Lekarski Egzamin Końcowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lekarski Egzamin Państwowy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świadectwo analogicznego egzaminu dla lekarzy dentystów - LDEK

Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) - egzamin państwowy przeprowadzany w trakcie stażu podyplomowego lekarza, konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza. Analogicznie, lekarze dentyści zdają Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK).

Terminy LEK wyznacza się corocznie w dniach 15–30 września (sesja jesienna) i 15–28 lutego (sesja wiosenna)[1]. Czas trwania egzaminu wynosi 4 godziny. Egzamin składa się z 200 zadań zamkniętych z 1 werstraktorem i 4 dystraktorami. Dla uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu konieczne jest zdobycie co najmniej 56% maksymalnej liczby punktów z testu.[2].

Podstawą prawna dla przeprowadzania egzaminu są przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Szczegółowe zasady dotyczące stażu i egzaminu reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza stomatologa (Dz. U. z 2012 r. Nr 0, poz. 1082) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2012 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (Dz. U. z 2012 r. Nr 0, poz. 903).

Z początkiem roku 2013 LEK zastąpił Lekarski Egzamin Państwowy - LEP.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed wprowadzeniem w życie LEP, każdy lekarz ubiegający się o rozpoczęcie specjalizacji był zobligowany do zaliczenia egzaminu kwalifikacyjnego TEM. Począwszy od jesieni 2004 r. podstawą postępowania kwalifikacyjnego dopuszczającego do rozpoczęcia specjalizacji w podstawowych dziedzinach medycyny (poza pewnymi wyjątkami) jest wynik egzaminu LEP. W 2010 r. do sejmu wpłynął projekt ustawy wprowadzający zmiany w systemie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, rozszerzenia definicji zawodu lekarza, nowych wymagań co do studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym – w tym likwidacji stażu podyplomowego i egzaminów państwowych – oraz zmian zasad dotyczących lekarzy cudzoziemców i skrócenia procedur administracyjnych[3]. W roku 2013 LEP został zastąpiony Lekarskim Egzaminem Końcowym - LEK.

Procedura dopuszczenia[edytuj | edytuj kod]

W celu dopuszczenia do egzaminu interesanci składają za pośrednictwem okręgowej rady lekarskiej wniosek do Centrum Egzaminów Medycznych i jednocześnie rejestrują się na stronie internetowej CEM.

Bezwzględnym warunkiem dopuszczenia lekarza do egzaminu jest posiadanie ograniczonego prawa wykonywania zawodu lekarza (albo pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza, jeżeli już je posiada).

Zgodnie z przepisami do LEK obecnie mogą przystąpić:

  • absolwenci studiów na kierunku lekarskiego,
  • lekarze stażyści,
  • lekarze posiadający pełne prawo wykonywania zawodu[2].

Instytucje odpowiedzialne[edytuj | edytuj kod]

Egzamin przeprowadzany jest przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi we współpracy z wojewódzkimi centrami zdrowia publicznego[4].

Formuła egzaminu[edytuj | edytuj kod]

Sposób przeprowadzenia egzaminu jest precyzyjnie określony regulaminami porządkowymi Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego[5]. Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy ma charakter testu jednokrotnego wyboru, który składa się z 200 zadań o charakterze pytań zamkniętych (pięć możliwych odpowiedzi, gdzie jedna jest prawidłowa). System skali ocen ma charakter zero-jedynkowy, tj. za każdą pozytywnie udzieloną odpowiedź kandydat otrzymuje: 1 punkt; za złą: 0 punktów, stąd maksymalnie można uzyskać 200 punktów[1]. Następnie wyniki przeliczane są na udział procentowy.Warto dodać, że uzyskanie jak największej liczby punktów zwiększa szanse na dostanie się na najpopularniejsze specjalizacje.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

LEK zawiera pytania z następującego zakresu kształcenia przeddyplomowego[1]:

Wśród pytań z zakresu interny, pediatrii, chirurgii i medycyny rodzinnej znajduje się co najmniej 20 pytań z dziedziny onkologii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2012 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (Dz. U. poz. 903), § 2. 2. Błąd w przypisach: Nieprawidłowy znacznik <ref>; nazwę „LEK” zdefiniowano więcej niż raz z różną zawartością
    BŁĄD PRZYPISÓW
  2. a b Strona internetowa Centrum Egzaminów Medycznych
  3. Stan przebiegu procesu legislacyjnego rządowego projektu zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty
  4. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. W: Art. 14a. Ust. 1. Ustawy [on-line]. KPRM, 5 grudnia 1996 r.. [dostęp 2013-06-03].
  5. Załącznik do zarządzenia Nr 18/2012 Dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych z dnia 31 października 2012 r.. W: Regulamin Porządkowy Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego [on-line]. Centrum Egzaminów Medycznych, 31 października 2012 r.. [dostęp 2013-06-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]