Lelek malgaski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lelek malgaski
Caprimulgus madagascariensis[1]
Sganzin, 1840
Lelek malgaski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd lelkowe
Rodzina lelkowate
Rodzaj Caprimulgus
Gatunek lelek madagaskarski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Lelek malgaski (Caprimulgus madagascariensis) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny lelkowatych. Zasiedla Madagaskar. Niezagrożony wyginięciem.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosi 21-23 cm, masa ciała 37-51 g. Samice cięższe od samców. Dorosły samiec posiada szarobrązowy wierzch ciała pokryty czarnobrązowymi pasami. Pióra w zgięciu skrzydła brązowoczarne z płowymi obrzeżeniami. Pokrywy małe i średnie II rzędu szarobrązowe w żółtobrązowe plamki. Pozostała część pokryw skrzydłowych szarobrązowa, nakrapiana płowo z brązowymi środkami. Spód ciała szarobrązowy w wąskie białawe pasy. Brzuch i boki pokrywają głównie brązowe pasy. Występuje białawy pasek przyżuchwowy. Dziób czarny, cienki, widoczne brązowawe pióra szczeciniaste. Nogi i tęczówki brązowe. Na czterech zewnętrznych lotkach I rzędu biała plama[3].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Spotykany na całym obszarze Madagaskaru. Zasiedla wszystkie typy środowisk z wyjątkiem wilgotnych lasów. Najczęściej spotykany w świetlistych lasach, plantacjach, terenach rolniczych, na wysokości do 1800 m n.p.m. Podgatunek aldabrensis zasiedla archipelag Aldabra (Seszele). Często przebywa w miejscach rośnięcia drzew z rodzajów Baobab i Didiera[3].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Zależnie od miejsca występowania okres lęgowy trwa w różnym czasie, jednakże zazwyczaj ma miejsce w październiku i listopadzie oraz kwietniu. Lelek malgaski jaja składa bezpośrednio na podłożu, często na liściach. W lęgu 2 białe jaja pokryte plamkami. Samica wysiaduje za dnia, zmienia się z samcem o zmierzchu i świcie. Okres inkubacji nieznany. Młode pokrywa brązowo-płowy puch. Nie jest wiadome po jakim czasie usamodzielniają się[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Caprimulgus madagascariensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Caprimulgus madagascariensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c Nicole Bouglouan: Madagacar Nightjar. 7 marca 2013.