Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1998
Ilustracja
Igrzyska Wspólnoty Narodów 1998
Kuala Lumpur
Victoria 1994 Manchester 2002
Miejsce

Stadion Narodowy Bukit Jalil

Data

16–21 września 1998

Liczba konkurencji

46

Liczba zawodników

690

Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1998 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Stadionie Narodowym Bukit Jalil w Kuala Lumpur w Malezji.

Rozegrano 24 konkurencje męskie i 22 kobiece. Mężczyźni po raz pierwszy rywalizowali w chodzie na 20 kilometrów i chodzie na 50 kilometrów, zamiast rozgrywanego dotąd chodu na 30 kilometrów, a kobiety w biegu na 5000 metrów (zamiast biegu na 3000 metrów), skoku o tyczce, trójskoku i rzucie młotem.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Trynidad i Tobago Ato Boldon 9,88 CR Namibia Frankie Fredericks 9,96 Barbados Obadele Thompson 10,00
Bieg na 200 m Anglia Julian Golding 20,18 Walia Christian Malcolm 20,29 Anglia John Regis 20,40
Bieg na 400 m Walia Iwan Thomas 44,54 CR Anglia Mark Richardson 44,60 Sri Lanka Sugath Thilakaratne 44,64
Bieg na 800 m Kenia Japheth Kimutai 1:43,82 Południowa Afryka Hezekiél Sepeng 1:44,44 Południowa Afryka Johan Botha 1:44,57
Bieg na 1500 m Kenia Laban Rotich 3:39,49 Anglia John Mayock 3:40,46 Anglia Anthony Whiteman 3:40,70
Bieg na 5000 m Kenia Daniel Komen 13:22,57 Kenia Tom Nyariki 13:28,09 Kenia Richard Limo 13:37,42
Bieg na 10 000 m Kenia Simon Maina 28:10,00 Kenia William Kalya 29:01,68 Australia Steve Moneghetti 29:02,76
Maraton Lesotho Thabiso Moqhali 2:19:15 Tanzania Simon Mrashani 2:19:42 Tanzania Andea Geway Suja 2:19:50
Bieg na 110 m przez płotki Anglia Tony Jarrett 13,47 Trynidad i Tobago Steve Brown 13,48 Południowa Afryka Shaun Bownes 13,53
Bieg na 400 m przez płotki Jamajka Dinsdale Morgan 48,28 Australia Rohan Robinson 48,99 Zimbabwe Ken Harnden 49,06
Bieg na 3000 m z przeszkodami Kenia John Kosgei 8:15,34 Kenia Bernard Barmasai 8:15,37 Kenia Kipkurui Misoi 8:18,24
Sztafeta 4 × 100 m  Anglia
Dwain Chambers
Marlon Devonish
Julian Golding
Darren Campbell
Jason Gardener[a]
38,20 CR  Kanada
Bradley McCuaig
Glenroy Gilbert
O’Brian Gibbons
Trevino Betty
38,46  Australia
Gavin Hunter
Darryl Wohlsen
Steve Brimacombe
Matt Shirvington
Rod Zuyderwick[a]
38,69
Sztafeta 4 × 400 m  Jamajka
Davian Clarke
Gregory Haughton
Michael McDonald
Roxbert Martin
2:59,03 CR  Anglia
Mark Richardson
Mark Hylton
Mark Deacon
Paul Slythe
Sean Baldock[a]
Solomon Wariso[a]
3:00,82  Walia
Iwan Thomas
Jamie Baulch
Matthew Elias
Paul Gray
3:01,86
Chód na 20 km Australia Nicholas A’Hern 1:24:59 CR Kanada Arturo Huerta 1:25:49 Australia Nathan Deakes 1:26:46
Chód na 50 km Malezja Govindasamy Saravanan 4:10:05 CR NR Australia Duane Cousins 4:10:13 Australia Dominic McGrath 4:12:52
Skok wzwyż Anglia Dalton Grant 2,31 Anglia Ben Challenger 2,28 Australia Tim Forsyth 2,28
Skok o tyczce Południowa Afryka Riaan Botha 5,60 CR Australia Paul Burgess 5,50 Mauritius Kersley Gardenne 5,35
Skok w dal Australia Peter Burge 8,22 Australia Jai Taurima 8,22 Trynidad i Tobago Wendell Williams 7,95
Trójskok Anglia Onochie Achike 17,10 Ghana Andrew Owusu 17,03 Kenia Remmy Limo 16,89
Pchnięcie kulą Południowa Afryka Burger Lambrechts 20,01 Cypr Michalis Luka 19,52 Walia Shaun Pickering 19,33
Rzut dyskiem Anglia Robert Weir 64,42 Południowa Afryka Frantz Kruger 63,93 Kanada Jason Tunks 62,22
Rzut młotem Australia Stuart Rendell 74,71 Anglia Mick Jones 74,02 Walia Dewi Hemsley 72,83
Rzut oszczepem Południowa Afryka Marius Corbett 88,75 CR Anglia Steve Backley 87,38 Anglia Mick Hill 83,80
Dziesięciobój Australia Jagan Hames 8490 pkt Australia Simon Shirley 8307 pkt Kanada Mike Smith 8143 pkt

