Przejdź do zawartości

Leon Karłowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Leon Karłowicz (ur. 3 stycznia 1922, w Zasmykach w gminie Lubitów na Wołyniu, jako Leon Mariański, zm. 2002 w Pszczelej Woli) – polski nauczyciel, pisarz, żołnierz Armii Krajowej.

Podczas wojny zgłosił się do oddziału Władysława Czermińskiego ps. „Jastrząb” w Zasmykach, który w 1944 zasilił 27 Wołyńską Dywizję Piechoty AK. Wraz z nią przebył szlak bojowy do Skrobowa. W obawie przed UB zaopatrzył się w fałszywe dokumenty na nazwisko Karłowicz.

Od roku 1948 mieszkał w Pszczelej Woli, pracując jako nauczyciel historii i języka polskiego. Napisał jedenaście książek o tematyce kresowej. Był organizatorem Kaplicy Męczenników Wołynia i 27. WDP AK w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.

Jego brat, Antoni Mariański (1927-2017) był dokumentalistą ludobójstwa Polaków dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich oraz autorem publikacji i polemik o tematyce kresowej[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moje Kresy. Dwaj przyjaciele z Wołynia – Jerzy Wadas i Antoni Mariański [online], plus.nto.pl, 13 marca 2017 [dostęp 2023-05-12] (pol.).
  2. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Odszedł Antoni Mariański, bohaterski obrońca Wołynia [online], Ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski [dostęp 2023-05-12] (pol.).

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]