Leila (imię)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leila (ar. ليلى) – używane na całym świecie arabskie imię żeńskie pochodzące z języków semickich, od rdzenia trójspółgłoskowego: L-J-L (ليل, rdzeń wspólny z hebrajskim rzeczownikiem Lilith) i oznaczające „noc”; z czasem nabrało znaczenia „urodzony w nocy”, „ciemnowłosa piękność” lub „ciemna piękność”[1], w innych językach także jako Lejla, Leyla, Layla, Laila.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Żyjący w VII w. arabski poeta Qays użył imienia Layla w swym poemacie Lajla i Madżnun, który stał się popularny w średniowiecznym świecie arabskim i Persji[2]. Następnie imię to stopniowo upowszechniało się w świecie muzułmańskim, wśród ludów tureckich oraz na Bałkanach i w Indiach.

Imię stało się też popularne wśród Żydów oraz w krajach anglosaskich, zwłaszcza po nagraniu w 1970 przez zespół Derek and the Dominos piosenki Layla, której tytuł został zainspirowany wspomnianym średniowiecznym poematem[2].

Występujące w krajach nordyckich imię Laila (Leila) pochodzi od lapońskiego rzeczownika Láilá, który jest wariantem imienia Helga oznaczającego święty[3].

Osoby o tym imieniu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teresa Norman: A World of Baby Names. s. 359.
  2. a b Behind the Name: LAYLA (ang.). [dostęp 2012-03-20].
  3. Behind the Name: LÁILÁ (ang.). [dostęp 2012-03-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Teresa Norman: A World of Baby Names. Perigee, 2003, s. 359. ISBN 0-399-52894-6. (ang.)