Leniwiec (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leniwiec
Ilustracja
Podczas Przystanek Woodstock 2017
Rok założenia 1994
Pochodzenie  Polska
Gatunek punk rock
Wydawnictwo muzyczne Mystic Production
Strona internetowa

Leniwiec – grupa muzyczna z Jeleniej Góry grająca muzykę punk, rock, reggae, ska, folk[1]. Zespół tworzy piosenki o przesłaniu antyrasistowskim oraz piosenki o zabarwieniu humorystycznym. W sześć lat po powstaniu Leniwiec nagrał swój debiutancki album Z tarczą lub na tarczy. Po jego wysłuchaniu przez Jurka Owsiaka zespół został zaproszony na Woodstock. Zagrali oni również na największym fińskim festiwalu punkowym Puntalla. Kolejne albumy (Uprzedzenia i Crazy Bros) zostały wydane w latach 2003 i 2004 przez wydawnictwo Pasażer, znanego z wydawnictw punkowych.

Leniwiec popiera akcję Wykop Rasizm Ze Stadionów. Zespół oprócz Polski gra wiele koncertów w Niemczech i Czechach, a także wyjeżdża do innych krajów Europy. Zespół bardzo zaprzyjaźnił się z zespołem punkowym Houba z Czech, z którym czasem grają wspólne koncerty w Czechach i Polsce.

W 2008 roku do zespołu dołączyli Agnieszka Szpargała i Paweł Wrocławski. W 2010 roku zespół podpisał kontrakt z wydawnictwem Mystic Production, a w 2011 roku ukazała się płyta pt. „Droga”. W grudniu 2011 roku z zespołu odeszli: perkusista Jarek Oczoś i basista Krzysztof Herezo, ich miejsce w zespole zajęli: Jakub Matusiak oraz Wojciech Wiktorski (członek oryginalnego składu zespołu).

W maju 2013 roku, nakładem Mystic Production, ukazała się płyta „Rozpaczliwie Wolny. Piosenki Edwarda Stachury”.

W 2018 roku z zespołu odeszła Agnieszka Szpargała.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Aktualny skład
  • Karolina Mielniczyn - wokal (od 2018r.)
Byli muzycy
  • Jarek „Okoń” Oczoś – perkusja, chórki
  • Krzysztof „Krzychu” Herezo – gitara basowa
  • Agnieszka Szpargała - wokal, sax

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]