Lelkowiec gujański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lelkowiec gujański
Hydropsalis maculosa[1]
(Todd, 1920)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd lelkowe
Rodzina lelkowate
Rodzaj Hydropsalis
Gatunek lelkowiec gujański
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status none DD.svg
brak danych

Lelkowiec gujański (Hydropsalis maculosa) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny lelkowatych (Caprimulgidae). Występuje endemicznie w Gujanie Francuskiej. Nie był widziany od roku 1917 i posiada status niedostateczne dane.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Skrzydło 139 mm, ogon 112 mm, dziób 8 mm, skok 17,5 mm. Z wierzchu szary i rdzawopłowy. Wierzch głowy pokryty czarnymi paskami, zwężającymi się z tyłu szyi. Pióra na zgięciu skrzydeł posiadają płowoochrowe obrzeżenia, poprzedzone czarnym obszarem. Pokrywy małe I i II rzędu czarne z nieregularnymi kasztanowymi wzorami. Pokrywy średnie i duże podobne, lecz na końcu posiadają plamki o barwie płowej do ochrowopłowej. Lotki I rzędu czarne, cztery najbardziej zewnętrzne posiadają białą plamę w połowie długości. Lotki II rzędu czarne z nieregularnymi kasztanowymi plamami. Boki głowy brązowe. Pokrywy uszne niemalże jednolite, jednak miejscami czarniawe. Broda i górna część gardła czarno-brązowe. Boki gardła białe, oddzielone od pozostałych partii upierzenia otoczką z ochrowopłowych piór o czarnych zakończeniach. Pierś i spód ciała płowe w czarne pasy, podobnie jak i pokrywy podskrzydłowe. Sterówki czarne, zewnętrzna para na chorągiewkach wewnętrznych posiada białą plamę szerokości około 25 mm[3].

Status zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Od czasu zebrania holotypu w 1917 roku lelkowiec gujański nie był widziany. W 1982 roku w okolicach Saül złapano osobnika mogącego być samicą tego gatunku, w roku 1999 w okolicach tej samej miejscowości obserwowano dwa lelkowce mogące być lelkowcami gujańskimi. Widywano tamże lelkowce o niepewnym statusie, mogące jednak być lelkowcami żałobnymi (Nyctipolus nigrescens). Jedyne pewne miejsce występowania to progi rzeczne Saut Tamanoir, gdzie odnaleziono holotyp. W związku z niemożliwością ustalenia liczebności i kondycji populacji gatunkowi nadano status niedostateczne dane (DD, Data Deficient)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Caprimulgus maculosus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2015-03-11]
  2. BirdLife International 2012, Setopagis maculosa [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2014.3 [dostęp 2015-03-11] (ang.).
  3. W.E.C. Todd. Descriptions of apparently new South American birds. „Descriptions of apparently new South American birds”. 33, s. 71-75, 1920. 
  4. Cayenne Nightjar Caprimulgus maculosus. BirdLife International. [dostęp 2 listopada 2013].