Leokadia z Toledo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Leokadia z Toledo
dziewica
męczennica
Ilustracja
Krypta św. Leokadii w Oviedo.
Data i miejsce śmierci ok. 304
Toledo
Czczona przez Kościół katolicki
Wspomnienie 9 grudnia
Atrybuty palma męczeństwa, wieża
Patronka Hiszpanii, Toledo

Leokadia z Toledo (zm. ok. 304) – dziewica, męczennica i święta Kościoła katolickiego.

Zgodnie z Martyrologium Rzymskim Leokadia była chrześcijanką z Toledo. W czasach panowania cesarza Dioklecjana, miejscowy legat[1] Dacjan, rozkazał uwięzić wszystkich, którzy wyznają wiarę w Chrystusa. Wśród nich była Leokadia. Legat próbował skłonić ją do wyrzeczenia się wiary, najpierw pochlebstwami i obietnicami, później natomiast groźbami. Na skutek odmowy, została wtrącona do więzienia, torturowana i bita. Zmarła z wycieńczenia w 304 roku po Chrystusie.

Św. Leokadia jest patronką całej Hiszpanii, a w szczególności Toledo.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 9 grudnia.

Atrybutami jest palma męczeństwa i wieża.

Relikwie i sanktuaria

Na grobie św. Leokadii św. Helladiusz – metropolita Toledo nakazał wybudować bazylikę. W VII wieku kult świętej przeżywał rozkwit. W świątyni tej odbywały się bowiem synody (w latach: 633, 636, 638 i 694), które również miały wpływ na kult Leokadii[1].
9 grudnia mieszkańcy miasta i okolic, w tym król i prymas, przybywali do sanktuarium. Otwierano wówczas grób, na którym uroczyście przemawiał arcybiskup Toledo.

Szczególną pamiątką po Leokadii, obdarzaną przez wiernych czcią, był jej welon. W VIII wieku najazd Arabów zmusił władze kościelne do przeniesienia relikwii do Oviedo, gdzie również wzniesiono kościół ku czci męczennicy. W IX wieku relikwie trafiły do Saint-Ghislain na terenie współczesnej Belgii. W okresie reformacji relikwie opuściły objętą falą protestantyzmu Belgię, aby wrócić do Toledo, gdzie znajdują się do dziś w miejscowej katedrze (hiszp. Catedral de Santa María de Toledo).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Leokadia na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]