Lelkowa Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lelkowa Góra
Państwo  Polska
Pasmo Sudety,
Góry Stołowe
Wysokość 738 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Lelkowa Góra
Lelkowa Góra
Ziemia50°27′44,129″N 16°17′40,762″E/50,462258 16,294656

Lelkowa Góra ( 738 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych.

Wzniesienie położone w środkowo-zachodniej części pasma Gór Stołowych, na północny wschód od miejscowości Jakubowice, po południowej stronie od Błędnych Skał.

Jest to rozległe wzniesienie, o stromych zboczach, z płaskim mało wyrazistym wierzchołkiem górujące od południowego zachodu nad Jakubowicami.

Ukształtowanie i rzeźba wzniesienia jest bardzo zróżnicowana i należy do jednych z najciekawszych w Górach Stołowych. Ciekawa rzeźba związana jest z złożoną budową geologiczną. Znaczący wpływ na ukształtowanie mają zachodzące intensywnie procesy erozyjne, głównie erozja wodna zarówno powierzchniowa i podziemna. Wzniesienie zbudowane z górnokredowych piaskowców. Położenie góry, kształt góry i rozciągnięta część szczytowa, czynią górę rozpoznawalną w terenie. Od wschodu wzniesienie wydzielone jest głęboką doliną Kudowskiego Potoku, wzdłuż której prowadzi Szosa Stu Zakrętów z Radkowa do Kudowy-Zdrój.

Wierzchołek i zbocza wzniesienia porasta w całości las świerkowy regla dolnego z domieszką drzew liściastych. Zbocza wzniesienia poniżej szczytu trawersuje kilka leśnych dróg i ścieżek. Wschodnie i północne zbocze trawersuje „Droga Aleksandra” prowadząca do Błędnych Skał.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na szczyt nie prowadzi szlak turystyczny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]