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Bahamy Chandra Sturrup 11,06 Kanada Philomena Mensah 11,19 Australia Tania Van Heer 11,29
Bieg na 200 m Australia Nova Peris-Kneebone 22,77 Jamajka Juliet Campbell 22,79 Australia Lauren Hewitt 22,83
Bieg na 400 m Jamajka Sandie Richards 50,17 CR Szkocja Allison Curbishley 50,71 Anglia Donna Fraser 51,01
Bieg na 800 m Mozambik Maria Mutola 1:57,60 Mozambik Tina Paulino 1:58,39 Anglia Diane Modahl 1:58,81
Bieg na 1500 Kenia Jackline Maranga 4:05,27 CR Anglia Kelly Holmes 4:06,10 Zimbabwe Julia Sakara 4:07,82 NR
Bieg na 5000 m Australia Kate Anderson 15:52,74 Anglia Andrea Whitcombe 15:56,85 Zimbabwe Samukeliso Moyo 15:57,57
Bieg na 10 000 m Kenia Esther Wanjiru 33:40,13 Australia Kylie Risk 33:42,11 Australia Clair Fearney 33:52,13
Maraton Australia Heather Turland 2:41:24 Australia Lisa Dick 2:41:48 Namibia Elizabeth Mongudhi 2:43:28
Bieg na 100 m przez płotki Jamajka Gillian Russell 12,70 CR Sri Lanka Sriyani Kulawansa 12,95 Kanada Keturah Anderson 13,04
Bieg na 400 m przez płotki Barbados Andrea Blackett 53,91 Anglia Gowry Retchakan-Hodge 55,25 Kanada Karlene Haughton 55,53
Sztafeta 4 × 100 m  Australia
Tania Van Heer
Lauren Hewitt
Nova Peris-Kneebone
Sharon Cripps
43,39  Jamajka
Donnette Brown
Juliet Campbell
Gillian Russell
Brigitte Foster
43,44  Anglia
Marcia Richardson
Donna Fraser
Simmone Jacobs
Joice Maduaka
43,69
Sztafeta 4 × 400 m  Australia
Susan Andrews
Tamsyn Lewis
Lee Naylor
Tania Van Heer
3:27,28  Anglia
Michelle Thomas
Michelle Pierre
Victoria Day
Donna Fraser
3:29,28  Kanada
Karlene Haughton
Diane Cummins
LaDonna Antoine
Foy Williams
3:29,97
Chód na 10 km Australia Jane Saville 43:57 CR Australia Kerry Saxby-Junna 44:26 Anglia Lisa Kehler 45:03
Skok wzwyż Południowa Afryka Hestrie Storbeck 1,91 Anglia Joanne Jennings 1,91 Australia Alison Inverarity 1,88
Skok o tyczce Australia Emma George 4,20 CR Południowa Afryka Elmarie Gerryts 4,15 Kanada Trista Bernier 4,15
Skok w dal Anglia Joanne Wise 6,63 Bahamy Jackie Edwards 6,59 Australia Nicole Boegman 6,58
Trójskok Anglia Ashia Hansen 14,32 CR Kamerun Françoise Mbango 13,95 Anglia Connie Henry 13,94
Pchnięcie kulą Anglia Judy Oakes 18,83 Anglia Myrtle Augee 17,16 Południowa Afryka Veronica Abrahamse 16,52
Rzut dyskiem Nowa Zelandia Beatrice Faumuina 65,92 CR Australia Lisa-Marie Vizaniari 62,14 Australia Alison Lever 59,80
Rzut młotem Australia Deborah Sosimenko 66,56 CR Anglia Lorraine Shaw 62,66 Kanada Caroline Wittrin 61,67
Rzut oszczepem Australia Louise McPaul 66,96 Anglia Karen Martin 57,82 Anglia Kirsty Morrison 56,34
Siedmiobój Anglia Denise Lewis 6513 pkt Australia Jane Jamieson 6354 pkt Nowa Zelandia Joanne Henry 6096 pkt

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Poz. Państwo Gold medal blank.svg Silver medal blank.svg Bronze medal blank.svg Łącznie
1.  Australia 13 10 11 34
2.  Anglia 10 14 9 33
3.  Kenia 7 3 3 13
4.  Południowa Afryka 4 3 3 11
5.  Jamajka 4 2 0 6
6.  Walia 1 1 3 5
7.  Trynidad i Tobago 1 1 3 5
8.  Bahamy 1 1 0 2
 Mozambik 1 1 0 2
10.  Barbados 1 0 1 2
 Nowa Zelandia 1 0 1 2
12.  Lesotho 1 0 0 1
 Malezja 1 0 0 1
14.  Kanada 0 3 7 10
15.  Namibia 0 1 1 2
 Sri Lanka 0 1 1 2
 Tanzania 0 1 1 2
18.  Cypr 0 1 0 1
 Ghana 0 1 0 1
 Kamerun 0 1 0 1
 Szkocja 0 1 0 1
22.  Zimbabwe 0 0 3 3
23.  Mauritius 0 0 1 1

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Biegł w eliminacjach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]