Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świadectwo LDEK

Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK) – polski egzamin medyczny, do którego przystępują lekarze dentyści, konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty (zamiast pisania pracy magisterskiej). Analogicznie, lekarze zdają Lekarski Egzamin Końcowy (LEK)[1].

Terminy LDEK wyznacza się corocznie w dniach 1–14 września (sesja jesienna) i 1–14 lutego (sesja wiosenna)[2].

Czas trwania egzaminu wynosi 4 godziny. Dla uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu konieczne jest zdobycie co najmniej 56% maksymalnej liczby punktów z testu. Z początkiem roku 2013 LDEK zastąpił Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy – LDEP[3].

Procedura dopuszczenia[edytuj | edytuj kod]

W celu dopuszczenia do egzaminu zainteresowani – za pośrednictwem okręgowej rady lekarskiej – składają wniosek do Centrum Egzaminów Medycznych i jednocześnie rejestrują się na stronie internetowej CEM.

Bezwzględnym warunkiem dopuszczenia lekarza do egzaminu jest posiadanie ograniczonego prawa wykonywania zawodu lekarza (albo pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza, jeżeli już je posiada).

Zgodnie z przepisami do LDEK obecnie mogą przystąpić:

 • absolwenci studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym,
 • lekarze dentyści stażyści,
 • lekarze dentyści posiadający pełne prawo wykonywania zawodu[3].

Instytucje odpowiedzialne[edytuj | edytuj kod]

Egzamin z mocy prawa przeprowadzany jest przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi we współpracy z wojewódzkimi centrami zdrowia publicznego[4].

Formuła egzaminu[edytuj | edytuj kod]

Sposób przeprowadzenia egzaminu jest precyzyjnie określony regulaminami porządkowymi Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego[5]. Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy ma charakter testu jednokrotnego wyboru, który składa się z 200 zadań o charakterze pytań zamkniętych (pięć możliwych odpowiedzi, gdzie jedna jest prawidłowa). System skali ocen ma charakter zero-jedynkowy, tj. za każdą pozytywnie udzieloną odpowiedź kandydat otrzymuje: 1 punkt; za złą: 0 punktów, stąd maksymalnie można uzyskać 200 punktów[1]. Następnie wyniki przeliczane są na udział procentowy.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

LDEK zawiera pytania z następującego zakresu kształcenia przeddyplomowego[6]:

 1. stomatologia zachowawcza z endodoncją – 46 pytań
 2. stomatologia dziecięca – 29 pytań
 3. chirurgia stomatologiczna – 25 pytań
 4. protetyka stomatologiczna – 25 pytań
 5. periodontologia – 20 pytań
 6. ortodoncja – 20 pytań
 7. medycyna ratunkowa – 10 pytań
 8. bioetyka i prawo medyczne – 10 pytań
 9. orzecznictwo lekarskie – 7 pytań
 10. zdrowie publiczne – 8 pytań

Wśród pytań z zakresu stomatologii zachowawczej, stomatologii dziecięcej, chirurgii stomatologicznej, periodontologii i ortodoncji znajduje się co najmniej 25 pytań z dziedziny onkologii[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2021 r. poz. 790)
 2. § 7 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2021 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (Dz.U. z 2021 r. poz. 828).
 3. a b Strona internetowa Centrum Egzaminów Medycznych
 4. Dz.U. z 2021 r. poz. 790
 5. Załącznik do zarządzenia Nr 18/2012 Dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych z dnia 31 października 2012 r.. W: Regulamin Porządkowy Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego [on-line]. Centrum Egzaminów Medycznych, 31 października 2012 r.. [dostęp 2013-06-03].
 6. a b § 2 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2021 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]