Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – bieg na 100 m kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016

Lekkoatletyka
Bieg na 100 metrów kobiet
Złoty medal Jamajka Elaine Thompson
Srebrny medal Stany Zjednoczone Tori Bowie
Brązowy medal Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce

Bieg na 100 metrów kobiet – jedna z konkurencji lekkoatletycznych rozgrywanych podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro.

Konkurencja rozpoczęła się eliminacjami, 12 sierpnia o godzinie 13:55 czasu miejscowego. Finał w którym wyłoniono mistrzynię olimpijską, odbył się dwa dni później później o godzinie 22:37 czasu miejscowego.[1] Zawody odbyły się na Stadionie Olimpijskim w Rio de Janeiro.

Złoty medal zdobyła Jamajka Elaine Thompson z czasem 10,71 s. Wicemistrzem olimpijskim została Amerykanka Tori Bowie, a trzecie miejsce zajęła rodaczka Thompson - Shelly-Ann Fraser-Pryce

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data[1] Godzina (UTC-3) Wydarzenie
12 sierpnia 2016 11:55
22:40
Preeliminacje
Runda 1
13 sierpnia 2016 21:00 Półfinały
13 sierpnia 2016 22:37 Finał

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Tabela przedstawia najlepsze wyniki, które uzyskali zawodnicy na świecie, igrzyskach olimpijskich oraz na każdym kontynencie[2]. Stan sprzed igrzysk.

Nazwa Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Stany Zjednoczone Florence Griffith-Joyner 10,49 s Stany Zjednoczone Indianapolis 16.07.1988
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Florence Griffith-Joyner 10,62 s Korea Południowa Seul 14.08.1988
Lider list światowych 2016 Jamajka Elaine Thompson 10,70 s Jamajka Kingston 1.07.2016
Rekord Afryki Wybrzeże Kości Słoniowej Murielle Ahouré 10,78 s Stany Zjednoczone Montverde 11.06.2016
Rekord Ameryki Południowej Ekwador Ángela Tenorio 10,99 s Kanada Toronto 22.07.2015
Rekord Ameryki Północnej,
Środkowej i Karaibów
Stany Zjednoczone Florence Griffith-Joyner 10,49 s Stany Zjednoczone Indianapolis 16.07.1988
Rekord Azji Chińska Republika Ludowa Li Xuemei 10,79 s Chińska Republika Ludowa Szanghaj 18.10.1997
Rekord Europy Francja Christine Arron 10,73 s Węgry Budapeszt 19.08.1998
Rekord Oceanii Australia Melissa Breen 11,11 s Australia Canberra 09.02.2014

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Poz. - pozycja
OR - rekord olimpijski | NR - rekord krajowy | PB - rekord życiowy | =PB - wyrównany rekord życiowy |
SB - najlepszy wynik w sezonie | =SB - wyrównany najlepszy wynik w sezonie
DNS - nie wystartował | DNF - dyskwalifikacja za falstart
* wyniki podawane w sekundach

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Wyścig 1[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 11:55
Wiatr: +0,9 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Hafsatu Kamara  Sierra Leone 12,24 Q
2 Sisilia Seavula  Fidżi 12,34 Q
3 Regine Tugade  Guam 12,52
4 Makoura Keita  Gwinea 12,66 PB
5 Aireen Akter  Bangladesz 12,99
6 Mariana Cress  Wyspy Marshalla 13,20
7 Liliana Neto  Angola 13,58
8 Kamia Yousufi  Afganistan 14,02

Wyścig 2[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 12:02
Wiatr: -0,2 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Sunayna Wahi  Surinam 12,09 Q
2 Patricia Taea  Wyspy Cooka 12,30 Q
3 Mazoon Khalfan Saleh Al Alawi  Oman 12,30 q
4 Lidiane Lopes  Republika Zielonego Przylądka 12,38
5 Denika Kassim  Suazi 12,49
6 Taina Halasima  Tonga 12,80
7 Laenly Phoutthavong  Laos 12,82 PB
8 Lerissa Henry  Mikronezja 13,53

