Leniwka (dopływ Radomki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Leniwa)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leniwka
Ilustracja
Leniwka wypływająca z Puszczy Kozienickiej
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja województwo mazowieckie
Rzeka
Długość 15,83 km
Powierzchnia zlewni 123 km²
Źródło
Miejsce okolice wsi Żdżary (koło Jedlni)
Ujście
Recypient Radomka
Miejsce na zachód od Stawów Grądy
Wysokość ok. 118 m n.p.m.[1]
Współrzędne 51°33′28″N 21°18′46″E/51,557778 21,312778
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście

Leniwka (Leniwa[2]) – rzeka, prawy dopływ Radomki[3] o długości 15,83 km[4].

Rzeka płynie w województwie mazowieckim, na terenie gmin: Pionki, Jastrzębia i Głowaczów (odcinek ujściowy). Jej źródła znajdują się w okolicach wsi Żdżary (koło Jedlni). Stąd płynie na zachód, w stronę Jedlni. Za wspomnianą miejscowością skręca na północ, płynąc środkiem polany jedleńskiej. Jej dolny odcinek jest przede wszystkim leśny, gdyż przepływa przez tereny Kozienickiego Parku Krajobrazowego. W tym miejscu wokół rzeki utworzono Rezerwat przyrody Leniwa. Po odcinku puszczańskim wpływa w obręb doliny Radomki, do której uchodzi za Stawami Grądy (Grondy). Prawymi dopływami Leniwki są Roścień, Rzekietka, Ostrownica, Narutówka, a lewymi Jedlnianka, Dobra, Ćwiertowa i Jedlonka.

Na polanie jedleńskiej rzekę cechuje bieg uregulowany, podobnie jest w obrębie doliny Radomki. W miejscach tych płynie przez podmokłe łąki. Bardziej dziki bieg rzeki, meandrujący i porośnięty wieloma gatunkami drzew znajduje się na odcinku biegnącym przez Puszczę Kozienicką (między Stokami a Lewaszówką).

Most dawnej kolejki wąskotorowej nad Leniwką

Leniwka wraz z dopływami w przeszłości odgrywała znaczącą rolę w życiu gospodarczym okolicznych wsi.[potrzebny przypis] Na rzece istniał młyn położony w Jaroszkach, będących dawną osadą młyńską. Poruszała ona również hutę szkła w Stokach i Hucie oraz fajansiernię w Jedlni, które zostały założone w 1841 roku przez właściciela majoratu jedleńskiego, rosyjskiego gen. Aleksandra Bezaka (ziemie te zostały mu nadane jako nagrodę za zasługi w tłumieniu powstania listopadowego). Nad jej brzegami w czasie ostatnich dwóch wieków rozegrało się wiele krwawych wydarzeń historycznych, w tym bitwy z czasów powstania styczniowego (1863-1864) oraz II wojny światowej (1939-1945).[potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Piasecki, Puszcza Kozienicka, Wyd. PTTK "Kraj", Warszawa 1999