Leonard Shure

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Leonard Shure (ur. 10 kwietnia 1910 w Los Angeles, zm. 28 lutego 1995 w Nantucket, Massachusetts) – amerykański pianista. Swoją karierę rozpoczął w wieku 5 lat, a jako nastolatek studiował prywatnie u Schnabela w Niemczech.

Życie[edytuj]

Shure był absolwentem Hochschule für Musik w Berlinie w 1927 roku, w którym to czasie zadebiutował w Niemczech. Był pierwszym i jedynym asystentem Schnabela do 1933 roku.

Shure wrócił do Stanów Zjednoczonych w 1933 roku i zadebiutował koncertem w Nowym Jorku z Boston Symphony Orchestra. Koncertował z każdą z głównych orkiestr symfonicznych w Stanach Zjednoczonych, w tym z New York Philharmonic, Detroit, St Louis, Pittsburgh i wielokrotnie, z Cleveland Orchestra pod batutą Georga Szella. W 1941 Shure jako pierwszy pianista wystąpił na Berkshire Music Festival w Tanglewood, kiedy pojawił się tam z Dr. Koussevitskym i Boston Symphony Orchestra. W 1946 roku wykonał kompletny cykl sonat Beethovena ze skrzypkiem Henrim Temianką w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Występował z takimi wybitnymi dyrygentami jak William Steinberg, Leonard Bernstein czy Dimitri Mitropoulos. W 1979 Shure dokonał udanego tournée po ZSRR.

Shure nauczał w Cleveland Institute of Music, University of Texas, Boston University, oraz Mannes School of Music w Nowym Jorku. Pod koniec życia, Shure był członkiem wydziału w New England Conservatory of Music.

Linki zewnętrzne[edytuj]