Wyścig 3[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 12:09
Wiatr: -0,2 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Charlotte Wingfield  Malta 11,86 Q
2 Cecilia Bouele  Kongo 11,98 Q
3 Zaidatul Husniah Zulkifli  Malezja 12,12 q
4 Prenam Pesse  Togo 12,38
5 Denika Kassim  Komory 12,53
6 Jordan Mageo  Samoa Amerykańskie 13,72
7 Kariman Abuljadayel  Arabia Saudyjska 14,61
8 Karitaake Tewaaki  Kiribati 14,70

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Wyścig 1[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 22:40
Wiatr: +0,3 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Desiree Henry  Wielka Brytania 11,08 Q
2 Murielle Ahouré  Wybrzeże Kości Słoniowej 11,17 Q
3 Natalija Pohrebniak  Ukraina 11,30 q
4 Lorène Bazolo  Portugalia 11,43
5 Wei Yongli  Chiny 11,48
6 Hajar Alkhaldi  Bahrajn 11,59
7 Rima Kaszafutdinowa  Kazachstan 11,84
8 Sisilia Seavula  Fidżi 12,48

Wyścig 2[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 22:47
Wiatr: 0,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Dafne Schippers  Holandia 11,16 Q
2 Tatjana Pinto  Niemcy 11,31 Q
3 Khamica Bingham  Kanada 11,41
4 Flings Owusu-Agyapong  Ghana 11,43
5 Gloria Asumnu  Nigeria 11,55
6 Evelyn Rivera  Kolumbia 11,59
7 Brenessa Thompson  Gujana 11,72
8 Hafsatu Kamara  Sierra Leone 12,22

Wyścig 3[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 22:54
Wiatr: 0,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Tori Bowie  Stany Zjednoczone 11,13 Q
2 Blessing Okagbare  Nigeria 11,16 Q
3 Ángela Tenorio  Ekwador 11,35 q
4 Ezinne Okparaebo  Norwegia 11,43
5 Eliecith Palacios  Kolumbia 11,48
6 Tahesia Harrigan-Scott  Brytyjskie Wyspy Dziewicze 11,54
7 Chrystyna Stuj  Ukraina 11,57
8 Cecilia Bouele  Kongo 12,18

Wyścig 4[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 23:01
Wiatr: -0,3 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Shelly-Ann Fraser-Pryce  Jamajka 10,96 Q
2 Marie Josée Ta Lou  Wybrzeże Kości Słoniowej 11,01 Q
3 Mujinga Kambundji  Szwajcaria 11,19 q
4 Narcisa Landazuri  Ekwador 11,38 q
5 Tynia Gaither  Bahamy 11,56
6 Ramona Papaioannou  Cypr 11,61
7 Ruddy Zang Milama  Gabon 11,67
8 Sunayna Wahi  Surinam 12,25

Wyścig 5[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 23:08
Wiatr: -0,7 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Tianna Bartoletta  Stany Zjednoczone 11,23 Q
2 Ewa Swoboda  Polska 11,24 Q
3 Ołesia Powch  Ukraina 11,39 q
4 Kelly-Ann Baptiste  Trynidad i Tobago 11,42
5 Jennifer Madu  Nigeria 11,61
6 Nigina Sharipova  Uzbekistan 11,68
7 Dutee Chand  Indie 11,69
8 Patricia Taea  Wyspy Cooka 12,41

Wyścig 6[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 23:15
Wiatr: 0,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Michelle-Lee Ahye  Trynidad i Tobago 11,00 Q
2 Christania Williams  Jamajka 11,27 Q
3 Asha Philip  Wielka Brytania 11,34 q
4 Crystal Emmanuel  Kanada 11,43
5 Wiktorija Ziabkina  Kazachstan 11,69
6 Marika Popowicz-Drapała  Polska 11,70
7 Iman Isa Jassim  Bahrajn 11,72
8 Charlotte Wingfield  Malta 11,90

