Przejdź do zawartości

Leliwa V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb
Herb

Leliwa Vpolski herb szlachecki, odmiana herbu Leliwa.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Juliusz Karol Ostrowski odmianę blazonuje następująco :

W polu czerwonym – nad złotym półksiężycem – sześciopromienna gwiazda złota. Nad hełmem w koronie na pawim ogonie księżyc z gwiazdą jak na tarczy.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie najstarsza odmiana Leliwy. Ostrowski pisze jednak, że nie ma pewności, aby ta odmiana miała istnieć gdziekolwiek poza Litwą. Kojałowicz opisując herb Dorohostajskich (Leliwę) miał właśnie podać czerwoną barwę pola[1].

Orzechowski, Paprocki i Bielski mieli wspominać, że w Polsce niektóre domy używały Leliwy w polu czerwonym, rodzin tych jednak nie wymienili.

Według prof. Małeckiego Granowscy z Wielkopolski nie Leliwici tylko herbu podobnego do Leliwy, w końcu XIV w. Leliwę przyjęli; a przez ożenek wszedłszy w posiadanie Pilczy przezwali się Pileckimi. Przypuszcza on, że ponieważ poprzednimi właścicielami Pilczy byli Toporczykowie, a Topór jest na czerwonym polu, mógł to być powód dla którego Leliwa Pileckich była w polu tej barwy. Możliwe jest także, że Granowscy prawdziwymi Leliwitami nie będąc, w czasie gdy barwy herbów się ustalały, z porządku rzeczy musieli przyjąć odmianę.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Leliwy w polu czerwonym miały używać następujące rody herbownych: Abramowicze, Józefowicze, Granowscy, Pileccy, a także inne nieznane z nazwy rodziny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]