Leki przeciwkaszlowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leki przeciwkaszlowe – grupa leków stosowanych w leczeniu suchego, męczącego kaszlu, pojawiającego się w przebiegu chorób oskrzeli, płuc, opłucnej i krtani.

Mechanizm działania[edytuj | edytuj kod]

Leki przeciwkaszlowe mogą działać ośrodkowo lub obwodowo. Działanie ośrodkowe polega na hamowaniu ośrodka kaszlu w mózgu, natomiast obwodowe na łagodzeniu podrażnień w drogach oddechowych.

Leki działające ośrodkowo na ogół hamują też funkcjonowanie innych części mózgu, co powoduje liczne działania niepożądane, przede wszystkim senność i zaburzenia oddychania.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Leki przeciwkaszlowe stosuje się w suchym, męczącym, uporczywym i napadowym, bezproduktywnym kaszlu. Opioidowe, uzależniające leki stosuje się w celu opanowania odruchu kaszlu tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. kiedy pacjent ma przebitą opłucną i kaszel zagraża jego życiu. Leki z tej grupy są przydatne w łagodzeniu objawów stanów zapalnych dróg oddechowych, w niektórych alergiach i innych schorzeniach.

Leków przeciwkaszlowych nie zaleca się, jeśli przyczyną kaszlu jest zalegająca w oskrzelach wydzielina - stosuje się wtedy leki wykrztuśne. Kaszlu spowodowanego astmą oskrzelową również nie leczy się lekami przeciwkaszlowymi. W astmie stosuje się leki przeciwastmatyczne.

 Zobacz więcej w artykule astma oskrzelowa, w sekcji leczenie.

Podział i przykłady[edytuj | edytuj kod]

Leki działające ośrodkowo - opioidowe[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: opioidy.

Leki działające ośrodkowo - nieopioidowe[edytuj | edytuj kod]

Leki działające obwodowo[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Waldemar Janiec red.: Kompendium farmakologii Wydanie II. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006. ISBN 83-200-3589-9.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.