Wyścig 7[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 23:22
Wiatr: -1,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Elaine Thompson  Jamajka 11,21 Q
2 Rosângela Santos  Brazylia 11,25 Q
3 Semoy Hackett  Trynidad i Tobago 11,35 q
4 Toea Wisil  Papua-Nowa Gwinea 11,48
5 Olga Safronowa  Kazachstan 11,50
6 Alyssa Conley  Południowa Afryka 11,57
7 Melissa Breen  Australia 11,74
8 Mazoon Khalfan Saleh Al Alawi  Oman 12,43

Wyścig 8[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 23:29
Wiatr: -0,2 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 English Gardner  Stany Zjednoczone 11,09 Q
2 Carina Horn  Południowa Afryka 11,32 Q
3 Iwet Łałowa  Bułgaria 11,35 q
4 Darryl Neita  Wielka Brytania 11,41
5 Rebekka Haase  Niemcy 11,47
6 Yuan Qiqi  Chiny 11,56
7 Franciela Krasucki  Brazylia 11,67
8 Zaidatul Husniah Zulkifli  Malezja 12,62

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy półfinał[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 21:00
Wiatr: +1,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Tori Bowie  Stany Zjednoczone 10,90 Q
2 Michelle-Lee Ahye  Trynidad i Tobago 10,90 SB Q
3 Christania Williams  Jamajka 10,96 PB q
4 Murielle Ahouré  Wybrzeże Kości Słoniowej 11,01
5 Ángela Tenorio  Ekwador 11,14
6 Mujinga Kambundji  Szwajcaria 11,16
7 Ewa Swoboda  Polska 11,18
8 Ołesia Powch  Ukraina 11,29

Drugi półfinał[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 21:07
Wiatr: +0,3 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Shelly-Ann Fraser-Pryce  Jamajka 10,88 SB Q
2 Dafne Schippers  Holandia 10,90 Q
3 Marie Josée Ta Lou  Wybrzeże Kości Słoniowej 10,94 PB q
4 Tianna Bartoletta  Stany Zjednoczone 11,00
5 Rosângela Santos  Brazylia 11,23 SB
6 Narcisa Landazuri  Ekwador 11,27
7 Natalija Pohrebniak  Ukraina 11,32
8 Asha Philip  Wielka Brytania 11,33

Trzeci półfinał[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 21:14
Wiatr: +0,6 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Elaine Thompson  Jamajka 10,88 Q
2 English Gardner  Stany Zjednoczone 10,90 Q
3 Blessing Okagbare  Nigeria 11,09
4 Desiree Henry  Wielka Brytania 11,09
5 Semoy Hackett  Trynidad i Tobago 11,20
6 Carina Horn  Południowa Afryka 11,20
7 Tatjana Pinto  Niemcy 11,32
8 Iwet Łałowa  Bułgaria DNS

Finał[edytuj | edytuj kod]

Godzina: 21:37
Wiatr: +0,5 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
Gold medal.svg Elaine Thompson  Jamajka 10,71
Silver medal.svg Tori Bowie  Stany Zjednoczone 10,83
Bronze medal.svg Shelly-Ann Fraser-Pryce  Jamajka 10,86 SB
4 Marie Josée Ta Lou  Wybrzeże Kości Słoniowej 10,86 PB
5 Dafne Schippers  Holandia 10,90
6 Michelle-Lee Ahye  Trynidad i Tobago 10,92
7 English Gardner  Stany Zjednoczone 10,94
8 Christania Williams  Jamajka 11,80

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Women's 100m (ang.). rio2016.com. [dostęp 2016-08-18].
  2. SENIOR OUTDOOR 100 METRES WOMEN (ang.). iaaf.org. [dostęp 2016-08-18].