Leliwa IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leliwa IV vel Podlaski vel Podleski

Leliwa IV (Podlaski, Podlaske, Podleski, Poleski, być może także Pottlacke, Leliwa odmienny)kaszubski herb szlachecki, odmiana herbu Leliwa.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

W polu błękitnym pod półksiężycem z twarzą barkiem do góry złotym, takaż gwiazda. Klejnot: nad hełmem, w koronie godło na opak.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Według Ostrowskiego początek odmiany niewiadomy. Wspomina on o pieczętującej się tym herbem rodzinie Podlaskich na Kaszubach, a także o pieczęci o tym kształcie z XVIII w. Szczęsnego Połońskiego, poborcy nowogrodzkiego[1].

Oprócz Ostrowskiego, herb wzmiankowali jeszcze autorzy herbarzy: Nowy Siebmacher, Żernicki (Der polnische Adel) oraz Ledebur (Adelslexikon der preussichen Monarchie von...).

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Podlaski (Podlaske, Podleski, Podlewski, Poleski, Pollieski, być może też Pottlacke), także z przydomkami Chełm (Elma) i Embden.

Według Ostrowskiego także Połoński[1].

Herbem identycznym merytorycznie, ale o nieznanych barwach i klejnocie posługiwali się także Zapędowscy z Kaszub.

Rodzina Podlaskich[edytuj | edytuj kod]

Drobna rodzina szlachecka ze wsi Podleś koło Kościerzyny. Pierwsza wzmianka z 1570 (Michał, Maciej Polescy w Podlesiu Małym). Kolejne wzmianki z lat 1662 (Jakub Podleski w Borzyszkowach), 1772 (Antoni Podleski w Kiedrowicach). Według Ledebura, rodzina ta jest identyczna z rodziną Pottlacke (Poklat) z ziemi lęborskiej, ale nie jest to pewna informacja.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Juliusz Karol Ostrowski: Księga herbowa rodów polskich. T. 2. Warszawa: Główny skład księgarnia antykwarska B. Bolcewicza, 1897, s. 177.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]