Lekarski Egzamin Końcowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lekarski Egzamin Państwowy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świadectwo analogicznego egzaminu dla lekarzy dentystów - LDEK

Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) - egzamin państwowy przeprowadzany w trakcie stażu podyplomowego lekarza, konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza. Analogicznie, lekarze dentyści zdają Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK).

Terminy LEK wyznacza się corocznie w dniach 15–30 września (sesja jesienna) i 15–28 lutego (sesja wiosenna)[1]. Czas trwania egzaminu wynosi 4 godziny. Egzamin składa się z 200 zadań zamkniętych z 1 werstraktorem i 4 dystraktorami. Dla uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu konieczne jest zdobycie co najmniej 56% maksymalnej liczby punktów z testu[2].

Podstawą prawną dla przeprowadzania egzaminu są przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Szczegółowe zasady dotyczące stażu i egzaminu reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza stomatologa (Dz.U. 2012 poz. 1082) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2012 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (Dz.U. 2012 poz. 903).

Z początkiem roku 2013 LEK zastąpił Lekarski Egzamin Państwowy - LEP.

Historia[edytuj]

Przed wprowadzeniem w życie LEP, każdy lekarz ubiegający się o rozpoczęcie specjalizacji był zobligowany do zaliczenia egzaminu kwalifikacyjnego TEM. Począwszy od jesieni 2004 r. podstawą postępowania kwalifikacyjnego dopuszczającego do rozpoczęcia specjalizacji w podstawowych dziedzinach medycyny (poza pewnymi wyjątkami) jest wynik egzaminu LEP. W 2010 r. do sejmu wpłynął projekt ustawy wprowadzający zmiany w systemie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, rozszerzenia definicji zawodu lekarza, nowych wymagań co do studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym – w tym likwidacji stażu podyplomowego i egzaminów państwowych – oraz zmian zasad dotyczących lekarzy cudzoziemców i skrócenia procedur administracyjnych[3]. W roku 2013 LEP został zastąpiony Lekarskim Egzaminem Końcowym - LEK.

Procedura dopuszczenia[edytuj]

W celu przystąpienia do LEK należy złożyć wniosek do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych. Wniosek składa się w formie elektronicznej za pośrednictwem strony CEM[2].

Zgodnie z przepisami do LEK obecnie mogą przystąpić:

  • absolwenci studiów na kierunku lekarskim,
  • lekarze stażyści,
  • lekarze posiadający pełne prawo wykonywania zawodu[2].

Instytucje odpowiedzialne[edytuj]

Egzamin przeprowadzany jest przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi we współpracy z wojewódzkimi centrami zdrowia publicznego[4].

Formuła egzaminu[edytuj]

Sposób przeprowadzenia egzaminu jest precyzyjnie określony regulaminami porządkowymi Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego[5]. Zarówno LEK jak i LDEK są testami jednokrotnego wyboru, składającymi się z 200 zadań o charakterze pytań zamkniętych (pięć możliwych odpowiedzi, gdzie jedna jest prawidłowa). System skali ocen ma charakter zero-jedynkowy, tj. za każdą pozytywnie udzieloną odpowiedź kandydat otrzymuje: 1 punkt; za złą: 0 punktów, stąd maksymalnie można uzyskać 200 punktów. Następnie wyniki przeliczane są na udział procentowy. Warto dodać, że uzyskanie jak największej liczby punktów zwiększa szanse na dostanie się na najpopularniejsze specjalizacje.[potrzebny przypis]

Tematyka[edytuj]

LEK zawiera pytania z następującego zakresu kształcenia przeddyplomowego[6]:

Wśród pytań z zakresu interny, pediatrii, chirurgii i medycyny rodzinnej znajduje się co najmniej 20 pytań z dziedziny onkologii.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2012 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (Dz.U. 2012 poz. 903), § 2. 2.
  2. a b c Strona internetowa Centrum Egzaminów Medycznych
  3. Stan przebiegu procesu legislacyjnego rządowego projektu zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty
  4. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. W: Art. 14a ust. 1 Ustawy [on-line]. KPRM, 5 grudnia 1996 r.. [dostęp 2013-06-03].
  5. Załącznik do zarządzenia Nr 18/2012 Dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych z dnia 31 października 2012 r.. W: Regulamin Porządkowy Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego [on-line]. Centrum Egzaminów Medycznych, 31 października 2012 r.. [dostęp 2013-06-03].
  6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2012 r. op. cit., § 4. 2.

Linki zewnętrzne[edytuj]