoto na rynku anime stał się zrealizowany według jego scenariusza Galaxy Express 999. Sam Leiji uważa za swój filmowy debiut anime Uchu Senkan Yamato (1973), a za życiowe spełnienie adaptację "Pierścienia Nibelungów".

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Interstella[edytuj | edytuj kod]

Początkowo powstały 4 klipy do piosenek singlowych, jednak dzięki ich wysokiej popularności zdecydowano się na dokończenie historii. Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem jest pełnometrażowym filmem obrazującym 14 utworów z albumu Discovery, francuskiego zespołu Daft Punk. Premiera tego anime miała miejsce na festiwalu filmowym w Cannes 18 maja 2003 roku.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Leiji Matsumoto ma tak naprawdę na imię Akira. Pseudonimu Leiji (w wolnym tłumaczeniu "wojownik zero") zaczął używać od 17 roku życia.
  • Jest konsultantem Japońskiej Agencji ds. Rozwoju Badań Kosmosu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]